Motoryzacja

Jak i gdzie ładować samochód elektryczny? Dostępne opcje i możliwości

TN
Tomasz Niechaj
17

Volkswagen e-Golf to samochód elektryczny. Jak już zapewne słyszeliście, ma on wiele zalet. To między innymi bardzo komfortowy charakter prowadzenia, wysoka dynamika napędu czy bardzo niskie koszty użytkowania i ładowania. A właśnie! Ładowania. Gdzie można ładować takiego e-Golfa? Oprócz oczywistego i jak się okazuje bardzo popularnego scenariusza, w którym podpinasz takie auto elektryczne na noc do domowego gniazdka w Twoim garażu, e-Golfa możesz ładować w wielu punktach w mieście. Gdzie dokładnie jest to możliwe?

Volkswagen e-Golf udostępnia trzy najpopularniejsze metody ładowania. W bagażniku znajdziemy przewód z zasilaczem do domowej sieci 230V. Pozwala on na ładowanie prądem o mocy około 2,3 kW, co oznacza że przez noc – mniej więcej 10 godzin – uzupełnimy energię na około 200 km podróży miejskiej. Drugi przewód – Type 2 – umożliwia ładowanie e-Golfa dużo większym prądem – około 7,2 kW. Skorzystamy z niego gdy w garażu zainstalujemy specjalną stacją ładowania o wyższej mocy – może ona korzystać z trzech faz naszej instalacji elektrycznej – lub gdy zaparkujemy pod publiczną stacją ładowania. Wówczas, energię na kolejne 100 km uzupełnimy w około półtorej godziny.

Jest też trzecie złącze, CCS Combo2, dużo szybsze bo to ładowanie prądem stałym o mocy nawet 40 kW. Pozwala to na uzupełnienie energii od 0 do 80% w około 1:45. Co ciekawe, nadchodzący Volkswagen ID.3 będzie miał naprawdę szybkie ładowanie: 125 kW! Energię na kolejne 100 km uzupełnimy więc w około... 6 minut.

Jakie ładowarki są dostępne w miastach i gdzie są zlokalizowane? Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w zamieszczonym materiale wideo.Materiał powstał we współpracy z firmą Volkswagen

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu