Poradnik

Jak nagrać ekran z komputera - Windows i Mac

GU
Grzegorz Ułan
0

Mam dość szerokie i długie doświadczenie w pomaganiu starszym członkom rodziny czy znajomym na odległość w rozwiązywaniu wszelakich problemów komputerowych. Do tej pory korzystałem do tego z narzędzia Getscreen.me, ale zaczynam myśleć, iż bardziej efektywnym będą… tutoriale wideo z nagrywaniem ekranu.

Wspomniane Getscreen.me, to szalenie proste i skuteczne narzędzie do pomocy zdalnej, nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania, skomplikowanej konfiguracji, uruchamia się tylko malutki program i gotowe.

W zasadzie można ten programik, będąc u rodziny samemu uruchomić, zaznaczyć start wraz z systemem (nie zżera zasobów) i możemy uzyskiwać dostęp do tego sprzętu wprost ze swojego konta w przeglądarce na swoim urządzeniu. Więc w przypadku jakichś problemów, pomocy w zrobieniu czegoś na komputerze nie jest są już potrzebne żadne działania po drugiej stronie, no prócz uruchomienia komputera.

Wspomniałem o efektywności takiej pomocy, powiem tak - jest zerowa. Wielokrotnie powtarzają się te same problemy, te same czynności, których dana osoba z rodziny nie zapamiętuje jak je zrobić ponownie samemu i przyznam, że czasem tracę przy tym cierpliwość i zaczynam myśleć nad nakręceniem krótkich tutoriali wideo z tymi najczęściej powtarzającymi się problemami.

Wydaje mi się, że jak ta osoba sama by robiła te rzeczy krok po kroku, oglądając taki tutorial z nagranym ekranem komputera podczas tłumaczenia jak dany problem rozwiązać, szybciej weszłoby jej to w krew i później już bez wideo czy bez dzwonienia dałaby sobie z tymi rzeczami radę w pojedynkę.

Jak nagrać ekran komputera z systemem Windows?

Windows 10 nie ma wbudowanego narzędzia do nagrywania ekranu, prócz tego dostępnego w trybie gry, ale który niesie ze sobą pewne ograniczenia, które w tutorialu mogą być znaczącą przeszkodą - przede wszystkim nagramy tak tylko działania w jednej aplikacji, nie przeskoczymy przy tym do eksploratora plików czy innych okien.

Wpadłem jednak na właściwe rozwiązanie w sieci o nazwie RecordCast. Jest równie proste i wygodne, co wspomniany na początku Getscreen.me. Nie wymaga specjalistycznego oprogramowania czy systemu kamer, zakładamy konto, wybieramy odpowiednią opcję nagrywania i kręcimy.

Do wyboru mamy trzy opcje, nagrywanie ekranu wraz z okienkiem z naszej kamerki, sam ekran lub tylko obraz z naszej kamerki. Myślę, że najodpowiedniejszą będzie tu pierwsza opcja, czyli nagrywanie widoku ekranu komputera z widokiem z naszej kamerki.

W następnym kroku wybieramy naszą kamerkę, źródło dźwięku i możemy zaczynać nagrywanie ekranu z instrukcją działania w określonych problemach czy sposobu wykonania czynności w różnych programach na komputerze. Możemy tu udostępnić cały ekran do pokazania na wideo, jak coś zrobić w systemie, okno - dla wybranego programu lub kartę przeglądarki do pokazania na przykład, jak coś zrobić na wybranej stronie internetowej.

Co ciekawe, po nagraniu wideo na tej samej stronie na swoim koncie na RecordCast możemy finalny efekt edytować, dodawać do niego tekst, różne elementy, jak na przykład strzałki, które możemy dodatkowo opisać wskazując konkretne obszary na ekranie.

Na koniec eksportujemy nasz filmik (w darmowej wersji 480p), może być w formacie MP4 lub GIF, nadajemy tytuł, wybieramy intro jakie ma pojawić się na początku nagrania i pobieramy gotowy materiał na dysk komputera.

W darmowej wersji możemy nakręcić 12 takich filmików, każdy po 5 minut, co w zupełności powinno wystarczyć do tego zastosowania. Oczywiście po pobraniu na komputer i usunięciu z konta na stronie wybranych filmów, limit ten się odnawia. Co jeszcze ważne, RecordCast wymaga do poprawnego działania przeglądarki Google Chrome.

Jak nagrać ekran komputera Mac?

Posiadając komputer z systemem macOS, również możemy skorzystać z powyższego rozwiązania do nagrywania ekranu, jednak system ten w odróżnieniu od Windowsa ma wbudowane, dedykowane narzędzie do nagrywania ekranu, które jest prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Aby go uruchomić wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Shift, Command i 5. Domyślnie uruchomi się nam narzędzie do robienia zrzutów ekranu, wystarczy wtedy wybrać z paska menu jedną z opcji - nagraj cały ekran lub nagraj zaznaczoną część i uaktywnić przycisk nagraj. W ten sposób możemy nagrać każdą czynność na ekranie w różnych oknach czy programach. Jeśli dodatkowo chcemy edytować nagrane wideo, możemy je wgrać do opisanego wyżej narzędzia RecordCast i w ten sam sposób jak na Windowsie pododawać do niego różne elementy.

Jak nagrać ekran komputera z dźwiękiem?

W przypadku pierwszego narzędzia RecordCast, przed rozpoczęciem nagrania musimy zaznaczyć odpowiednią opcją do nagrywania dźwięku - albo dźwięk z samego mikrofonu, albo łącznie z systemowymi dźwiękami.

Jeśli chodzi o wbudowane w macOS narzędzie do nagrywania ekranu, na wstępie wybieramy z paska menu opcje i zaznaczamy w części mikrofon - mikrofon wbudowany lub inny podłączony do komputera. Dodatkowo, skoro jest to tutorial warto też zaznaczyć ostatnią pozycję w ustawieniach - pokazuj kliknięcia myszą.

Jak nagrać ekran komputera — format pliku

Plik wynikowy z nagranym ekranem w RecordCast zapisujemy na dysku w formacie - .MP4, który odtworzymy na domyślnych systemowych odtwarzaczach wideo. W przypadku wbudowanego narzędzia w macOS, plik zapisuje się w formacie - .MOV, również rozpoznawany przez domyślne odtwarzacze.

Jeśli pliki są duże i nie można ich przesłać znajomym czy rodzinie e-mailem, oba formaty z powodzeniem możemy wgrać na swoje konto na YouTube i w postaci linku do prywatnych filmów wysłać już w dowolny sposób - czy to e-mailem, czy przez komunikator.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: