Apple

iOS 11 - Aktualizacja oraz nowe funkcje

TP
Tomasz Popielarczyk
19

Tradycyjnie WWDC 2017 to miejsce prezentacji nowego oprogramowania dla produktów Apple’a. iOS 11, który trafi do kolejnej generacji iPhone’ów (i nie tylko) ma w znacznej mierze rozszerzyć możliwości multimedialne oraz fotograficzne tych urządzeń. Ale to nie wszystko!

iOS 11 - lepsza synchronizacja wiadomości

System iOS 11 to przede wszystkim lepsza synchronizacja w aplikacji Wiadomości. Od teraz historia naszych rozmów będzie płynnie przenoszona między wszystkimi podpiętymi pod nasze konto urządzeniami. Apple już wcześniej znakomicie radził sobie z tym elementem, a teraz wchodzi na kolejny poziom. Zresztą nie tylko dzięki synchronizacji. Aplikacja będzie bowiem teraz też połączona z Apple Pay, a to pozwoli użytkownikom tej usługi na przesyłanie sobie wzajemnie pieniędzy. A wszystko to bez opuszczania jednego programu.

iOS 11 to również nowa Siri. Jej głos ma teraz być bardziej naturalny i przypominający człowieka. Ponadto Siri potrafi pełnić rolę tłumacza. Podczas prezentacji skupiono się na przekładaniu angielskiego na chiński, co robi niemałe wrażenie. Warto jednak dodać, że rozwiązanie to znajduje się nadal w stadium beta.

Z bardziej dostrzegalnych elementów warto wymienić przebudowy panel ustawień (Control Center). Przyciski są teraz większe i rozlokowane w bardziej intuicyjny sposób. Oczywiście całość jest dalej rozwijana zza dolnej krawędzi i wspiera Force Touch.

Aplikacja aparatu doczekała się możliwości tworzenia zapętlonych Live Photos. Wprowadzono tutaj również możliwość nakładania różnego rodzaju efektów. Apple przechodzi też na nowy model kompresji zdjęć i wideo. Od teraz wykorzystywane mają być tutaj HEIF (High Efficiency Image File Format) oraz H.265. W rezultacie rejestrowane treści będą po prostu zajmowały mniej miejsca w pamięci urządzenia bez widocznej utraty jakości. W przypadku zdjęć ma to być nawet dwukrotnie mniejszy rozmiar.

Ewolucyjne zmiany w iOS 11

Z mniejszych nowości warto wymienić ulepszony tryb Do Not Disturb, nowe Apple Maps z planami budynków i nawigacją wewnątrz pomieszczeń (lotnisk, galerii handlowych itd.). Przebudowany też bardzo mocno interfejs AppleStore, co ma pozwalać lepiej wyszukiwać gry i aplikacje. Nowości ucieszą ponadto użytkowników rozwiązań Smart Home kompatybilnych z AirPlay. Druga wersja tego protokołu obsłuży multiroom i pozwoli w większym stopniu kontrolować głośniki z poziomu iPhone’a.

Posiadacze iPadów w iOS11 znajdą przebudowany AppDock. Dodano tutaj również możliwość tworzenia szybkich notatek za pomocą rysika Apple Pencil. Aplikacja notatek doczekała się też funkcji skanowania dokumentów.

iOS 11 - kiedy dostępny?

Publiczna beta iOS 11 ma się pojawić niebawem. Finalnie system zadebiutuje we wrześniu, wraz z nowymi iPhone’ami.

Informacje o wszystkich pozostałych nowościach Apple pokazanych podczas konferencji Apple - WWDC 2017 znajdziecie w naszym liveblogu.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu