Felietony

intelliPaper, czyli inteligentny papier działający jak przenośny dysk USB

Marcin Kamiński
intelliPaper, czyli inteligentny papier działający jak przenośny dysk USB
10

W czasie szukania pomysłów na prezent dla znajomych i bliskich takie projekty jak intelliPaper mogą okazać się prawdziwym wybawieniem. Co powiecie bowiem na papier, który zawiera w sobie przenośny dysk USB? Takie rozwiązanie daje wiele możliwości, od produkcji wizytówek czy pocztówek, aż po ciekawe...

W czasie szukania pomysłów na prezent dla znajomych i bliskich takie projekty jak intelliPaper mogą okazać się prawdziwym wybawieniem. Co powiecie bowiem na papier, który zawiera w sobie przenośny dysk USB? Takie rozwiązanie daje wiele możliwości, od produkcji wizytówek czy pocztówek, aż po ciekawe w swojej formie ulotki czy prezenty. Wszystko to możliwe jest dzięki wykorzystaniu chipa wykonanego z silikonu, który umieszczony pomiędzy warstwami zwyczajnego papieru tworzy z niego przenośną pamięć. Autorzy pomysłu zbierają obecnie fundusze na realizację projektu i proszę o wsparcie poprzez serwis Indiegogo.

Przenośna pamięć USB to urządzenie, z którego korzystał zapewne prawie każdy z nas. Łatwość obsługi i stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiały, że pendrive był wygodnym sposobem na przenoszenie danych. Pewna firma ze Stanów Zjednoczonych poszła jednak o krok dalej i stworzyła intelliPaper - papier działający jak pamięć przenośna! Osiągnięto to dzięki wprasowaniu opatentowanego silikowanego chipa pomiędzy warstwy zwyczajnego papieru, na którym można drukować dowolny tekst, grafiki i kolory. Zobaczcie sami:

Papierowa pamięć może być zapełniona wcześniej ustalonymi danymi, a z pomocą specjalnego programatora działa jak zwyczajny pendrive, na który możemy kopiować dowolne pliki z komputera.

Obecnie projekt intelliPaper szuka dofinansowania - potrzebne są środki w wysokości aż 300,000 dolarów. Osoby, które zdecydują się wesprzeć pomysł swoimi pieniędzmi mogą liczyć na zestaw 9 kartek z życzeniami na różne okazje, a także programator służący do zmiany zawartości pamięci wbudowanej w papier. Z pewnością taki gadżet rozwiązałby wiele problemów z brakiem pomysłu na prezent dla znajomych!

Cały pomysł wydaje się bardzo ciekawy, a możliwości jego wykorzystania naprawdę szerokie. Tym bardziej, że w opracowaniu są już jednorazowe papierowe karty pamięci, a technologia jest w stanie przekazywać dane na przykład do smartfona w sposób bezprzewodowy - tym bardziej polecam obejrzenie końcówki powyższego filmu.

Źródło: Indiegogo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu