Startups

MySpiroo na rozwój spirometru pozyskało 4,3 miliona złotych

Grzegorz Marczak
MySpiroo na rozwój spirometru pozyskało 4,3 miliona złotych
8

Technologia w medycynie to kolejny gorący trend, o którym zapewne w najbliższych latach będzie coraz głośniej. Dowodem na to jest inwestycja w polską spółkę HealthUp, która tworzy nowoczesny spirometr MySpiroo.

Jakiś czas temu produkt ten pojawił się na Startup Fest, wygrał Aulery i był opisany na Techcrunch itp. MySpiroo to przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją na smartfon. Proste w obsłudze urządzenie umożliwia chorym stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego.

Według twórców tego projektu (Dr Łukasz Kołtowski lekarz, rezydent kardiologii oraz Piotr Bajtała, entuzjasta nowych technologii), ich urządzenie daje wyniki porównywalne do tradycyjnych spirometrów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów osób jest chorych na astmę, a co roku na całym świecie z jej powodu umiera 250 tyś. POChP należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie - zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji - mówi drugi założyciel HealthUp, dr Łukasz Kołtowski.

Widać więc, że w przypadku tego projektu mamy konkretny problem, dużą grupę zainteresowanych oraz ciekawe i przyszłościowe narzędzie.

HealthUp pozyskało finansowanie na rozwój swojego projektu od Joint Polish Investment Fund (JPIF) funduszu, który koncentruje się na biomedycynie. Poza pieniędzmi jednak w przypadku tej inwestycji może ważniejsze wydawać się doświadczenie inwestora:

dr Axel Polack - partner generalny JPIF, z ogromnym doświadczeniem w spółkach kapitałowych, blisko związany z branżą medyczną i farmaceutyczną. Były partner TVM Capital, odpowiedzialny za inwestycje m.in. Sirna Inc. przejętej przez Merck za 1.1 mld $.

dr n. med. Gerhard Scheuch - biofizyk z długoletnim doświadczeniem w lekach wziewnych oraz terapiach lekowych chorób płuc. Założyciel i prezes Activaero, producenta leków, aż do nabycia przez Vectura Group plc w marcu 2014 roku (181 mln $). Założyciel Inamed

Gratuluję serdecznie inwestycji i z niecierpliwością czekam na to, aż MySpiroo pokaże się na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

startups