iOS

iOS/iPadOS - te aplikacje zdecydowanie warto znać

Daniel Oziębała
iOS/iPadOS - te aplikacje zdecydowanie warto znać
Reklama

Zarówno Apple, jak i Google, chwalą się milionami aplikacji dostępnych w ich repozytoriach. Wśród nich znajduje się mnóstwo ciekawych oraz mniej ciekawych propozycji.

Z pewnością macie już swoje ulubione aplikacje, jednak jeśli chcecie spróbować czegoś nowego, oto kilka propozycji. Część z prezentowanych aplikacji jest większości dobrze znana - i trudno się dziwić, gdyż w swoich kategoriach są bezkonkurencyjne - inne to natomiast mniej znane, aczkolwiek dobrze rokujące rozwiązania. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Reklama

Apka aparatu

  • Halide (47,99 zł/rok, 169,99 zł/dożywotnio)

Halide oferuje przejrzysty, czytelny oraz wygodny interfejs w dużej mierze oparty o gesty. Aplikacja pozwala na zapis zdjęć do stratnych formatów JPEG i HEIC, jak i do bezstratnego DNG (gdy DNG nie jest dostępny, Halide zapisuje fotki do TIFF). Poza tym Halide oferuje focus picking oraz histogram. Wśród dodatkowych opcji warto wspomnieć o trybie głębi, który symuluje tryb portretowy i pozwala oglądać fotografowane obiekty w trybie AR.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

22 października pojawiła się duża aktualizacja wprowadzająca liczne zmiany i nowe narzędzia, np. Waveform. Zmianie uległa również nazwa aplikacji, która została rozszerzona do Halide Mark II - Pro Camera.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Aplikacje biurowe

  • Apple iWork (Za darmo)

Użytkownicy Apple otrzymują darmowy pakiet biurowy, na który składają się trzy aplikacje: Pages, Numbers oraz Keynote. Oferują one podobne zestawy narzędzi przydatnych podczas pracy z tekstem (m.in. formatowanie tekstu, śledzenie zmian, komentarze, itp.) oraz jego prezentacji (wbudowany tryb prezentera). Aplikacja została zintegrowana z usługami i rozwiązaniami Apple, co owocuje, m.in. automatycznym zapisywaniem dokumentów w iCloud, współpracą z innymi osobami, itp.

Istotną zaletę aplikacji stanowi szeroki wybór szablonów dokumentów, a także obsługa rozszerzeń wykorzystywanych w pakiecie Microsoftu.
[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Reklama
  • Microsoft Office (Za darmo | od 29,99 zł/miesiąc, 299,99 zł/rok)

Pakiet giganta z Redmond zdominował rynek stając się standardem w licznych branżach oraz zastosowaniach. W skład pakietu wchodzą liczne aplikacje, w tym Word, PowerPoint oraz Excel. Ich wygląd i funkcjonalność są zbliżone do wersji na komputery osobiste, a Microsoft dba również o zapewnienie wsparcia dla najnowszych rozwiązań Apple, jak adaptacyjny kursor.

Wersja na urządzeniach o przekątnej ekranu nie przekraczającej 10,1 cala dostępna jest bez opłat. W przeciwnym wypadku wymagane jest opłacenie abonamentu.

Reklama

Jedna by złączyć je wszystkie. Możliwości i narzędzia aplikacji Word, PowerPoint oraz Excel, rzecz jasna. Inspirację pakietem Microsoftu widać tu bowiem zarówno w zakresie dostępnych narzędzi, wspieranych rozszerzeń plików (.docx, xlsx, .pptx, i inne) jak i całościowego wyglądu aplikacji.

OfficeSuite pozwala również na przeglądanie PDF-ów oraz zaznaczanie określonych fragmentów.

Blokowanie reklam w Safari

  • AdGuard (Za darmo, 4,99 zł/mies., 23,99 zł/rok)

AdGuard oferuje bogatą bazę filtrów, choć korzystać można tylko z niewielkiej ich części, gdyż na więcej nie pozwala limit definicji obsługiwanych przez Safari. Darmowa wersja aplikacji pozwala na korzystanie z podstawowych funkcji, reszta (w tym widoczny poniżej ciemny motyw) ukryta jest za czasową subskrypcją.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Chmura

OneDrive to chmura od Microsoftu i domyślna usługa tego typu na Windowsie 10 pozwalająca na łatwe udostępnianie plików, współpracę (np. na plikach .docx) oraz magazyn osobisty, czyli bezpieczną przestrzeń na pliki. Magazyn chroniony jest za pomocą Touch/Face ID oraz weryfikacji dwuetapowej, a także blokuje się automatycznie po 3 minutach bezczynności.

Reklama

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Czytnik RSS

Squid to popularny agregator treści o określonej tematyce, który wyświetla treści zarówno z Polski, jak i innych krajów. Ponadto oferuje tryb Readera, zapisywanie artykułów na później oraz narzędzia do edycji zrzutów (rysowanie, dodawanie tekstu) z czytanych tekstów.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Edycja wideo

iMovie to propozycja dla osób szukających prostej i przystępnej w obsłudze aplikacji do podstawowego montażu wideo, dodawania tytułów, muzyki i zdjęć.

Pracę usprawnia zestaw gotowych motywów w iście filmowym stylu, filtrów czy napisów. Poza tym dostępne są podstawowe narzędzia do przycinania i zmiany tempa materiału wideo. Aplikacja wspiera green screen oraz pozwala umieścić obraz-w-obrazie.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

iMovie zostało zintegrowane z ekosystemem Apple, więc projekty można zapisywać w iCloud, odtwarzać w aplikacji Zdjęcia, czy też strumieniować na podstawkę Apple TV.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Luma Fusion to propozycja kierowana do profesjonalistów oczekujących wysokiej jakości narzędzi oraz precyzyjnej kontroli. Interfejs aplikacji nawiązuje do Final Cut Pro, jednak został opracowany z myślą o obsłudze za pomocą dotyku.

Aplikacja oferuje 6 ścieżek na materiał wideo oraz tyle samo na narrację, muzykę i efekty dźwiękowe. Wśród narzędzi dostępne są, m.in. klatki kluczowe, korekcja koloru, mixer dźwięku, różnorodne efekty przejść, wsparcie dla zwolnionego tempa, i im podobne.

  • Darkroom (19,99 zł/miesiąc, 97,99 zł/rok, 239,99 na stałe)

iMovie stawia na łatwość obsługi i oferuje jedynie bardzo podstawowe narzędzia do edycji oraz montażu wideo. Luma Fusion kusi licznymi narzędziami oraz dużymi możliwościami, jednak wymaga nieco nauki. Z kolei Darkroom obiera inny kierunek, ponieważ edycja wideo przypomina obróbkę zdjęcia. Można więc przyciąć klip do pożądanych proporcji, nałożyć filtr barwny (efekty są wyświetlane w czasie rzeczywistym), dokonać edycji obrazu, modyfikować krzywą i kolory. Wśród przydatnych narzędzi są również: histogram oraz historia akcji z możliwością powrotu do dowolnego etapu.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Edycja zdjęć i grafika

Adobe sukcesywnie poszerza swoje portfolia oprogramowania dla iPadów, teraz do tego grona dołączył Illustrator - aplikacja do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. W ręce użytkownika trafiają narzędzia do rysowania, tworzenia wzorów, kształtów i typografii, gradienty, baza próbek kolorów (ang. swatches), czy obszerna baza czcionek (wg Adobe ponad 18,000).

Illustrator wspiera Apple Pencil i, podobnie jak Photoshop, synchronizuje prace z chmurą Adobe. Aplikacja jest stale rozwijana, więc z czasem zostanie wzbogacona o kolejne funkcje i narzędzia.

Photoshop dla mobilnych artystów i grafików trafił do AppStore stosunkowo niedawno. Aplikacja kusi dostępem do licznych narzędzi znanych z wersji na komputery osobiste, jednak wykazuje względem niej liczne braki wśród narzędzi oraz podstawowych - ale jakże użytecznych - ułatwień pracy, np. automatycznego wyrównywania tekstu/obrazka względem innego tekstu, bądź obrazka, czy kompresji dużej partii obrazków. Mobilny Photoshop ma również zalety, a wśród nich przykładowe obrazki pokazujące efekt, jaki daje dany typ mieszania warstw. Efekty pracy są automatycznie synchronizowane z chmurą Adobe.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Affinity Designer stanowi konkurencje dla, dostępnego od niedawna także na iPadach, Adobe Illustrator. Aplikacja zawiera liczne narzędzia przydatne do tworzenia grafiki wektorowej oraz rastrowej, jak ilustracje, ikony, projektu UI/UX, typografia i inne. Można więc tworzyć i edytować kształty, pędzle, symbole, stosować gradient, itp.

Oprócz tego pojawiły się użyteczne narzędzia i rozwiązania, m.in. warstwy, krzywa, pędzle, czy rozbudowane opcje eksportu zarówno na potrzeby wydruku, jak i wyświetlania na ekranie monitora.

Ponadto Serif Labs zadbało o wykorzystanie rozwiązań Apple, jak API Metal, integracja z iCloud, wsparcie dla Apple Pencil, czy ProMotion (odświeżanie ekranu do 120 Hz).

Na przestrzeni lat Affinity Photo wyrosło na konkurenta dla popularnych programów firmy Adobe. Zróżnicowane narzędzia oraz szerokie możliwości sprawiają, że aplikacja pozwala na edycję zdjęć niczym w Lightroomie, pracę z obrazem rodem w stylu Photoshopa, a nawet na rysowanie, dzięki wsparciu dla rysika Apple Pencil.

Mocną stroną aplikacji jest możliwość pracowania na nieograniczonej (na tyle, na ile pozwolą podzespoły urządzenia) ilości warstw i masek, a także zestaw różnorodnych filtrów.

Clip Studio Paint to aplikacja wykorzystywana podczas tworzenia mangi oraz anime, która oferuje szeroki wachlarz narzędzi oraz opcji przydatnych podczas pierwszych etapów tworzenia animacji (e-conte, layout oraz genga). Wersja dla iPadOS-a wykorzystuje taki sam interfejs, jak na komputerach osobistych.

Lightroom w wersji dla systemu iPadOS, podobnie jak wersja na PC, został zintegrowany z chmurą Adobe i pozwala na bezproblemowe kontynuowanie edycji w Photoshopie lub na innym urządzeniu. Mobilna odsłona nie oferuje pełnego zakresu narzędzi z wersji desktopowej i obecnie znajdziemy narzędzia do: edycji ekspozycji i koloru, wyostrzania obrazu i wydobywania z niego szczegółów, korekty zniekształceń obiektywu, czy kadrowania. Oprócz tego jest również zestaw filtrów, a osiągniecie docelowego efektu ułatwia historia wersji.

Bogata baza dopracowanych i użytecznych narzędzi uczyniła Procreate obowiązkowa propozycją do digital paintingu na urządzeniach Apple. Zestawy zróżnicowanych pędzli, różnorodne narzędzia do rysowania i pracy z kolorem to nie wszystko, ponieważ twórcy zadbali również o inne przydatne opcje, jak: wsparcie dla Apple Scribble, pobieranie koloru z otoczenia, nagrywanie time-lapse procesu malowania, tworzenie GIF-ów i prostych animacji, czy filtry, np. rozmycie Gaussowskie.

Aplikacja spod skrzydeł Pixelmator Team ma w zanadrzu wiele narzędzi do edycji zdjęć. Od narzędzi do retuszu (usuwanie obiektów, klonowanie, smużenie, czy wyostrzanie), przez zniekształcenia, edycję koloru (filtry barwne, poziomy, krzywa, jasność, kontrast, nasycenie, balans bieli czy kanały R, G, B), efekty (bokeh, wyostrzanie, B&W, i inne), po narzędzia do zaznaczania i kadrowania.Oprócz tego można rysować przy pomocy najróżniejszych pędzli, a jako że proces ten ma być bezinwazyjny, rysowanie na zdjęciu odbywa się zawsze na nowej warstwie.

O ile obecność Lightrooma oraz PS Express z pewnością nie wymagają wyjaśnień, o tyle warto wspomnieć o RNI Films. Jest to aplikacja z filtrami w stylu analogowych klisz, które podzielone są na kilka typów (Vintage, Negative, Slide, Instant, BW). Poza tym aplikacja oferuje prostą edycję parametrów zdjęcia (jasność, kontrast, ziarno, tinta, itp.) oraz funkcję przycinania do określonych proporcji.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Cel jest prosty - usunąć zbędne elementy ze zdjęcia. Aplikacja pozwala na usuwanie linii, a nawet całych obiektów (finalny efekt jest zależny od złożoności tła).

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Klawiatura

Gboard to aplikacja od Google, która ma liczne zalety, ale i wady. Do pierwszych zaliczają się rozbudowane opcje personalizacji oraz wygoda korzystania. Będąc przy wadach należy wspomnieć o trybie horyzontalnym, który zajmuje znacznie więcej miejsca niż klawiatura Apple i SwiftKey od Microsoftu, a także nie zawsze trafną predykcję i korektę słów.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Klient poczty

Za Outlookiem przemawia świetne renderowanie wiadomości, wsparcie dla POP3 oraz IMAP (wraz z ich automatyczną konfiguracją), chmur (OneDrive, Dropbox, Dysk Google, Box), synchronizacja kalendarza z wersją na PC i wsparcie dla dodatków (Evernote, FedEX Tracking, Jira Cloud, Slack, Trello i wiele innych). Wśród wad warto wspomnieć o problemach z wyświetlanie awatarów rozmówców oraz często nieprawidłową liczbę nieprzeczytanych wiadomości.

Alternatywy:

Nagrywanie wideo

FiLMic Pro to aplikacja dla osób lubiących mieć pełną kontrolę nad aparatem. Między innymi z tego powodu chętnie korzystają z niej filmowcy nagrywający filmy z serii Shot on iPhone, osoby odpowiedzialne za nagrywanie teledysków, a nawet filmów. Aplikacja oddaje w ręce użytkownika zaawansowaną kontrolę ustawień, zapis do LOG, sławne Live Analytics, czy focus picking.

Alternatywy:

Narzędzia sieciowe

Network Pro to aplikacja pozwalająca na, m.in. sprawdzenie danych połączenia sieciowego, listy urządzeń podłączonych do sieci, przetestowanie pingu, śledzenie zużycia danych.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Nauka i edukacja

  • TED (Za darmo)

TED to platforma dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć na różne kwestie z innej perspektywy lub posłuchać, co znane autorytety twierdzą na dany temat. Aplikacja na iOS ułatwia dostęp do szerokiej bazy przemówień dostępnych w serwisie TED, pobierania nagrań na później oraz prowadzenie historii obejrzanych już przemówień. Przemówienia dostępne są głównie w języku angielskim, a wśród napisów (zazwyczaj) na próżno szukać języka polskiego.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Khan Academy otwiera dostęp do dość szerokiej bazy wiedzy ukazanej w prosty i zrozumiały sposób, często za pomocą łatwych do wyobrażenia sobie analogii. Wybierać można spośród licznych kategorii, w tym: matematyka, nauki przyrodnicze, ekonomia i finanse, informatyka, przygotowanie do egzaminu, rozmowy i wywiady, i inne. Podobnie jak w przypadku aplikacji TED, tak i tutaj językiem wiodącym jest angielski.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Life Hacks to baza krótkich mądrości i wskazówek, które mogą uratować nas w nie jednej sytuacji. Od wysyłania mejli, przez zajęcia domowe, po wypad ze znajomymi. Wskazówki są zapisane po angielsku.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Notatnik

OneNote oferuje czytelny wygląd nawiązujący do fizycznego notatnika i oferuje wiele przydatnych rozwiązań, np. szybkie tworzenie notatek, list, dodawanie zdjęć oraz plików audio, wygodne narzędzia formatowania tekstu, czy synchronizację ze Sticky Notes z Windowsa 10.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Odtwarzacz muzyki

VoX oferuje czytelny, wygodny i praktyczny interfejs oraz wsparcie dla serwisów SoundCloud, Spotify Premium oraz Last.fm. Niestety część funkcji ukryta jest za drogą subskrypcją, jednak nie jest ona wymagana do korzystania z aplikacji.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Odtwarzacz wideo

  • Infuse 6 (od 4,99 zł/mies. do 279,99 zł/dożywotnio)

Za Infuse przemawia wiele elementów, a wśród nich wygodne zarządzanie biblioteką filmów, świetna jakość oraz wydajność odtwarzania wideo (w tym .MKV w jakości BRremux), wsparcie dla wielu źródeł plików (przeglądarka, FTP, iTunes, Plex, chmura, pliki lokalne), wsparcie dla różnych formatów napisów, miniaturka z podglądem podczas przewijania filmu i wiele więcej. Niestety Infuse ma podobny problem jak VoX – część funkcji ukryto za paywallem w postaci subskrypcji.


Alternatywy:

Przeglądarka WWW

Przeglądarka mobilna zapewniająca wiele przydatnych narzędzi, jak wbudowany bloker reklam, nielimitowany VPN, menedżer pobierania plików czy odtwarzanie wideo w tle. Na stronie startowej, oprócz listy ulubionych stron, znajduje się także kanał z najświeższymi informacjami. Strony WWW oraz interfejs aplikacji wyświetlane są w wersji dla komputerów osobistych, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by przełączyć się na tryb mobilny.

Produkt firmy Mozilla w wersji na PC ma na swoim koncie liczne zasługi i często sięgają po niego osoby dbające o prywatność i bezpieczeństwo w Sieci. Mobilna odsłona przeglądarki wykazuje wiele podobieństw względem osłony z PC, jednak różni je asortyment dostępnych narzędzi i możliwości, np. wersja dla systemów iOS oraz iPadOS nie wspiera rozszerzeń. Wśród pozytywów warto wymienić wbudowany AdBlock oraz synchronizację z wersja desktopową.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

  • Gear Browser (Za darmo, od 13,99 zł/mies. do 117,99 zł/rok)

Nieco nietypowa propozycja kierowana do różnych grup odbiorców - od użytkowników niedzielnych, po tych wymagających czegoś więcej.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Pierwsza grupa z pewnością doceni wbudowany motyw ciemny, wsparcie dla trybu Obraz-w-Obrazie, a także odtwarzanie wideo w tle. Osoby nieco bardziej wymagające znajdą również wbudowany AdBlock, ochronę przed śledzeniem, czy blokadę elementów irytujących (np. okienka pop-up). Wersja Premium pozwala na sięgniecie po bardziej specjalistyczne narzędzia, a wśród nich: dostęp do konsoli, narzędzia do inspekcji stron, próbnik koloru, i inne.

Owoc pracy programistów z Mountain View od lat pozostaje najpopularniejszą przeglądarką wśród użytkowników Androida oraz Windowsa, a wspieranych systemów jest więcej.

Aplikacja posiada wbudowane narzędzia Google, co pozwala na bezproblemowe tłumaczenie stron i potrafi synchronizować ustawienia, zakładki oraz hasła pomiędzy różnymi urządzeniami.

Microsoft Edge to nowe rozdanie w szeregach Microsoftu, bowiem przeglądarka porzuciła autorskie fundamenty na rzecz powszechnie wykorzystywanego Chromium, na którym opiera się także Google Chrome.

Aplikacja zachowała swoją identyfikację wizualną, a znane narzędzia wzbogaciła o nowe rozwiązania z Redmond, jak otwieranie stron na innym, połączonym z tym samym kontem Microsoft, urządzeniu. O bezpieczeństwo użytkowników dba wbudowany AdBlock Plus, narzędzia utrudniające śledzenie aktywności użytkownika i blokujące wyskakujące okienka. Najświeższe informacje dostarcza kanał aktywności, który znajduje się na stronie startowej.

Skanowanie dokumentów

ScanPro (wcześniej Scanbot) to prosta aplikacja, która dobrze sprawdza się w tym, do czego została stworzona – „skanowania” dokumentów.  Scanbot wspiera różne usługi chmurowe i pozwala na łatwy eksport skanów do formatu PDF.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Alternatywy:

Utilities/ Użytkowe

Czyj to numer przydaje się w chwili, gdy dzwoni do nas nieznany numer lub sami taki wybieramy. Jeśli znajduje się on w bazie numerów usługi (do której numery dodawać mogą także jej użytkownicy) to wyświetli się informacja czy jest to telemarketer lub inny (niepożądany) numer.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

TestM to aplikacja przydatna, gdy gdy chce się kupić iPhone’a z drugiej ręki, ponieważ pozwala przeprowadzić krótki test różnych elementów urządzenia w celu sprawdzenia czy wszystko działa jak należy. Całość trwa tylko kilka minut, a może dostarczyć wiele ważnych informacji.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

PDF Expert dostępny jest w wersji bezpłatnej oraz płatnej. Pierwsza dostarcza wiele przydatnych narzędzi, np. otwieranie PDF-ów z różnych źródeł, zaznaczanie fragmentów dokumentów i innych plików, tworzenie zakładek , czy uzupełnianie luk w formularzach. Wersja płatna umożliwia edycję zawartości PDF-ów (proces ułatwia automatyczne rozpoznawanie czcionki), złożenie podpisu, czy konwersję stron WWW, zdjęć i dokumentów do pliku PDF.

VPN

  • NordVPN (od 47,99 zł/30 dni do 409,99/rok)

NordVPN zabezpiecza i szyfruje ruch sieciowy, tym samym utrudniając jego śledzenie, co ma pozytywny wpływ na prywatność i anonimowość naszych działań. Dzięki możliwości wyboru jednego z ponad 5000 dostępnych serwerów, możemy obejść ograniczenia regionalne, a także uniknąć ewentualnych kar finansowych (np. pobierając i udostępniając pliki z sieci torrent w krajach, gdzie jest to zabronione).

  • ProtonVPN (Darmowy | 279,99 lub 479,99 zł/rok)

ProtonVPN zyskał sobie przychylność użytkowników z całego świata, a także poparcie Reddita. Aplikacja stawia priorytet na bezpieczeństwo i ochronę prywatności, a darmowa wersja stanowi rozsądny kompromis - nie uświadczymy tutaj limitu transferu, ani prędkości pobierania. Za wyborem wersji Premium przemawia przede wszystkim: szerszy wybór serwerów, wsparcie dla sieci TOR oraz połączenia dla sieci P2P.

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama