Apple

iOS 10.3 i największa zmiana od lat. macOS z trybem nocnym, ale wolę f.lux

KK
Konrad Kozłowski
14

Sporo nowości od Apple. Większość modeli iPhone'ów, iPadów oraz iPod touch doczekało się uaktualnienia systemu iOS do wersji 10.3, które przyniosło nowy system plików i kilka innych niespodzianek. Za to użytkownicy MacBooków będą mogli skorzystać z wbudowanego w macOS trybu nocnego, czyli Night Shift.

iOS 10.3 - Apple File System, znajdź AirPods, łatwiejsze wypożyczanie filmów

Ta bardzo istotna zmiana z punktu widzenia Apple oraz deweloperów nie będzie zbyt widoczna dla zwykłych użytkowników. Mogą oni zauważyć delikatne przyspieszenie w pracy urządzenia czy zwiększenie ilości wolnej przestrzeni, nic poza tym. Warto jednak zaznaczyć, że porzucony przez Apple system plików HFS miał już ponad 31 lat i powstawał z myślą o dyskietkach czy twardych dyskach pierwszych Maków.

Na przestrzeni ponad 3 dekad sprzęt zmienił się nie do poznania - wydajność i pojemność dysków znacząco wzrosła, dlatego APFS - Apple File System - był bardzo potrzebny. Nowy system plików dedykowany jest naturalnie takim urządzeniom jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch czy nawet Apple TV. W większości pracują one w oparciu o pamięc typu flash lub dyski SSD, dlatego ważne jest, by móc w pełni wykorzystać ich atuty. Dodatkowo, w AFPS kluczową rolę odgrywa szyfrowanie danych. Nie zabrakło funkcji snapshot, która ma znaczenie przy odzyskiwaniu danych na urządzeniach z iOS oraz macOS.

Poza tym, iOS 10.3 wprowadza funkcję odnajdywania słuchawek AirPods - możemy poznać ostatnią lokalizację, w której były połączone ze smartfonem za pomocą Bluetooth oraz zdalnie odtworzyć dźwięk, by móc je odnaleźć w danym pomieszczeniu. W App Store, autorzy aplikacji będą mogli odpowiadać na komentarze użytkowników, zaś same recenzje będzie można oceniać jako pomocne lub niepomocne.

Apple nareszcie umożliwiło wypożyczenie filmu w iTunes na jednym urządzeniu i rozpoczęcie lub dokończenie seansu na innym - wszystko dzieje się wokół naszego konta iCloud.

Użytkownicy sieci Orange i Play po zainstalowaniu iOS 10.3 zyskują funkcję Wi-Fi Calling.

macOS Sierra 10.12.4 z Night Shift

Pojawił się też macOS Sierra 10.12.4, w którym dodano funkcję znaną z iOS-a, czyli Night Shift. Jej zadaniem jest obniżenie poziomu emitowanego przez ekran koloru niebieskiego, by wyświetlacz stał się lżejszy cieplejszy dla naszych oczu. Zdaniem wielu przekłada się to na łatwiejsze zasypianie i spokojniejszy sen.

Niestety, w zzestawieniu z f.lux rozwiązanie Apple wypada dość blado. f.lux umożliwia bowiem ustalenie kilku pomocnych reguł, jak chociażby wyjatków - aplikacji, których uruchomienie deaktywuje działanie filtra. Przydaje się to podczas pracy z programami graficznymi czy wideo. Oprócz tego, f.lux kompatybilny jest ze wszystkim MacBookami, wystarczy zainstalować aplikację, natomiast Night Shift nie trafia w ramach aktualizacji na kilka starszych modeli MacBooków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu