Moje przemyślenia

Jak najlepiej poinformować użytkowników o zmianach na stronie? Krok po kroku

Grzegorz Ułan
8

Zmiany w serwisie czy w danych usługach internetowych to coś, co zwykle spotyka się z negatywnym odbiorem użytkowników, a już ich niedoinformowanie o tym lub w ogóle brak informacji o zmianach, to narażenie się na falę nieprzychylnych komentarzy. Dziś trafiłem na serwis, który udostępnia kod do wk...


Zmiany w serwisie czy w danych usługach internetowych to coś, co zwykle spotyka się z negatywnym odbiorem użytkowników, a już ich niedoinformowanie o tym lub w ogóle brak informacji o zmianach, to narażenie się na falę nieprzychylnych komentarzy. Dziś trafiłem na serwis, który udostępnia kod do wklejenia na stronę pozwalający jego użytkownikom krok po kroku zapoznać się z nowymi funkcjami czy też całym nowym serwisem.

Kod udostępniony jest jako open source, również do użytku komercyjnego. Do skorzystania z niego wystarczy rozpakować zawartość pobranej aplikacji na serwerze, załączyć do kodu strony dwa pliki intro.js oraz introjs.css. Następnie dodajemy do wybranych fragmentów strony kody odpowiedzialne za treść opisu zmian - data-intro oraz kolejności ich wyświetlania - data-step.

Przykładowy kod:

No i na koniec wywołanie samej funkcji JavaScript: introJs().start();

Całość zajmuje 6KB (4KB JS i 2KB CSS) więc nie powinno to zbytnio obciążać serwisu. Jak to wygląda w akcji możecie przetestować na specjalnie stworzonej ku temu podstronie: http://usablica.github.com/intro.js/.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu