Ciekawostki technologiczne

Takich zdjęć księżyca jeszcze nie widzieliście, a już na pewno nie w 4K

KP
Kamil Pieczonka
11

NASA przez ostatnie niemal 10 lat bada powierzchnię Księżyca za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter. Pierwsze zdjęcia wykonane przez LRO zostały opublikowane jeszcze w 2011 roku i już wtedy robiły wrażenie, ale jak możecie sobie wyobrazić, przez kolejne 7 lat, materiału zebrało się znacznie więcej.

Lunar Reconnaissance Orbiter orbituje wokół Księżyca na wysokości zaledwie 50 km i okrąża naszego jedynego naturalnego satelitę w ciągu 2 godzin. W tym czasie wykonuje setki jak nie tysiące zdjęć powierzchni srebrnego globu i przesyła je do NASA, gdzie dane te są dalej obrabiane. Ogromna rozdzielczość i szczegółowość zdjęć wykonanych przez LRO pozwoliła na bardzo dokładne zbadanie powierzchni i stworzenie animacji w rozdzielczości 4K, którą NASA postanowiła się podzielić z szeroką publicznością.

Zapraszamy na wycieczkę po Księżycu w 4K

Tour of the Moon in 4K to najnowsze wideo opublikowane zaledwie 2 dni temu, w którym w ciągu 5 minut zostajemy zapoznani z najbardziej charakterystycznymi punktami na Księżycu. Wycieczkę zaczynamy na biegunie południowym, gdzie z dużą dozą prawdopodobieństwa znajduje się zamarznięta woda. Dalej przyglądamy się licznymi kraterom, z których największe mają nawet 21 km średnicy i 4 km głębokości. Odwiedzamy nawet krater Tycho, który zapewne jest dobrze znany miłośnikom science-fiction. To właśnie w kraterze Tycho ludzkość znalazła czarny monolit, który zapoczątkował wyprawę statku Discovery w powieści 2001: Odyseja kosmiczna. Co ciekawe, w środku tego krateru faktycznie znajduje się zagadkowe wzniesienie, na które naukowcy nie potrafią w tej chwili znaleźć wytłumaczenia.

Wreszcie NASA pokazuje nam nawet miejsce lądowania misji Apollo. LRO był w stanie wykonać zdjęcia, na których widać lądownik misji Apollo 17 oraz kilkaset metrów dalej, łazik księżycowy. Na koniec trafiamy na biegun północny, który może okazać się idealnym miejscem do umieszczenia baterii słonecznych, gdy w przyszłości powrócimy na Księżyc i być może będziemy chcieli zostać tam na dłużej.

Szczerze polecam każdemu poświęcić te 5 minut i obejrzeć powyższy film w rozdzielczości 4K.

PS. NASA zbadała też ciemną stronę Księżyca, nie zanotowano obecności nazistów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu