Polska

Ekipa Kręci Się podpowiada jak kręcić profesjonalne filmy (nie tylko) na YouTube

Kamil Świtalski
Ekipa Kręci Się podpowiada jak kręcić profesjonalne filmy (nie tylko) na YouTube
0

YouTube to miejsce specyficzne. Ale na szczęście pośród tysięcy materiałów marnej jakości, mamy tam szansę wyłowić również cały zestaw perełek. W natłoku treści jednak coraz trudniej przebić się tym wartościowym -- bo liczy się to, co popularne. Chcielibyście dołączyć do tej społeczności, ale nie do końca wiecie jak się za to zabrać? Zastanawiacie się jaki sprzęt wybrać? Rzućcie okiem poradniki i testy Kręci się!

Jak kręcić filmy na YouTube (i nie tylko), które wyglądają profesjonalnie?

Kręci się to młody kanał, który wystartował raptem kilka tygodni temu. Odpowiadają za niego Bartłomiej Luzak (który został także jego twarzą) oraz Mikołaj Lewiński. Bartka, mam nadzieję, przedstawiać wam nie muszę -- to człowiek orkiestra, który na co dzień tropi najlepsze mobilne gry i aplikacje na AntyApps, nagrywa poradniki wideo, udziela się także muzycznie -- a czasami możecie go także poczytać na AntyWebie. Mikołaj zaś żyje zdjęciami, wideo oraz... LEGO, które chętnie fotografuje.

Chłopaki od jakiegoś czasu wspólnie realizują rozmaite projekty foto/wideo. Teraz pod marką Kręci Się wystartowali z nową inicjatywą, w ramach której dzielą się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem. Ponadto serwują cały zestaw rozmaitych wskazówek (nie tylko) dla początkujących filmowców, a także testują rozmaite urządzenia.

Poradniki wideo — i nie tylko!

Na ten moment znajdziemy na kanale kilka filmów, a wiem, że kolejne są już w drodze. Jak na kanał filmowców przystało, cała seria nie tylko fantastycznie wygląda i brzmi, ale też jest świetnie zmontowana. Humor, jak to humor -- rozumiem, że nie każdemu musi pasować, jednak nawet jeżeli go tam nieco przemycili to spokojnie. Nie na tyle, aby zdążył kogokolwiek zniechęcić. Kręci się już teraz podzielili się swoimi doświadczeniami i proponowanymi rozwiązaniami do kręcenia wakacyjnego vloga, powiedzieli co nieco o perspektywie i filmowym looku. Do tego na kanale znalazło się już pierwsze unboxingi, a także testy sprzętu foto/wideo. Aha, no i wiadomo, że jak na ludzi z prawdziwą pasją przystało -- nie może ich też zabraknąć na żadnych branżowych imprezach -- a to świetny sposób by zobaczyć jak sobie radzą w nieco innych warunkach.

Korzystając z okazji, zadałem im kilka pytań, które pomogą nieco naświetlić przyszłość kanału i... mogą okazać się przydatne wszystkim, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wideo!

Co skłoniło was, do założenia nowego kanału na YT o tematyce foto/wideo?

Barłomiej Luzak:  Kiedy zainteresowałem się tematem filmowania, szybko zorientowałem się, że na polskim YouTube nie ma kanału o takiej tematyce, który w pełni spełniałby moje oczekiwania. Uwielbiam materiały, które robi ekipa Film Riot i chyba właśnie ich kanał zainspirował nas do tego, żeby samemu skupić się na treściach związanych ze sztuką operatorską, które przydadzą się zarówno początkującym filmowcom jak i youtuberom. Dla mnie to również motywacja do nauki i rozwoju. Gdyby nie kanał na pewno nie sięgałbym tak chętnie po kolejne książki czy poradniki dotyczące pracy nad filmem. Ponadto, Mikołaj, który współtworzy ze mną „Kręci się” jest po szkole filmowej więc tym chętniej chłonę wiedzę z najróżniejszych źródeł (w tym także od niego), żeby nie czuć się przy nim jak wieczny amator.

Możesz zdradzić, czym zaskoczycie nas w najbliższych odcinkach swojego programu?

B.L.: Powoli dobijamy do 10 odcinka. Tyle rozpisaliśmy sobie w planie na pierwszy „rzut” czy jak kto woli „sezon”. Oczywiście nie mamy zamiaru robić żadnych przerw. W każdą środę o godzinie 10:00 będą ukazywały się nowe odcinki. Co prawda kończą nam się materiały, które nagraliśmy do tej pory ale już pracujemy nad scenariuszami do kolejnych. Na pewno nie zabraknie kolejnych testów sprzętu. Dużo osób pyta o porady dla początkujących youtuberów i proponowane zestawy sprzętowe więc takie odcinki również się pojawią. Za dwa tygodnie ukaże się druga część filmu dotyczącego vloga z podróży. Tym razem skupimy się na postprodukcji i poprawianiu surowego materiału. Cały czas archiwizujemy też pytania spod naszych filmów, dlatego w najbliższym czasie na pewno wypuścimy zbiorczy odcinek typu Q&A.

Jakieś porady dla początkujących filmowców?

B.L.: No więc dużo tutoriali na YouTube, dużo biegania z kamerą, mądre książki i najlepiej jakiś mądrzejszy kolega z dyplomem filmowca (śmiech). No i jeszcze jeden banał, który niekoniecznie trafia do świadomości niektórych młodych filmowców. Filmów nie tworzy drogi sprzęt tylko ciekawa kompozycja, wciągające historie, umiejętność pracy ze światłem i wiele innych czynników, których nie da się kupić. Polecam zajrzeć na kanał DSLRGuide. Jego autor przez 4 lata dorobił się prawie 600 tysięcy subksrybentów a wciąż pracuje na wysłużonym Canonie T3i (600D) i właśnie z jego pomocą tworzy filmy w których uczy sztuki operatorskiej.

Bardzo cieszą mnie takie inicjatywy. Mimo że sam na co dzień, jeśli mam możliwość, wybieram formę tekstową, to fajnie, że użytkownicy mają wybór. Zresztą sami oprócz tego, że na co dzień nas czytacie, to także oglądacie AntyWeb TV, które równolegle rozwijamy. Non-stop serwujemy tam autorskie testy, recenzje, wywiady i felietony, których nie znajdziecie nigdzie indziej!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTube