Świat

Jak nam Google dokumenty udostępniło bez naszej wiedzy

Grzegorz Marczak
8

Niby nic się nie stało, tylko kilka z dokumentów które udostępnialiśmy w Google Docs, samo udostępniło się innym użytkownikóm ( którym wcześniej coś udostępnialiśmy). Oficjalny blog Google Docs mówi o tym, iż dotkniętych tym "drobnym błędem" było tylko 0.05% no i przecież chodzi tylko o dokumenty t...

Niby nic się nie stało, tylko kilka z dokumentów które udostępnialiśmy w Google Docs, samo udostępniło się innym użytkownikóm ( którym wcześniej coś udostępnialiśmy). Oficjalny blog Google Docs mówi o tym, iż dotkniętych tym "drobnym błędem" było tylko 0.05% no i przecież chodzi tylko o dokumenty tekstowe i prezentacje a nasze arkusze kalkulacyjne i reszta były i są cały czas bezpieczne.

O co więc właściwie chodzi

This inadvertent sharing was limited to people with whom you, or a collaborator with sharing rights, had previously shared a document. The issue only occurred if you, or a collaborator with sharing rights, selected multiple documents and presentations from the documents list and changed the sharing permissions. This issue affected documents and presentations, but not spreadsheets.

Dokładnie taką informacje dostałem od Google wraz z listą moich dokumentów które były narażone na ten błąd i przestały być udostępniane innym użytkownikom. Google więc same rozwiązało problem i w moim imieniu podjęły akcję w celu zabezpieczenia dokumentów. Zagrożenia wynikającego z tej małej wpadki Google nie ma co demonizować - błędy zdarzają się każdemu, Twitter na przykład dość regularnie ostatnio daje się podejść spamerom i sprytnym włamywaczom.

Po opublikowaniu informacji o błędzie w Google Docs na Techcrunch zaczęła się w komentarzach ciekawa dyskusja. Jeden z komentujących zadał serię ciekawych pytań dotyczącą całej idei Cloud Computing (rozumiem, że część z nich dotyczyła tego iż Google podjęło jakieś działania na naszych dokumentach bez naszej wiedzy)

1. Who owns the data/documents/content?
2. How much access do the data custodians have to your data?
3. How much access SHOULD they have?
4. During an outage, what, if any, recourse do you have to continue doing business with your various collaborators?
5. How secure is your data in the cloud? How patched is the cloud environment? How well monitored is it for violations?
6. Just how interconnected are the various Google sites? Calendar, mail, Docs etc…

Myślę, że są to bardzo dobre pytania nad którym powinien każdy z nas się zastanowić a szczególnie entuzjaści przenoszenia wszystkiego "do internetu" czy też pod "chmurkę". Z drugiej strony czy przypadkiem na Google nie zaczyna powoli mścić się strategia produktów "beta"?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMicrosoftgoogle docs