Moje przemyślenia

Jak Firefox zmienił się w 2011 roku?

Tomasz Popielarczyk
5

Z okazji premiery Firefoksa 9 Mozilla przygotowała infografikę, która podsumowuje rozwój przeglądarki przez ostatni rok. Jak nietrudno się domyślić roi się na niej od liczb. W niektórych przypadkach potrafią one jednak zaimponować. Niewątpliwie postęp w Firefoksie się dokonał i to niemały. W tym...

Z okazji premiery Firefoksa 9 Mozilla przygotowała infografikę, która podsumowuje rozwój przeglądarki przez ostatni rok. Jak nietrudno się domyślić roi się na niej od liczb. W niektórych przypadkach potrafią one jednak zaimponować.

Niewątpliwie postęp w Firefoksie się dokonał i to niemały. W tym oku ujrzeliśmy sześć stabilnych wydań, które zaowocowały 83 nowymi funkcjami oraz 10,9 tys. usprawnień. Sama przeglądarka, jak zapewnia Mozilla, doczekała się też solidnej diety, bo pożera teraz o połowę mniej pamięci operacyjnej niż wcześniej, a poza tym jest do siedmiu razy szybsza niż wersja 3.6.

Wraz z najnowszym wydaniem, oznaczonym numerem 9 Firefox doczekał się technologii Type Inference, która ma umożliwić o nawet 33 proc. szybsze przetwarzanie kodu JavaScript (z czym do tej pory lisek miewał problemy). Czy zatem produkt Mozilli jest gotowy by stanąć w szranki z Chrome? Z pewnością. Na chwilę obecną nie widzę rażących braków, które przechylałyby szalę zwycięstwa na stronę przeglądarki Google (zwłaszcza, że ta z każdą kolejną wersją prezentuje się mniej zachęcająco, czego nie można powiedzieć o Firefoksie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu