Świat

Jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne układy mobilne - Samsung pręży muskuły

Jakub Szczęsny
Jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne układy mobilne - Samsung pręży muskuły
2

Exynos 7420 to niebywały sukces - wydaje się, że Samsung rządzi i dzieli w obecnym rozdaniu na rynku chipsetów dla urządzeń mobilnych. 14 nm proces technologiczny jest jednak już "nieco za nami" i Samsung rozgląda się za jego unowocześnieniem - Business Korea donosi, że rozpoczęły się już prace nad...

Exynos 7420 to niebywały sukces - wydaje się, że Samsung rządzi i dzieli w obecnym rozdaniu na rynku chipsetów dla urządzeń mobilnych. 14 nm proces technologiczny jest jednak już "nieco za nami" i Samsung rozgląda się za jego unowocześnieniem - Business Korea donosi, że rozpoczęły się już prace nad kolejnym ważnym krokiem Samsunga w tej dziedzinie.

Jeszcze w tym roku zacznie się produkcja 10-nanometrowych układów dla urządzeń mobilnych. Samsung po tym będzie w stanie akceptować zamówienia od dużych klientów - Apple oraz Qualcomma najwcześniej na początku następnego roku, o ile wszystko pójdzie tak, jak należy. Samsung zdążył już zabrać TSMC kluczowych klientów - po porażce Snapdragona 810 i po tym, jak Apple nawiązał współpracę z Samsungiem w kwestii produkcji Apple A9 - wygląda na to, że Koreańczycy konsekwentnie wygryzają swojego tajwańskiego konkurenta.

Przejście na niższą architekturę pozwala na zastosowanie o 20% większej częstotliwości, niż dotychczas, a przy okazji zaoszczędzenie do 40% energii. Otrzymamy zatem jeszcze potężniejsze i jeszcze mniej prądożerne układy w najnowszych smartfonach. Niestety, wprowadzenie nowego procesu technologicznego na rynek to kwestia roku.

Dla Samsunga sytuacja na rynku układów scalonych jest niesamowicie korzystna. Nawet, jeżeli będzie przegrywać konkurencję z Apple, będzie mógł zamortyzować sobie stratę do konkurenta ilością sprzedanych chipów. Partnerstwo z Qualcommem również robi swoje i tutaj Koreańczycy również liczą na duże profity. Co by nie mówić o Samsungu - strategia tego producenta jest niesamowicie przemyślana i sądząc po słupkach sprzedażowych - niesamowicie się sprawdza.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu