Apple

Niepozorna aplikacja która “naprawi” klawiatury w nowych MacBookach

Kamil Świtalski
Niepozorna aplikacja która “naprawi” klawiatury w nowych MacBookach
30

Jak naprawić zacinający się klawisz w nowym Macbooku z klawiaturą motylkową? Okazuje się, że wystarcza niepozorna aplikacja, która w mig rozprawia się z problemem!

Klawiatury motylkowe dostępne w ostatniej rewizji Macbooków od startu budzą wiele kontrowersji. Regularnie wskazuje się na awaryjność tego rozwiązania, zaś użytkownicy skarżą się na blokujące klawisze, przez co praca na komputerze staje się dużo trudniejsza, niż by tego po niej oczekiwali. Przyznam szczerze że sam należę do grona, które czekało na drugą generację tej klawiatury — i choć warstwa silikonu którą wyłożono komputer sporo daje, to nie jest tak, że komputery te są kompletnie bezproblemowe. Pół roku po zakupie pierwszy raz zdarzyło mi się sięgnąć po sprężone powietrze, bo jeden z klawiszy lubił serwować mi podwójne akcje.

Zobacz też: Te cztery rzeczy w Macbooku Pro 2018 sprawiają, że nie wróciłbym już do starego komputera

No właśnie, sprężone powietrze to niezawodny kompan, który pomoże zatroskanym użytkownikom. Rekomenduje je nawet Apple w swoim oficjalnym poradniku — jakkolwiek głupio nie brzmi to w kontekście komputera który kosztuje naprawdę niemałe pieniądze. Ale jako że najczęstszym problemem w przypadku tej klawiatury jest podwójne wciskanie pojedynczych klawiszy, wystarczy odpowiednia aplikacja, która w mig go rozwiąże. Do takich należy Unshaky: niepozorna propozycja, która pozwoli ustawiać czas, po którym raz jeszcze możemy wprowadzić ten sam klawisz — oczywiście wszystko to liczone w milisekundach.

Unshaky: niepozorna aplikacja, która powinna zagościć u każdego właściciela Macbooka z motylkową klawiaturą

Zasada działania aplikacji Unshaky, która pomoże uporać się z problemem wielokrotnego wciskania klawiszy na motylkowej klawiaturze nowych Macbooków, jest banalnie prosta. Ale jak się okazuje — efektywna. Program można pobrać za darmo na GitHub i po chwili konfiguracji — ustawiać opóźnienia dla klawiszy, które lubią płatać nam figle. Jako że kompetencje programu są dość niecodzienne, do poprawnego działania niezbędny mu będzie pakiet dodatkowych opcji dostępu. Przez cały proces instalacji, a także (opcjonalnego) uruchamiania Unshaky przy starcie systemu przeprowadzi was ten niedługi film instruktażowy:

Zobacz też: Narzekasz na klawiaturę w Macbooku? Apple szykuje już dotykową

W kwestii ustawiania opóźnienia dla wadliwych klawiszy — tutaj każdy musi sobie sam sprawdzić, jaka wartość jest dla niego odpowiednią. Wszystko opiera się o to, jak szybko piszecie — stąd metoda prób i błędów dla każdego użytkownika będzie tu na wagę złota.

Mimo że sam skusiłem się na instalację Unshaky, to wciąż nie planuję pozbywać się sprężonego powietrza. Bo o ile to rozwiązanie które działa i może okazać się przydatne w najmniej oczekiwanym momencie, to jakoś trudno mi traktować je inaczej, niż pomoc doraźną. Doskonałą kiedy jesteśmy poza domem, a komputer przestanie działać jak należy. Ale skoro jakieś paprochy sprawiają że klawiatura płata figle i szybkie czyszczenie pozwala uporać się z problemem — to wiadomo, że przede wszystkim skorzystam z tej opcji!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu