10

ipla.tv w wysokiej rozdzielczości, niedługo HD!

Od ostatniej wzmianki na Antyweb o iPla.tv minęło już trochę czasu. Serwis rozrasta się o nowe materiały a ja ciągle czekam na wersję klienta desktopowego dla Mac Os. Szczerze mówiąc uważam, że ten klient desktopowy jest tylko przeszkodą w dotarciu do większego grona użytkowników. I nie chodzi tutaj o posiadaczy innych niż Windows systemów operacyjnych […]

Od ostatniej wzmianki na Antyweb o iPla.tv minęło już trochę czasu. Serwis rozrasta się o nowe materiały a ja ciągle czekam na wersję klienta desktopowego dla Mac Os. Szczerze mówiąc uważam, że ten klient desktopowy jest tylko przeszkodą w dotarciu do większego grona użytkowników. I nie chodzi tutaj o posiadaczy innych niż Windows systemów operacyjnych (bo tych jest mało), natomiast o takich użytkowników którzy niechętnie instalują sobie cokolwiek na komputerze (z różnych powodów). Czy można inaczej ? Można – jako przykład można wskazać chociażby serwis hulu.com. Nie o tym jednak chciałem napisać.

Kiedy w grudniu Paweł opisywał pierwszą wersję ipla ubolewał nad brakiem formatu h264 czyli mpeg4. I okazało się, że wywołał wilka z lasu ponieważ serwis zadebiutował właśnie z nowym formatem plików video (do przetestowania na beta.ipla.pl). Przyznam, że ja nie wiem jaka jest różnica między mpeg4 a plikami wmv (jeśli chodzi o szczegóły) to co natomiast rozumiem to hasło „jakość DVD” a taką właśnie rozdzielczość (jeśli nic nie pokręciłem) ma zaprezentować ipla dla nowych materiałów.
Nowa Ipla obsługiwać będzie trzy rozdzielczości
LQ – 160kbit/s – 320 x 256 – dla internautów z najsłabszymi łączami
MD – 400kbit/s – 480 x 384 – to jest chyba odpowiednik tego co mieliśmy teraz
HQ – 800kbit/s – 720 x 576 – a to jakość DVD (będzie buforowanie)

Z tego co się dowiedziałem wszystkie materiały dostępne w tej chwili w serwisie docelowo dostępne będą w tych trzech rozdzielczościach, a na pewno będą one zastosowana do wszystkich nowo dodanych filmów. Z ciekawostek można podać, że iPla planuje również wprowadzić HD (1280 x 720) jednak na materiały o takiej jakości będą dostępne nie szybciej niż za 2 do 3 miesięcy.

Kilka dni temu napisałem do ipla prośbę o kilka słów komentarza na temat rozwoju serwisu planów na przyszłość i tego na jakie materiały możemy w przyszłości liczyć – Pani od Marketingu bardzo szybko odpowiedziała, że chętnie podzielą się takimi informacjami więc pewnie niedługo napisze coś więcej na temat ipla.

Uważam, że Polsat z pomysłem na ipla to strzał w dziesiątkę, ciekawe czy doczekamy się odpowiedzi TVN bo plejada.pl to chyba jednak coś innego a przynajmniej na razie?