Telekomy

Najszybszy Internet mobilny nad polskim morzem

Grzegorz Ułan
Najszybszy Internet mobilny nad polskim morzem
12

Dużymi krokami zbliża się już okres wakacyjny, a z nim czas odpoczynku i wyjazdów. Część z Was wybierze w tym celu lokalizację nad polskim morzem. Wprawdzie to właśnie czas odpoczynku, więc wiąże się i mniejszą naszą aktywnością w sieci, niemniej nie rozstajemy się ze smartfonami, czasem będziemy chcieli sprawdzić pocztę, wysłać zdjęcia, czy nawet obejrzeć jakiś film na Netflixie, gdy w któryś z dni pogoda nam nie będzie dopisywać.

Sprawdźmy więc u którego z polskich operatorów możemy liczyć na najszybszy dostęp do sieci nad polskim morzem. Skorzystamy przy tym z niezależnego raportu UKE.

Łączna długość tras pomiarowych wyniosła 20150 km w tym większość w ruchu i w czasie pomiędzy 3, a 22 grudnia 2015 roku.

Testowana była zawsze najlepsza technologia udostępniana przez operatora w danym punkcie pomiaru. Najlepiej wypadł tutaj Plus z wynikiem 94,19% dostępności technologii LTE.

Jeśli chodzi o prędkość danych, również wygrał Plus ze średnią prędkością pobieranych danych 25,19 Mb/s i wysyłanych 17,71 Mb/s. Na drugim miejscu w obu parametrach T-Mobile, trzecie miejsce dla Orange i ostatnie dla Play.

Przenieśmy się już nad to polskie morze i sprawdźmy, który z operatorów może się pochwalić największą prędkością pobierania i wysyłania.

W kategorii prędkości pobierania praktycznie w każdej lokalizacji wygrywa Plus - zielony kolor słupków (pomarańczowy - Orange/fioletowy - Play/różowy - T-mobile), jedynie słaby wynik zmierzono w rejonach Koszalina, gdzie największą prędkość uzyskały Orange z T-mobile.

Podobną sytuacje mamy w przypadku prędkości wysyłania, z tym, że we wspomnianym rejonie koszalińskim, Plus zrównał się z Orange i T-mobile.

Tak więc, bazując na badaniach UKE, z całą pewnością możemy ocenić, iż najlepszy transfer nad polskim morzem maja klienci Plusa, który obecnie może pochwalić się najlepszą ofertą internetu mobilnego. Należy jednak pamiętać, że po zakończonej aukcji nowych częstotliwości, wszyscy operatorzy zaczęli już wdrażać i uruchamiać nowe nadajniki na nowych częstotliwościach. Jak to wpłynie na wyniki poszczególnych operatorów, zobaczymy po badaniu, które UKE przeprowadzi w drugiej połowie 2016 roku. Na które sam zresztą czekam z niecierpliwością.
--

Tekst powstał przy współpracy z firmą Plus.

Foto woman tourist photographing beautiful sea landscape on cell telephone via Shutterstock.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu