Dziś, zakup nowego modelu smartfona może wiązać się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W cenie topowoego modelu można spokojnie zakupić...
Dziś, zakup nowego modelu smartfona może wiązać się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W cenie topowoego modelu można spokojnie zakupić niezłe* auto lub wyjechać na całkiem fajne wakacje. Jak często wymieniamy smartfony? Amerykanie dając odpowiedź na to pytanie doprowadzili nas do ciekawych wyników. A jak wygląda to u nas, w Polsce?
Od zawsze miałem hopla na punkcie gadżetów, technologii, więc dla nikogo kto mnie zna nie było zaskoczeniem, że co kilka miesięcy widywano mnie z innym telefonem. Moja pasja do firmy Sony Ericsson spowodowała, że musiałem spróbować ich wszystkich, z czasem powodem były także obowiązki redaktora bloga/forum poświęconego tej marce. Przez moje ręce przewinęło się mnóstwo modeli Cyber-shotów, Walkmanów oraz innych i podobnie sytuacja wygląda także w ciągu ostatnich 2-3 lat gdy, czy otrzymując sprzęt do testów czy nabywając go za własne oszczędności, sprawdzam dla Was najnowsze smartfony, wersje systemów i aplikacje mobilne. Chcąc nie chcąc, co dłuższą chwilę w mojej kieszeni gości inny model i można powiedzieć, że już zdążyłem przywyknąć do takiego stanu rzeczy.
Podejrzewam, że gdyby nie swojego rodzaju potrzeba bycia na bieżąco, a nawet i eksperymentowania, telefon wymieniałbym co rok lub co dwa lata. Co ciekawe, sytuacja ta zależałaby od platformy smartfona. Podobnie jak ponad połowa, a dokładnie 51% zapytanych użytkowników iPhone'a, smartfon Apple wymieniałby co dwa lata, co dla wielu osób zbiega się w czasie z odnowieniem oferty u operatora. Sam raczej wybrałbym zakup na wolnym rynku i późniejsze odsprzedanie telefonu w celu zdobycia części środków na kolejny model, ale dwuletni cykl w przypadku iPhone'a wydaje się dla mnie jak najbardziej zasadny. Jeśli chodzi o Androida, tutaj jestem niemal pewien, że do wymiany telefony dochodziłoby częściej, około co 12 miesięcy. Podobnego zdania jest tylko 2% zapytanych osób, ale aż 40% stosuje w tym przypadku podobną strategię co posiadacze iPhone'a. Zdecydowana większość, bo 58% ankietowanych stwierdziła, że wymienia swojego smartfona, gdy będzie już kompletnie zacofany technologicznie bądź stanie się nieużywalny.
Wyniki ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych (Gallup/Forbes) zupełnie mnie nie dziwią. Odsetek użytkowników dokonujących w miarę regularnej, niezwykle częstej wymiany sprzętu jest niewielki. Grupa osób, które odczuwają potrzebę posiadania najnowszego modelu smartfona na tle wszystkich użytkownków to popularna kropla w morzu. Intrygujący jest także wynik kategorii "inne", gdzie aż 75%, czyli ponad 3/4 użytkowników deklaruje wymianę telefonu dopiero, gdy ten odmówi posłuszeństwa.
Jesteśmy ciekawi jak te proporcje prezentują się w naszym kraju, dlatego zapraszamy do wypełnienia króciutkiej ankiety zamieszczonej poniżej. Niedługo powrócimy z tematem i wynikami naszej sondy.
Aktualizacja:
A oto wyniki naszej ankiety, raczej bez większych niespodzianek :)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu