Badania społeczne pozwalają odkryć wiele zależności oraz poznać preferencje użytkowników. Ostatnio przeprowadzono ankietę wśród nastolatków i wyniki mogą nieco zaskakiwać, jednak pewne rzeczy mają wyjątkowo mocne uzasadnienie.
Smartfon marzeń nastolatków? Badania wskazują jasno: iPhone
Amerykański sen
Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zaproszono do niego ponad 6 tysięcy amerykańskich nastolatków z 40 stanów i zapytano się ich o smartfonowe preferencje. Średnio mieli po 16 lat. Jest to cenna informacja, ponieważ pozwala zauważyć, że mówimy tu o osobach, które najczęściej mają telefon od rodziców, jednak dysponują potężnym darem przekonywania ich też do konkretnych zakupów. W tym też wieku powstaje wiele przywiązań do marki lub rozwijają się te z dzieciństwa.
Aż 82% badanych posiadało swojego iPhone’a. Z kolei 11% korzystało z urządzenia z Androidem, co stanowi spory regres względem poprzednich statystyk. Widać, że Apple zyskuje w tej grupie wiekowej w USA. Jestem ciekaw, jak wyglądałyby dane z całego świata – w końcu Samsung czy Huawei również mają swoich oddanych fanów.
Jeden wymarzony telefon
Co ciekawsze, 84% ankietowanych wyraziło chęć posiadania iPhone’a jako swojego kolejnego smartfona. Trudno się temu dziwić, skoro smartfon z jabłkiem z tyłu jest jednak symbolem statusu społecznego i daje możliwość pokazania się przed innymi oraz może służyć podkreśleniu naszego stylu. Nie bez powodu w amerykańskich uczelniach najczęściej natkniemy się właśnie na telefony z iOS.
Dla porównania warto zerknąć na popularność iOS w całym kraju. Okazuje się, że używa go 45% osób (źródło: Statista), więc szczególnie wśród nastolatków jest on popularny. Interesujące, co w szczególności motywuje młodzież do kupowania właśnie iPhone’a – nawet nieważne którego, kluczowe, aby miał to charakterystyczne logo. Na koniec pozostaje wspomnieć o przywiązaniu tych ludzi do marki. Spośród badanych, 15% używało Apple Watch, podczas gdy kolejne 20% zamierza go kupić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Jakie wyniki przewidywalibyście w Polsce?
źródło: Statista przez GSM Arena
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu