Apple

iOS 10.3 i największa zmiana od lat. macOS z trybem nocnym, ale wolę f.lux

Konrad Kozłowski
iOS 10.3 i największa zmiana od lat. macOS z trybem nocnym, ale wolę f.lux
14

Sporo nowości od Apple. Większość modeli iPhone'ów, iPadów oraz iPod touch doczekało się uaktualnienia systemu iOS do wersji 10.3, które przyniosło nowy system plików i kilka innych niespodzianek. Za to użytkownicy MacBooków będą mogli skorzystać z wbudowanego w macOS trybu nocnego, czyli Night Shift.

iOS 10.3 - Apple File System, znajdź AirPods, łatwiejsze wypożyczanie filmów

Ta bardzo istotna zmiana z punktu widzenia Apple oraz deweloperów nie będzie zbyt widoczna dla zwykłych użytkowników. Mogą oni zauważyć delikatne przyspieszenie w pracy urządzenia czy zwiększenie ilości wolnej przestrzeni, nic poza tym. Warto jednak zaznaczyć, że porzucony przez Apple system plików HFS miał już ponad 31 lat i powstawał z myślą o dyskietkach czy twardych dyskach pierwszych Maków.

Na przestrzeni ponad 3 dekad sprzęt zmienił się nie do poznania - wydajność i pojemność dysków znacząco wzrosła, dlatego APFS - Apple File System - był bardzo potrzebny. Nowy system plików dedykowany jest naturalnie takim urządzeniom jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch czy nawet Apple TV. W większości pracują one w oparciu o pamięc typu flash lub dyski SSD, dlatego ważne jest, by móc w pełni wykorzystać ich atuty. Dodatkowo, w AFPS kluczową rolę odgrywa szyfrowanie danych. Nie zabrakło funkcji snapshot, która ma znaczenie przy odzyskiwaniu danych na urządzeniach z iOS oraz macOS.

Poza tym, iOS 10.3 wprowadza funkcję odnajdywania słuchawek AirPods - możemy poznać ostatnią lokalizację, w której były połączone ze smartfonem za pomocą Bluetooth oraz zdalnie odtworzyć dźwięk, by móc je odnaleźć w danym pomieszczeniu. W App Store, autorzy aplikacji będą mogli odpowiadać na komentarze użytkowników, zaś same recenzje będzie można oceniać jako pomocne lub niepomocne.

Apple nareszcie umożliwiło wypożyczenie filmu w iTunes na jednym urządzeniu i rozpoczęcie lub dokończenie seansu na innym - wszystko dzieje się wokół naszego konta iCloud.

Użytkownicy sieci Orange i Play po zainstalowaniu iOS 10.3 zyskują funkcję Wi-Fi Calling.

macOS Sierra 10.12.4 z Night Shift

Pojawił się też macOS Sierra 10.12.4, w którym dodano funkcję znaną z iOS-a, czyli Night Shift. Jej zadaniem jest obniżenie poziomu emitowanego przez ekran koloru niebieskiego, by wyświetlacz stał się lżejszy cieplejszy dla naszych oczu. Zdaniem wielu przekłada się to na łatwiejsze zasypianie i spokojniejszy sen.

Niestety, w zzestawieniu z f.lux rozwiązanie Apple wypada dość blado. f.lux umożliwia bowiem ustalenie kilku pomocnych reguł, jak chociażby wyjatków - aplikacji, których uruchomienie deaktywuje działanie filtra. Przydaje się to podczas pracy z programami graficznymi czy wideo. Oprócz tego, f.lux kompatybilny jest ze wszystkim MacBookami, wystarczy zainstalować aplikację, natomiast Night Shift nie trafia w ramach aktualizacji na kilka starszych modeli MacBooków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu