Smart home

iRobot Roomba Combo j7+ z OS 5.0 wynosi sprzątanie na nowy poziom

Kamil Pieczonka
3

iRobot pokazał swojego najbardziej zaawansowanego robota odkurzająco-mopującego Roomba Combo j7+, którego mop może być całkowicie podniesiony aby nie brudzić dywanów. Firma wprowadza też przemyślane aktualizacje systemu operacyjnego iRobot OS 5.0.

iRobot Roomba Combo j7+

Roomba Combo j7+ wyróżnia się na tle innych robotów 2w1 tym, że odkurza i mopuje w jednym cyklu, oszczędzając tym samym czas. Jest to możliwe dzięki nakładce, która podnosi się na wierzch robota, gdy wykryje on podłogę miękką, aby nie została zabrudzona lub zamoczona. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w kategorii produktowej. W przeciwieństwie do innych robotów 2w1 nowa Roomba najpierw odkurza dywany i wykładziny, aby następnie odkurzać i czyścić na mokro podłogi twarde. Oszczędza w ten sposób czas wykonując dwa zadania w jednym cyklu. Za sprawą zaawansowanych czujników robot jest w stanie wykryć różne rodzaje podłóg. Kiedy Roomba Combo j7+ wjedzie na dywan lub wykładzinę, jej automatyczne ramiona podniosą nakładkę mopującą, aby znalazła się na górze robota. W działaniu przypomina to mechanizm zakładania dachu w kabriolecie, a od strony praktycznej eliminuje moczenie i brudzenie podłóg miękkich.

Dzięki nawigacji PrecisionVision, użytkownicy nie muszą zbierać rzeczy z podłogi przed rozpoczęciem cyklu sprzątania. Roomba Combo j7+ rozpoznaje ponad 80 powszechnie występujących przedmiotów, co umożliwia też zlecenie robotowi cyklu pracy w większej ilości specjalnych stref sprzątania, jak wokół kuwety, sanitariatów, czy zmywarki. Robot ominie również leżące na podłodze przewody, ubrania, buty, skarpetki, plecaki, miski, zabawki czy „niespodzianki” pozostawione przez zwierzęta. Robota można oczywiście sparować z asystentem głowowym, wystarczy wtedy powiedzieć, aby robot posprzątał określone pokoje lub wokół określonych przedmiotów w domu.

„Do dzisiaj wiele robotów 2w1 dostarczało kiepskiej jakości doświadczenia zarówno ze względu na konieczność pracy w dwóch cyklach – na sucho i na mokro – co wymagało wiele czasu, jak również powodowanie większego bałaganu, poprzez niemożność podniesienia nakładki mopującej wystarczająco wysoko, aby nie brudziła ona dywanów. Roomba Combo j7+ w unikalny sposób rozwiązuje obydwa te problemy.” – powiedział Keith Hartsfield, dyrektor ds. produktu w iRobot.

Użytkownicy iRobota Roomba Combo j7+ mogą spersonalizować pracę robota w aplikacji iRobot Home, m.in. poprzez określenie, które pomieszczenia powinny być odkurzone oraz mopowane, a które wyłącznie odkurzone. W aplikacji możliwe jest też ustawienie ilości dozowanego przez robota płynu. To jedyny na rynku robot odkurzająco-mopującym, który unosi nakładkę mopującą na wierzch swojej obudowy, a nie tylko unosi ją na kilka milimetrów co często powodowało zmoczenie miękkich wykładzin. Kiedy robot wykryje wykładzinę lub dywan, dwa w pełni chowane, trwałe, metalowe ramiona podnoszą ją. Ponadto robot wykrywa, gdy ma nałożoną nakładkę mopującą i napełniony zbiornik na wodę, aby automatycznie aktywować tryb mopowania.

iRobot Roomba Combo j7+ dostępny będzie w sprzedaży w Polsce od 4 października. W wersji ze stacją bazową CleanBase, która automatycznie usuwa brud z pojemnika na zanieczyszczenia do specjalnego worka będzie kosztował 4999 PLN. Za model bez stacji czyszczącej trzeba będzie zapłacić 3999 PLN.

iRobot OS 5.0 – sprzątaj kiedy, gdzie i jak chcesz

iRobot kontynuując rozwój iRobot OS,  wprowadza nowe funkcje i rozwiązania, aby poprawiać inteligencję oraz możliwości personalizacji robotów sprzątających wyposażonych w moduł Wi-Fi ze swojej oferty. Rozwój biblioteki rozpoznawanych obiektów daje więcej opcji sprzątania na komendę i nawigacji oraz  dostarcza większej ilości rozwiązań dla właścicieli zwierząt niż jakikolwiek inny robot, a to wszystko w formie darmowej aktualizacji do systemu w wersji 5.0, która właśnie jest udostępniana. Najnowsza wersja to szereg usprawnień i nowych funkcji, w tym miedzy innymi:

  • Sprzątaj więcej stref specjalnych na komendę. Biblioteka rozpoznawanych przez iRobot OS przedmiotów rozwija się, co umożliwia wprowadzenie kolejnych rekomendacji specjalnych stref sprzątania. Oprócz wcześniej ogłoszonych obiektów, jak kanapy, stoły, lady i choinki, robot odkurzający Roomba z funkcją Imprint Smart Mapping (w tym Roomba Combo j7+) i mopujący Braava jet m6 może teraz automatycznie wykrywać i proaktywnie sugerować specjalne strefy sprzątania wokół zmywarek, toalet, piekarników, kuwet czy misek dla zwierząt. Użytkownicy mogą też personalizować inteligentne mapy Imprint, dodając własne strefy. Poprzez asystentów głosowych Alexa czy Google Assistant, użytkownicy mogą zlecić komendą cykl pracy w danej strefie, np. “Alexa, tell Braava jet m6 to mop around the toilet.”
  • Omija więcej przedmiotów, które chcesz, aby ominęła. Roomba serii j7 jest w stanie rozpoznać i ominąć jeszcze więcej potencjalnych zagrożeń, co docenią rodziny z dziećmi czy właściciele zwierząt. Roboty te od teraz rozpoznają zabawki i miski dla zwierząt, kuwety i plecaki, a także wcześniej obsługiwane przedmioty, jak buty, skarpetki, sznurki, słuchawki, odzież, ręczniki, czy „niespodzianki” pupila.
  • Omijanie na żądanie. Nie wszystko idzie zgodnie z naszym planem, również w sprzątaniu. Teraz możliwe jest ominięcie sprzątania danego obszaru podczas trwającego cyklu pracy, kiedy tego potrzeba. Poprzez naciśnięcie przycisku „Pomiń” w aplikacji iRobot Home czy komendę Alexa, możliwe jest przerwanie pracy robota w danym pomieszczeniu czy strefie, aby robot udał się do kolejnej.
  • Więcej skrótów Siri. Użytkownicy iOS mogą tworzyć skróty Siri do sprzątania konkretnych pomieszczeń i zachować „ulubione” z aplikacji iRobot Home. Teraz możliwe jest wypowiedzenie komendy głosowej, aby poprosić Siri o posprzątanie takich przestrzeni jak pokój dzienny czy jadalnia lub na podstawie zapisanych jako ulubione w aplikacji iRobot Home. Przykładowo możliwe jest wypowiedzenie komendy „Hey Siri, clean after dinner”, aby roboty Roomba i Braava zabrały się do pracy zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi.

źródło: iRobot

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu