Apple

iOS 12 zyskuje rynek wolniej niż poprzednicy, ale Android... szkoda gadać

Kamil Pieczonka
34

Według najnowszych danych analitycznych pochodzących od firmy Mixpanel, najnowszy system dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone i iPad), który zadebiutował w poniedziałek, ma na dzień dzisiejszy około 12% udziału w rynku. To całkiem sporo, ale jest to wynik gorszy od iOS 11 i iOS 10.

Do iOS 12 użytkownicy podchodzą z rezerwą

iOS 11 pojawił się na 10% urządzeń Apple zaledwie w 24 godziny od oficjalnej premiery, a iOS 10 w tym samym czasie miał już 14,5% rynku. iOS 12 po 24 godzinach miał udział na poziomie około 6%, więc wygląda na to, że użytkownicy podchodzą do nowej wersji z większą rezerwą. Wiele wskazuje jednak na to, że całkiem niepotrzebnie, bo nowa iOS 12 ma tchnąć nieco życia również w starsze urządzenia Apple.

Przeczytaj co nowego wnosi iOS 12

źródło: Mixpanel

Przypomnijmy, że najnowsza wersja systemu dostępna jest na smartfony iPhone 5S lub nowsze, tablety iPad mini 2 lub nowsze oraz iPod Touch od 6. generacji wzwyż. Oznacza to, że praktycznie wszystkie urządzenia jakie Apple wydało w ciągu ostatnich 5 lat otrzymają nowy system, z większością nowych funkcji i poprawkami związanymi z bezpieczeństwem. To z pewnością jest jedną z największych zalet ekosystemu giganta z Cupertino, bo jeśli spojrzymy w stronę konkurencji...

Android Pie ma udział poniżej 0,1%...

Kilka dni temu pojawiły się najnowsze dane dotyczące udziału poszczególnych wersji systemu Android w rynku. Niestety pomimo ponad miesiąca od premiery, Android 9.0 (Pie) nie załapał się na wykres, a to oznacza, że jego udział nadal jest poniżej 0,1%. Poprzednia wersja, czyli Android 8.0 (Oreo) ma udział na poziomie 14,6% po ponad roku od premiery, a najwięcej urządzeń posiada Androida 7.0 (Nougat), który zadebiutował w 2016 roku (30,8%).

Niestety z powodu tragicznego podejścia do tematu zarówno przez Google jak i przez producentów smartfonów, sytuacja wygląda tak jak na obrazku powyżej. W ostatnim czasie teoretycznie nieco się to poprawia, dzięki takim projektom jak chociażby Treble, ale na efekty musimy jeszcze chwilę poczekać. Inną opcją jest wybieranie smartfonów od producentów, którzy nie zapominają o swoich produktach po 12 miesiącach od premiery. Tutaj jednak nie ma reguły i ciężko wytypować, który smartfon będzie cieszył się długim wsparciem. Lista modeli, które mają dostać Android Pie nie jest niestety długa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu