Apple

Stopniowo iPhone'y stają się coraz prostsze w hakowaniu

9

FBI potrzebuje od czasu do czasu złamać zabezpieczenia różnych urządzeń, z których to korzystały osoby oskarżone lub podejrzane. Okazuje się, że teraz biuro federalne radzi sobie znacznie lepiej z omijaniem zabezpieczeń.

Pan da backdoora

Od kilku lat FBI prosi firmy czy producentów o pomoc lub udostępnienie danych w taki sposób, aby mogli na spokojnie uzyskać dostęp nawet do zaszyfrowanych urządzeń. Naturalnie argumentowali to chęcią zapewnienia bezpieczeństwo czy koniecznością zbadania konkretnych telefonów. Na szczęście niektórzy pozostali oporni na te prośby i postanowili stanąć po stronie klientów.

Warto napisać, że obecnie FBI ma mniej więcej 7775 zablokowanych telefonów, których nie są w stanie złamać. Dyrektor biura, Christopher Wray, uważa, że rząd powinien tu wspierać w walce i że często na tych urządzeniach znajdują się kluczowe materiały i dowody. Ot, standardowy argument.

Teraz dla kontrastu należy przywołać bardziej realną liczbę takich sprzętów. Otóż informator The Washington Post podał tu liczbę między 1000, a 2000 telefonów, szczególnie liczne są tu iPhone’y. Pod tym względem FBI poczyniło spory progres i obecnie urządzenia Apple przestały być szczególnie odporne.

Producenci niewzruszeni

Ostatnie wypowiedzi dyrektora FBI służą przede wszystkim wywieraniu presji na firmach, zainteresowaniu tym tematem samych obywateli oraz polityków, ale tak duże rozbieżności nie pozwalają tu mówić o szczególnej wiarygodności. Zresztą wątpię, aby ktokolwiek chciał, aby śledczy mieli dostęp do jego smartfona w każdej chwili, kiedy tylko tego zapragnąć. W końcu określenie w sytuacji, kiedy pojawią się podejrzenia jest wystarczająco obszerne, aby powiązać to z każdą sprawą.

Obecnie żadna firma nie skomentowała najnowszego raportu. Wątpliwe też, aby ktokolwiek teraz zgodził się na prośbę FBI, a z pewnością nie Apple, które już wielokrotnie stanowczo było przeciwko. Postawa FBI nie dziwi. W końcu ich szef powiedział też kiedyś, że szyfrowanie telefonów to bzdura, bo utrudnia im pracę. Najwyraźniej tam nie wszyscy jeszcze dorośli do nowoczesnej technologii.

źródło: The Washington Post przez Softpedia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu