Apple

Modem Intela w iPhone XS wreszcie daje rade, ale Qualcomm to to nie jest

Kamil Pieczonka
Modem Intela w iPhone XS wreszcie daje rade, ale Qualcomm to to nie jest
17

Apple wykorzystywało modemy Intela już w zeszłym roku, choć nie we wszystkich smartfonach iPhone X. Wersje, które posiadały modem od Qualcomma spisywały się wyraźnie lepiej. Tym razem Intel jednak miał stanąć na wysokości zadania, a redaktorzy PCMag postanowili to sprawdzić.

iPhone XS/Max jest wyraźnie lepszy niż iPhone X

iPhone X dostępny był w dwóch wersjach, z modemem Intel XMM7480 oraz Qualcomm X16, który był nieco ograniczony. Mimo to, z różnych testów wynika, że w większości przypadków do drugie rozwiązanie spisywało się znacznie lepiej. iPhone X generalnie nie mógł za bardzo konkurować z topowymi modelami smartfonów konkurencji bo oferował tylko zestaw 2 anten nadawczo-odbiorczych (MIMO 2x2). Tym samym jego możliwości nawet przy odpowiednio mocnym sygnale były bardzo ograniczone.

Intel XMM7560 to natomiast już modem z obsługą MIMO 4x4 i właśnie taki zestaw trafił do modelu iPhone XS i XS Max. Redaktorzy PCMag postanowili sprawdzić jaki ma to wpływ na szybkość przesyłu danych. Porównali przy okazji dwa topowe smartfony z Androidem - Samsunga Galaxy Note 9 oraz Google Pixel 2. Pierwszy korzysta z modemu Qualcomm X20, a drugi z nieco starszego modelu X16, ale oba oferują MIMO 4x4. Wyniki widać na poniższym wykresie.

O ile Intel XMM7480 w iPhone X wyraźnie odstaje, o tyle wersja XS/XS Max jest w znacznie lepszej pozycji. Co prawda nadal osiąga wyniki nieco gorsze niż Qualcomm, ale w większości przypadków są to różnice marginalne. Warto przy okazji zaznaczyć, że testów dokonano w warunkach laboratoryjnych przy użyciu sprzętu firmy Rohde & Schwarz. Dzięki temu udało się symulować różne poziomy siły sygnału od -85 dBm do -130 dBm, co w praktyce oznaczało we wszystkich smartfonach od 0 do 1 kreski zasięgu.

Apple dalej ma jednak coś do poprawy

Wyniki wyglądają całkiem nieźle na papierze, ale nie zmienia to faktu, że na Reddit zebrało się sporo użytkowników, którzy na wydajność LTE bardzo mocno narzekają. Apple nie komentuje sprawy, ale analiza PCMag wskazuje na to, że przyczyną może być oprogramowanie. Nie jest wykluczone, że wraz z kolejną wersją iOS 12, sytuacja ulegnie wyraźnej poprawie. W teorii różnice przy słabym zasięgu są prawie pomijalne.

iPhone X z starym modemem Intela traci kompletnie zasięg najwcześniej. Intel XMM7560 jest tylko niewiele lepszy, a Qualcomm wyraźnie przoduje, umożliwiając całkiem przyzwoite transfery w momencie, w którym Intel już kompletnie odmawia współpracy. Zależność tą potwierdza również zeszłoroczny iPhone X wyposażony w modem od Qualcomma. Nie jest to może kluczowa sprawa podczas wyboru telefonu, ale warto odnotować, że Intel ma jeszcze nieco do nadrobienia.

W pomiarach rzeczywistych, do których bazy ma dostęp Ookla, właściciel strony Speedtest.net, można odnotować podobne zależności. Średnio najlepsze wyniki osiąga Samsung Galaxy Note 9, ale iPhone XS jest już na drugim miejscu ze średnim wynikiem 38.9 Mbps. Sytuacja i tak jest wyraźnie lepsza niż w przypadku smartfonów iPhone 8 i iPhone 7.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu