Apple

iOS 15 i iPadOS 15 zaprezentowane. Oto wszystkie najważniejsze nowości

Konrad Kozłowski
iOS 15 i iPadOS 15 zaprezentowane. Oto wszystkie najważniejsze nowości
Reklama

Podczas konferencji WWDC Apple zaprezentowało nowe wersje iOS 15 i iPadOS 15. Co nowego?

FaceTime na Androidzie i Windowsie, tak jakby. Co nowego?


Reklama

Aktualizacja przynosi nowości w FaceTime, by rozmowy były bliższe temu, co dzieje się naprawdę - dodano wsparcie dla Spatial Audio, by odnieść wrażenie, że jesteśmy w tym samym pomieszczeniu, co inni uczestnicy rozmowy. Druga z nowości to wyciszanie dźwięków otoczenia, a trzecia to wyświetlanie rozmówców w widoku siatki z zaznaczeniem osoby, która właśnie mówi. Nic czego by nie miała konkurencja.



Pojawi się też tryb portretowy, który rozmywa tło w trakcie rozmowy. Facetime Links to linki dedykowane konkretnym spotkaniom, do których mogą dołączyć użytkownicy Windowsa i Androida poprzez przeglądarkę. Share Play to dzielenie się muzyką, filmami i grami z innymi osobami w trakcie rozmowy FaceTime. Apple przygotowało API, więc Disney+, Hulu HBO Max będą obsługiwać Share Play. Kogo brakuje? Netfliksa.



Nowości w iMessage (Wiadomościach)

Wiadomości będą wyświetlać wiele zdjęć w kolażach lub na stosie, by łatwiejsze było ich przeglądanie i nie zajmowały tyle miejsca w widoku rozmowy. Dla użytkowników Apple News, właśnie do tej aplikacji będą trafiać linki do artykułów wysyłanych do innych. Na podobnej zasadzie działają Apple Music i Zdjęcia, Safari, Apple TV i Podcasty, więc wystarczy przejść do sekcji "Shared with you" ("Udostępnione tobie"), by zapoznać się z zaległymi linkami, które otrzymaliśmy od innych.


Reklama

Tryb Focus (Skupienie)


iOS 15 przynosi nowy widok powiadomień z większymi ikonami aplikacji oraz zdjęciami kontaktów. Pojawia się też podział na powiadomienia ważniejsze i mniej istotne - te drugie trafiają do sekcji z podsumowaniem, do których później wrócimy. Gdy włączymy Tryb nie przeszkadzać, inni użytkownicy zobaczą komunikat w iMessages i będą mogli wymusić wysłanie powiadomienia, gdy chodzi o coś ważnego. "Focus" pozwala wybrać na czym się skupimy, co ustawia zestaw powiadomień dla aplikacji tylko z pracy albo od najważniejszych dla nas osób, gdy włączymy czas dla rodziny. Specjalny zestaw ustawień powiadomień może być też włączany samoczynnie, gdy dotrzemy na siłownię.

Reklama



Live text i Lookup, czyli Apple kopiuje Google

Nowa funkcja rozpoznaje tekst w 7 językach, ale zabrakło polskiego, ale gdyby działał, podpowiadałby z czym mamy do czynienia. Coś na zasadzie Google Lens, przetwarzając napisany na tablicy czy w notesie, menu lub na kubku tekst w cyfrowy zapis. To pozwala wyszukiwać informacje i rozpoznawać zawartość zdjęć, dzięki czemu samoczynnie tworzone są klipy z muzyką z Apple Music w tle. Wszystko to Google oferuje we wspomnianym Google Lens oraz w Zdjęciach Google od dawna.


Wallet, Pogoda i Mapy Apple


Reklama

Wallet zyskuje możliwość dodawania dowodu osobistego w stanach wspierających ten system, ale także kart wstępu do Disnelandu czy hotelu. Aktualizacji doczekała się aplikacja Pogody z nowymi animacjami oraz informacjami. Zmieniono sposób wyświetlania większości danych. Mapy Apple pokazują m. in. skomplikowane skrzyżowania w 3D, ale także nowy widok AR, gdy zeskanujemy okolicę.


Widżety i App Library na iPadzie

Zgodnie z oczekiwaniami, Apple dodało możliwość umieszczania widżetów na głównym ekranie iPada. W systemie pojawi się też nowy, większy format widżetów, które zajmują wiele więcej miejsca. Biblioteka aplikacji pojawia się także w formie skrótu w docku, dzięki czemu możemy wywołać listę wszystkich aplikacji z dowolnego miejsca.



Nowy multitasking na iPadzie w iPadOS 15

Półka pozwala tworzyć zestawy aplikacji uruchomionych jednocześnie na podzielonym ekranie, a tworzenie nowych widoków split view możliwe jest poprzez przeniesienie otwartej aplikacji na inną otwartą w widoku multitasking. U góry ekranu pojawiają się też przyciski pozwalające wybrać dwie nowe aplikacje, które będą współdzielić ekran. Qucik note natomiast działa na macOS i iPadOS i za pomocą tej funkcji można szybko tworzyć notatki, które będą też używać informacji z aplikacji jakiej właśnie używamy np. linku z Safari, gdzie jest otwarta strona.



Prywatność w aplikacjach. Siri bez Internetu

W ustawieniach aplikacji Mail możemy wyłączyć śledzenie działań użytkownika - czy otworzył maila i kiedy, gdzie się aktualnie znajduje etc. W sekcji dedykowanej prywatności możemy też przejrzeć raport o tym, jakie informacje są wysyłane stronom i aplikacjom. Dodatkowo, Siri nie będzie potrzebować dostępu do Internetu, by wykonać podstawowe akcje, jak uruchamianie aplikacji, włączanie alarmu, przełączanie na tryb ciemny i tym podobne. Użytkownicy opłacający iCloud będą członkami iCloud+, dzięki czemu ruch w otwartych sieciach Wi-Fi z Safari będzie szyfrowany, a podając e-maila w formularzu będziemy mogli stworzyć tymczasowy adres w domenie icloud.com.

Nowe Safari z rozszerzeniami


Wraz z premierą nowego Safari dla macOS, Apple wprowadza też część nowości do Safari na iOS i iPadOS. Są nimi grupy kart, które zapiszemy na jednym z urządzeń i będą zapisywane pomiędzy nimi wszystkimi dzięki iCloud. Safari na iPhonie i iPadzie będzie też wspierać rozszerzenia, z których korzystaliśmy do tej pory na komputerach Mac. Przeglądarka Safari na iOS otrzymała zaktualizowany interfejs, który przenosi pasek adresu na dół ekranu i wprowadza gesty, dzięki którym przełączanie pomiędzy kartami oraz otwieranie nowej będzie o wiele prostsze.



Co jeszcze nowego w iOS 15?

Oczywiście jest kilka rzeczy, o których Apple nie wspomniało podczas swojego wydarzenia, a które pojawią się w iOS 15. Należy pamiętać, że część z nich może nie trafić do finalnej wersji lub zostać zmieniona, zanim stabilna wersja systemu ukaże się jesienią. Jeśli czytacie to bliżej daty wydania iOS 15 (prawdopodobnie we wrześniu 2021), to część z opisanych zmian może być nieaktualna.


iOS 15 przynosi delikatnie odświeżony interfejs Ustawień, gdzie dokonano minimalnego faceliftingu. Sekcje są teraz bardziej od siebie oddzielone, a całość lepiej czytelna. Aktualizacja dodaje też nowe widżety, np. Find My oraz Game Center, a także reorganizuje wygląd Centrum sterowania. Teraz kafelek z klonowaniem ekranu jest mniejszych rozmiarów, a szerszy jest ten pozwalający na aktywację trybu skupienia (rozbudowane zarządzanie powiadomieniami).

Ponownie w iOS pojawi się widok "lupy", dzięki któremu dokładnie można nawigować kursorem pomiędzy słowami i znakami, gdy przytrzymamy palec na tekście. Najwyraźniej wciąż niewiele osób korzysta z możliwości nawigacji kursorem po dłuższym przytrzymaniu palca na spacji, więc Apple przywróciło ten widok, by ułatwić korzystanie z systemu nieświadomym użytkownikom. Safari nareszcie pozwoli na odświeżanie strony za pomocą gestu pociągnięcia ku dołowi, a pasek adresu z funkcją wyszukiwarki zyskał przycisk wyszukiwania głosowego. W aplikacji Notatki i Przypomnienia dodano obsługę tagów, dzięki czemu można w wygodny sposób oznaczać różne treści w ramach jednego tematu.


W aplikacji Zdjęcia widok informacyjny na temat fotografii zawiera więcej szczegółów i danych, natomiast funkcja oznaczania sprzętu jako zagubionego będzie aktywna nawet po tym, jak ktoś wyczyści pamięć i przywróci ustawienia fabryczne. Przy pierwszej konfiguracji przez nowego użytkownika pojawi się komunikat o tym, że iPhone lub iPad są przypisane do innego konta, a właściciel będzie mógł je zlokalizować.

iOS 15 - wspierane urządzenia


iOS 15 będzie można zainstalować na tych samych urządzeniach, gdzie działał iOS 14. Oto lista:

  • iPhone SE (2016 oraz 2020)
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone Xr
  • iPhone XS i XS Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max

Zrzuty ekranu: zollotech

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama