Apple

iOS 11 - Aktualizacja oraz nowe funkcje

Tomasz Popielarczyk
iOS 11 - Aktualizacja oraz nowe funkcje
19

Tradycyjnie WWDC 2017 to miejsce prezentacji nowego oprogramowania dla produktów Apple’a. iOS 11, który trafi do kolejnej generacji iPhone’ów (i nie tylko) ma w znacznej mierze rozszerzyć możliwości multimedialne oraz fotograficzne tych urządzeń. Ale to nie wszystko!

iOS 11 - lepsza synchronizacja wiadomości

System iOS 11 to przede wszystkim lepsza synchronizacja w aplikacji Wiadomości. Od teraz historia naszych rozmów będzie płynnie przenoszona między wszystkimi podpiętymi pod nasze konto urządzeniami. Apple już wcześniej znakomicie radził sobie z tym elementem, a teraz wchodzi na kolejny poziom. Zresztą nie tylko dzięki synchronizacji. Aplikacja będzie bowiem teraz też połączona z Apple Pay, a to pozwoli użytkownikom tej usługi na przesyłanie sobie wzajemnie pieniędzy. A wszystko to bez opuszczania jednego programu.

iOS 11 to również nowa Siri. Jej głos ma teraz być bardziej naturalny i przypominający człowieka. Ponadto Siri potrafi pełnić rolę tłumacza. Podczas prezentacji skupiono się na przekładaniu angielskiego na chiński, co robi niemałe wrażenie. Warto jednak dodać, że rozwiązanie to znajduje się nadal w stadium beta.

Z bardziej dostrzegalnych elementów warto wymienić przebudowy panel ustawień (Control Center). Przyciski są teraz większe i rozlokowane w bardziej intuicyjny sposób. Oczywiście całość jest dalej rozwijana zza dolnej krawędzi i wspiera Force Touch.

Aplikacja aparatu doczekała się możliwości tworzenia zapętlonych Live Photos. Wprowadzono tutaj również możliwość nakładania różnego rodzaju efektów. Apple przechodzi też na nowy model kompresji zdjęć i wideo. Od teraz wykorzystywane mają być tutaj HEIF (High Efficiency Image File Format) oraz H.265. W rezultacie rejestrowane treści będą po prostu zajmowały mniej miejsca w pamięci urządzenia bez widocznej utraty jakości. W przypadku zdjęć ma to być nawet dwukrotnie mniejszy rozmiar.

Ewolucyjne zmiany w iOS 11

Z mniejszych nowości warto wymienić ulepszony tryb Do Not Disturb, nowe Apple Maps z planami budynków i nawigacją wewnątrz pomieszczeń (lotnisk, galerii handlowych itd.). Przebudowany też bardzo mocno interfejs AppleStore, co ma pozwalać lepiej wyszukiwać gry i aplikacje. Nowości ucieszą ponadto użytkowników rozwiązań Smart Home kompatybilnych z AirPlay. Druga wersja tego protokołu obsłuży multiroom i pozwoli w większym stopniu kontrolować głośniki z poziomu iPhone’a.

Posiadacze iPadów w iOS11 znajdą przebudowany AppDock. Dodano tutaj również możliwość tworzenia szybkich notatek za pomocą rysika Apple Pencil. Aplikacja notatek doczekała się też funkcji skanowania dokumentów.

iOS 11 - kiedy dostępny?

Publiczna beta iOS 11 ma się pojawić niebawem. Finalnie system zadebiutuje we wrześniu, wraz z nowymi iPhone’ami.

Informacje o wszystkich pozostałych nowościach Apple pokazanych podczas konferencji Apple - WWDC 2017 znajdziecie w naszym liveblogu.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu