Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Konrad Kozłowski
Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?
8

Obecne czasy dają nam ogromny komfort w zarządzaniu finansami i dokonywaniu płatności. Cyfrowy dostęp do banku, aplikacje mobilne i płatności zbliżeniowe zmieniły naszą codzienność i choć placówki finansowe robią, co mogą, by zabezpieczyć swoje systemy przed zagrożeniami, to bardzo dużo zależy od nas, użytkowników, bo o popełnienie błędu wcale nie jest trudno. Podpowiadamy jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.

Niektóre z porad, z którymi się za chwilę zapoznacie, mogą wydać Wam się wręcz banalne. Rzecz w tym, że o wielu podstawowych środkach ostrożności mnóstwo użytkowników po prostu zapomina lub nie zdaje sobie sprawy, że popełnia błędy. Co więcej, niektórym bardziej zaawansowanym użytkownikom zdarza się nie brać pod uwagę kilku scenariuszy, w których ich dane i pieniądze będą narażone na niebezpieczeństwo.

Gdzie trzymać login i hasło do banku?

Problem z danymi do logowania przewija się za każdym razem, gdy otrzymujemy dostęp do nowego konta. Nie sposób zapamiętać wszystkie pokręcone numery, PIN-y czy hasła, a przeglądarki skutecznie bronią nas przed zapamiętywaniem ich we wbudowanych menadżerach haseł. Na całe szczęście. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zadbać o zabezpieczenie danych, dzięki którym dostajemy się do konta internetowego. Niektórzy polegają na analogowych środkach, czyli po prostu notują na kartkach, inni są gotowi zawierzyć cyfrowym notatnikom.

Prawdę mówiąc, obydwie metody mogą być skuteczne i bezpieczne, ale tylko przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. W przypadku notatek odręcznych należy pamiętać, by spisane loginy i hasła nie znajdowały się na tej samej kartce i nie były przechowywane w jednym miejscu. Należy je odpowiednio ukryć na wypadek włamania do domu. Nie zalecam wynoszenia ich poza nasze cztery kąty. W przypadku notatek cyfrowych zalecane jest korzystanie z aplikacji używających kodów PIN oraz haseł lub biometrycznych metod logowania. Wtedy zapisane dane nie będą dostępne dla postronnych osób, w których ręce może wpaść nasz smartfon.

Zabezpiecz dostęp do komputera, tabletu, smartfona

To prowadzi nas do kolejnego punktu związanego z zabezpieczeniem dostępu do naszych finansów. Wszystkie urządzenia, na których korzystamy z bankowości internetowej, powinny posiadać blokadę logowania - hasło, PIN, odcisk palca i inne. Dodatkowo należy zadbać o najnowsze wersje systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej oraz aplikacji usług bankowych. Te mogą być wykonywane automatycznie bez naszego udziału, ale rekomendowane jest manualne sprawdzenie, czy rzeczywiście używamy najnowszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań.

Bankowość internetowa to nie tylko szereg ułatwień dla użytkowników, ale również masa nowych zagrożeń. Niestety, wiele osób próbuje wykorzystać różne możliwości, by nas naciągnąć lub oszukać. Powszechne są wręcz próby uzyskania dostępu do naszego konta poprzez przesyłanie nieprawdziwych linków do bankowości internetowych lub niebezpiecznych załączników, które często zawierają szpiegowskie programy. Po kliknięciu we wspomniany link możemy udać się na stronę, która tylko będzie przypominać serwis transakcyjny naszego banku. Podanie tam naszych prawdziwych danych do logowania może skutkować przekazaniem ich niewłaściwym osobom, które w błyskawicznym tempie uzyskają dostęp do naszego konta i będą nim zarządzać bez naszej wiedzy. Z tych samych powodów warto dokładnie przyjrzeć się stronie banku, którą odwiedzamy i to jeszcze przed zalogowaniem.

Zwracaj uwagę na wygląd i adres strony banku

Normą są zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu serwisów, ale niektóre elementy pozostają charakterystyczne. Dla pewności możemy dopytać bank, na przykład telefonicznie, czy w ostatnim czasie nastąpiła aktualizacja serwisu www czy aplikacji mobilnej, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia. Warto też zapoznać się z zasadami panującymi w danym banku - e-maile oraz inny rodzaj korespondencji zawiera konkretne dane i/lub informacje, które pozwalają zidentyfikować prawidłowo nadawcę, a wtedy podszycie się pod placówkę będzie utrudnione.

Powyższe środki bezpieczeństwa to w dużej mierze zdroworozsądkowe korzystanie z Sieci i tyczą się nie tylko bankowości internetowej, ale także innych usług, dlatego warto o nich pamiętać przez cały czas.

Ze względu na specyfikę usług online, niezwykle istotne jest, byśmy pamiętali również o zachowaniu ostrożności w kwestiach technicznych. Obserwowanie, czy strona banku korzysta z bezpiecznego połączenia (ikonka kłódki na początku paska adresu oraz adres rozpoczynający się od frazy “https://”) to pierwsza czynność, jaką należy wykonać. Pod żadnym pozorem nie jest zalecane używanie otwartych sieci Wi-Fi w kawiarniach, na stacjach benzynowych czy w hotelach, podczas logowania do bankowości internetowej. 

Przesyłane dane nie są szyfrowane i mogą zostać przechwycone przez postronne osoby. W dobie powszechnego dostępu do Internetu za pomocą sieci komórkowej wskazane jest poleganie na własnym łączu lub znalezienie bezpiecznej sieci Wi-Fi. Muszę też zaznaczyć, że korzystanie z serwisów transakcyjnych na innych urządzeniach niż własne, a w szczególności w miejscach publicznych, powinno być czymś, czego za wszelką cenę będziecie unikać.

ESET zadba o bezpieczną przeglądarkę

W ochronie naszych środków pomogą nam także dodatkowe narzędzia, jak funkcja ochrony bankowości internetowej będąca częścią pakietów ESET Smart Security Premium i ESET Internet Security. Składają się na nią między innymi wbudowana lista adresów stron internetowych, które nie pozwolą na skorzystanie z podejrzanych witryn, a także zabezpieczy podawane przez nas dane. 

Jest to możliwe dzięki funkcji Bezpiecznej przeglądarki ESET, która szyfruje komunikację pomiędzy klawiaturą i przeglądarką - rozwiązanie to pozwoli uniknąć kłopotów związanych z obecnością keyloggera na urządzeniu, gdy będziemy wprowadzać dane do logowania czy dane kart płatniczych. W razie potrzeby, wspomnianą listą bezpiecznych stron możemy zarządzać samodzielnie.Funkcja ochrony bankowości internetowej jest automatycznie instalowana i aktywowana podczas konfiguracji aplikacji ESET Smart Security Premium i ESET Internet Security.

Bądź czujny i nie lekceważ niebezpieczeństw

Taka dodatkowa warstwa zabezpieczeń na pewno nie utrudni nam korzystania z bankowości internetowej, a tylko podniesie poziom bezpieczeństwa naszych danych i środków, którymi dysponujemy. Nic nie zastąpi jednak trzeźwego myślenia i czujności, którą zawsze należy zachować. Podobnie jak w przypadku innych internetowych usług wskazane jest tworzenie bezpiecznych, trudnych do złamania haseł - tutaj można polegać na dodatkowych narzędziach, które generują losowe ciągi liter, cyfr i znaków specjalnych - a także kontrolowanie aktywności na naszym koncie. W przypadku bankowości online warto sprawdzić ostatnią datę udanego i nieudanego logowania, a także listę aktywności na naszym koncie. Warto także włączyć powiadomienia w aplikacji mobilnej lub SMS o próbach logowania oraz większości kluczowych aktywności na naszym koncie. Wtedy będziemy dość szybko będzie można zorientować się, że niepowołane osoby starają się przejąć kontrolę nad naszym kontem i środkami finansowymi.

--

Materiał powstał we współpracy z marką ESET

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu