Apple

Jakie są i co potrafią aparaty w nowych iPhonach?

Paweł Winiarski
Jakie są i co potrafią aparaty w nowych iPhonach?
17

Aparaty fotograficzne były od zawsze mocną stroną telefonów Apple. Podobnie jest i tym razem - co potrafią aparaty z iPhona 8, iPhona 8 Plus i niesamowicie wyglądającego iPhona X?

Aparat w iPhone 8

iPhone 8, czyli mniejszy z nowych iPhonów otrzymał 12-megapikselowy aparat z nowym filtrem barw. Nowością jest też sensor oraz dodatkowa, optyczna stabilizacja obrazu. Nowości mają pomóc w robieniu zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych i przyspieszyć cały proces.

Aparat iPhona 8 będzie w stanie rejestrować filmy w rozdzielczości 4K i 60 fps-ach.

Aparat iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus otrzymał dwa 12-megapikselowe obiektywy, jeden z nich służyć będzie do zoomu optycznego oraz znanego już z poprzedniego modelu telefonów Apple (i popularnego na całym rynku smartfonów - Samsung, Xiaomi) trybu portretowego. Oba obiektywy mają tę samą wielkość matrycy, różnią się natomiast światłem - pierwszy ma wartość przysłony f/1.8, drugi f/2.8.

Aparat iPhona 8 Plus będzie w stanie rejestrować filmy w rozdzielczości 4K i 60 fps-ach.

Nowości w oprogramowaniu aparatów

Sprzęt jest tak dobry jak soft, który go wykorzystuje. Wie to Apple, dlatego poza ulepszaniem samych aparatów, ulepsza również aplikację do robienia zdjęć. Nowa funkcja aparatów pozwoli dopasować typ oświetlenia podczas robienia zdjęć portretowych (). W praktyce cały system ma imitować światło studyjne - brzmi nieźle, chętnie przetestuję to w praktyce. Szczególnie, że za te działania zabierze się chip, który odetnie obiekt od tła i na tych dwóch warstwach będzie dokonywał zmian już po zrobieniu zdjęcia.

Rzeczywistość rozszerzona w iPhone’ie 8 Plus

Aparaty w modelu iPhone 8 Plus to również rzeczywistość rozszerzona. Oznacza to, że telefon będzie w stanie osadzić na ekranie dodatkowe treści, wykorzystując obraz "widziany" przez aparat. Technologia nie jest dla branży nowa i widzieliśmy ją już w wielu produktach, w tym leciwym przecież PlayStation Vita. Tak naprawdę AR przyjął się dopiero przy okazji Pokemon GO, jednocześnie zamykając się na tę właśnie aplikację. Czy Apple to zmieni? Zegarkowi też nie wróżono sukcesu, tymczasem Apple Watch sprzedaje się naprawdę nieźle i zawstydza cały rynek smartwatchy.

Aparat w iPhone X

Dwa obiektywy po 12 megapikseli, do tego ze światłem odpowiednio  f/1.8 i  f/2.4 w teleobiektywie. Ciekawie zapowiada się znany już tryb portretowy zaimplementowany w …przednim aparacie. Osobiście nie jestem fanem cyfrowego rozmycia imitującego małą głębię ostrości kojarzącą się z lustrzankami - ale jestem pewien, że dla wielu użytkowników będzie to najważniejsza nowość w przednim aparacie nowego iPhona. Oczywiście dostaniemy też pokazany w tańszym modelu Portrait Lighting, który doświetli zdjęcia portretowe tylnego aparatu imitując warunki studia fotograficznego. 

Przedni aparat iPhona X będzie ponadto wykorzystywany przez FaceID, czyli odblokowywanie telefonu (oraz płacenia Apple Pay i logowania się do aplikacji) skanem twarzy. Technologia nie jest nowa, ale wygląda na to, że w wykonaniu Apple będzie to po prostu działać rewelacyjnie - czego niestety nie można powiedzieć o rozwiązaniach konkurencji.

Podobnie jak iPhone 8, iPhone X będzie potrafił nagrywać filmy w rozdzielczości 4K przy 60fps i 240fps w rozdzielczości FullHD.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu