Apple

iPad jak komputer? Jeszcze w tym roku tablety Apple mogą obsłużyć myszki i gładziki

Kamil Świtalski
iPad jak komputer? Jeszcze w tym roku tablety Apple mogą obsłużyć myszki i gładziki
38

iPady stają się coraz bardziej profesjonalnym sprzętem. I przy obecnym natłoku zmian chyba nikogo specjalnie nie zszokują wieści o tym, że iOS 13 doda obsługę zewnętrznych akcesoriów takich jak myszki i gładziki. No, co najwyżej ucieszy.

To że iOS i macOS się do siebie coraz bardziej zbliżają — widać na pierwszy rzut oka. Aplikacje są do siebie coraz bardziej podobne, a projekt Marzipan który ma zaoferować uniwersalne aplikacje dla obu systemów Apple zapowiada się obiecująco. I mimo że przez te wszystkie lata mobilnej rewolucji twórcy oprogramowania znaleźli już swoje sztuczki i odpowiedzi na to, jak obejść ograniczenia systemowe związane z brakiem kursora — teraz... miałaby nadejść rewolucja, która wywróci wszystko do góry nogami. Jeżeli wierzyć słowom Federica Viticci'ego z MacStories, w iOS 13 doczekać mielibyśmy się także wsparcia dla peryferiów takich jak myszka czy gładzik.

Zobacz też: Wreszcie zmiany, czyli czego spodziewać się po iOS 13

Do iPada podłączymy nowe akcesoria: myszki i gładziki?

Akcesoria dla iPada nie są niczym specjalnie nowym. Od lat jego użytkownicy mogą sięgnąć po cały zestaw klawiatur, które umożliwiają znacznie wygodniejsze wprowadzanie tekstu, niż ich ekranowe odpowiedniki. Do tego dochodzi jeszcze Apple Pencil, który jest niesamowitym narzędziem wykorzystywanym nie tylko przez artystów. I możliwe, że w iOS 13 doczekamy się wsparcia dla kursorów, które obsługiwać będziemy mogli za pośrednictwem podłączonej zewnętrznej myszki czy gładzika. Chociaż póki co wspomina się o nich głównie w kontekście Dostępności, czyli opcji stworzonych z myślą o inwalidach — to i tak byłoby to dużym krokiem naprzód. Do tej pory kursory dostępne były wyłącznie w ramach AssistiveTouch — i to ze specjalnym pakietem akcesoriów.

Warto jednak pamiętać, że póki co wszystko jest jeszcze w sferze plotek i domniemywań. Dawne filozofie Steve'a Jobsa poszły w zapomnienie, Apple Pencil jest jednym z najważniejszych akcesoriów w dzisiejszych tabletach firmy. Nie ukrywam jednak, że to jeden z tych elementów, którym będę się bacznie przyglądał. Bo kiedy doczekamy się tam obsługi kolejnego pakietu akcesoriów bez konieczności posiadania Jailbreaka, a do tego potwierdzą się informacje o łatwiejszym imporcie multimediów — iPady staną się bliże komputerom niż kiedykolwiek. A historia... zatoczy krąg?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu