Apple

iOS 12 zyskuje rynek wolniej niż poprzednicy, ale Android... szkoda gadać

KP
Kamil Pieczonka
34

Według najnowszych danych analitycznych pochodzących od firmy Mixpanel, najnowszy system dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone i iPad), który zadebiutował w poniedziałek, ma na dzień dzisiejszy około 12% udziału w rynku. To całkiem sporo, ale jest to wynik gorszy od iOS 11 i iOS 10.

Do iOS 12 użytkownicy podchodzą z rezerwą

iOS 11 pojawił się na 10% urządzeń Apple zaledwie w 24 godziny od oficjalnej premiery, a iOS 10 w tym samym czasie miał już 14,5% rynku. iOS 12 po 24 godzinach miał udział na poziomie około 6%, więc wygląda na to, że użytkownicy podchodzą do nowej wersji z większą rezerwą. Wiele wskazuje jednak na to, że całkiem niepotrzebnie, bo nowa iOS 12 ma tchnąć nieco życia również w starsze urządzenia Apple.

Przeczytaj co nowego wnosi iOS 12

źródło: Mixpanel

Przypomnijmy, że najnowsza wersja systemu dostępna jest na smartfony iPhone 5S lub nowsze, tablety iPad mini 2 lub nowsze oraz iPod Touch od 6. generacji wzwyż. Oznacza to, że praktycznie wszystkie urządzenia jakie Apple wydało w ciągu ostatnich 5 lat otrzymają nowy system, z większością nowych funkcji i poprawkami związanymi z bezpieczeństwem. To z pewnością jest jedną z największych zalet ekosystemu giganta z Cupertino, bo jeśli spojrzymy w stronę konkurencji...

Android Pie ma udział poniżej 0,1%...

Kilka dni temu pojawiły się najnowsze dane dotyczące udziału poszczególnych wersji systemu Android w rynku. Niestety pomimo ponad miesiąca od premiery, Android 9.0 (Pie) nie załapał się na wykres, a to oznacza, że jego udział nadal jest poniżej 0,1%. Poprzednia wersja, czyli Android 8.0 (Oreo) ma udział na poziomie 14,6% po ponad roku od premiery, a najwięcej urządzeń posiada Androida 7.0 (Nougat), który zadebiutował w 2016 roku (30,8%).

Niestety z powodu tragicznego podejścia do tematu zarówno przez Google jak i przez producentów smartfonów, sytuacja wygląda tak jak na obrazku powyżej. W ostatnim czasie teoretycznie nieco się to poprawia, dzięki takim projektom jak chociażby Treble, ale na efekty musimy jeszcze chwilę poczekać. Inną opcją jest wybieranie smartfonów od producentów, którzy nie zapominają o swoich produktach po 12 miesiącach od premiery. Tutaj jednak nie ma reguły i ciężko wytypować, który smartfon będzie cieszył się długim wsparciem. Lista modeli, które mają dostać Android Pie nie jest niestety długa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu