Felietony

iPad z ekranem e-ink? Apple pozazdrościło Microsoftowi jego wersji Smart Cover i chce wygrać przez nokaut

Jan Rybczyński
iPad z ekranem e-ink? Apple pozazdrościło Microsoftowi jego wersji Smart Cover i chce wygrać przez nokaut
Reklama

Smart Cover to dodatek do iPada zaprojektowany przez samo Apple. Od zwykłej ochrony wyświetlacza odróżnia się pewnymi rozwiązaniami: magnetycznym uchw...

Smart Cover to dodatek do iPada zaprojektowany przez samo Apple. Od zwykłej ochrony wyświetlacza odróżnia się pewnymi rozwiązaniami: magnetycznym uchwytem, wyłączaniem ekranu tabletu po zamknięciu i możliwością złożenia w taki sposób, że płaska osłona staje się podstawką. Apple pokazało jak z prostej osłonki na ekran zrobić coś znacznie bardziej użytecznego. Microsoft postanowił ten pomysł udoskonalić i prezentując swój tablet - Surface pokazał również swoją wersję osłony na ekran, która choć przypomina Smart Cover, posiada wbudowaną klawiaturę. Kiedy już wydawało się, że Microsoft pokazał jak powinna wyglądać osłona na ekran, wypłynęło zgłoszenie patentu przez Apple*, a jakże, całej serii jeszcze bardziej interesujących rozwiązań.

Reklama

Skoro w osłonie na ekran można umieścić klawiaturę, można też dodać do niej całą gamę innych elementów, które jeszcze zwiększą możliwości tabletu. Co więcej, wciąż zachowując możliwość zginania jej i układania w formie podstawki, czego osłona Microsoftu nie potrafi. Patent Apple przedstawia tak naprawdę zbieraninę różnych pomysłów na wykorzystanie Smart Cover, częściowo pewnie dlatego, że firma nie zdecydowała jeszcze, które rozwiązanie jest najlepsze, a częściowo, żeby w swoim stylu odciąć drogę innym producentom do podążenia ich śladem. Niezależnie od tego trzeba przyznać, że niektóre rozwiązania są bardzo pomysłowe. Podzielmy je na grupy.


Pierwsza grupa obejmuje umieszczenie dodatkowych wyświetlaczy w osłonie. W jednej propozycji mogłoby to być elastyczne wyświetlacze OLED, które w trakcie pracy mogą spełniać rolę podobną do drugiego monitora podłączonego do komputera. Komunikator czy e-mail nad którym aktualnie pracujemy możemy przenieść na drugi wyświetlacz, wciąż mając podstawowy ekran do wykorzystania. Na tym nie koniec, po złożeniu osłony do formy podstawki funkcja wyświetlaczy automatycznie przechodziłaby w inny tryb, spełniając funkcję dodatkowych, tylnych przycisków, jak ma to miejsce w niektórych padach do gier. Ekran mógłby również wyświetlać status na Facebooku lub nasze ostatnie Twittnięcie. Świetnym pomysłem jest również umieszczenie na dodatkowym ekranie paska z uruchomionymi aplikacjami, na wzór tego pojawiającego się po dwukrotnym wciśnięciu przycisku Home. Ułatwiłoby to przełączanie pomiędzy nimi.


Ponieważ ekran dodatkowy również posiadałby funkcje dotykowe, może z powodzeniem spełniać funkcje klawiatury. W wersji, w której Smart Cover nie łamie się, lecz jest sztywny jak w rozwiązaniu Microsoftu, spełnia rolę pełnowymiarowego, drugiego ekranu, który można wykorzystać jak tablet graficzny.


Jest też trzecia opcja, która podoba mi się szczególnie. Na zewnętrznej stronie Smart Cover umieszczenie ekranów w technologi elektronicznego papieru, które podczas wyświetlania statycznego obrazu nie wymagają zasilania. Na nich pokazywałby się powiadomienia z serwisów społecznościowych i innych aplikacji, np. przypomnienia z kalendarza. Co prawda nie zostały przedstawione w ten sposób, jakby dało się wykorzystać do czytania na sposób podobny do Kindle, ale niczego nie można wykluczyć.

Reklama


Druga grupa to sposób zasilania osłony oraz ściśle z nią powiązany sposób komunikacji z tabletem. Pierwszy pomysł obejmuje wbudowany akumulator, który umożliwiałby komunikację bezprzewodową z iPadem (np. bluetooth). Innym wyjściem jest magnetyczne złącze na wzór tego wprowadzonego przez Microsoft, które umożliwiałoby czerpanie energii prosto z tabletu. Jest też trzecia droga, umiejscowienie w osłonie paneli słonecznych pozwalających ładować nie tylko wbudowany w Smart Cover akumulator, ale również sam tablet. Rozważana jest również możliwość zasilania bezprzewodowego, ale jego mała wydajność wyklucza najbardziej rozbudowane w ekrany konfiguracje.

Reklama


Możliwości jest wiele i faktycznie wpłynęłaby one bardzo pozytywnie na możliwości i zastosowania tabletu. Pytanie na ile Apple myśli na poważnie o produkcji, a na ile odcina drogę swojej konkurencji, samemu na razie nie myśląc o produkcji. Osobiście chciałbym takie rozwiązania zobaczyć w praktyce. Szczególnie atrakcyjne wydaje mi się połączenie wysokiej jakości ekranu Retina w samym iPadzie z ekranem z elektronicznego papieru w osłonie. Tablet i czytnik w jednym.

Jeśli pomysły Apple was zainteresowały odsyłam do samego zgłoszenia patentowego, oraz do artykułu w Wired.

* To zdanie zostało poprawione, ponieważ wkradł się do niego błąd. Apple zgłosiło patent przed prezentacją tabletów Surafce, nie wiadomo jednak co było pierwsze, zgłoszenie Apple, czy prace projektowe Microsoftu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama