Technologie

Inteligentne okulary dla majsterkowiczów. Miarka odejdzie do lamusa

Patryk Łobaza
Inteligentne okulary dla majsterkowiczów. Miarka odejdzie do lamusa
Reklama

Profesjonaliści i majsterkowicze mogą już wkrótce doczekać się swego rodzaju rewolucji w swojej pracy. Do tej pory niezastąpiona miarka z ołówkiem służyła specjalistom do wyznaczania odcinków do precyzyjnego cięcia. Teraz te kompetencje przejmą inteligentne okulary.

W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz więcej branż korzysta z nowoczesnych technologii, które zwiększają wydajność i precyzję pracy. Stolarstwo, choć kojarzone z tradycją i rzemiosłem, również przechodzi swoją rewolucję – tym razem za sprawą technologii rzeczywistości rozszerzonej. Inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie stworzyli innowacyjny system Augmented Carpentry, który może zmienić sposób, w jaki pracują cieśle i rzemieślnicy na całym świecie.

Reklama

Okulary AR wkraczają do wymagającego zawodu. Dadzą radę?

Precyzja jest nieodłącznym elementem zawodu cieśli i stolarza. Osoby pracujące z drewnem znają zasadę "mierz dwa razy, tnij raz", która została wypracowana przez tysiąclecia doświadczenia. Do tej pory specjaliści korzystali z dość prymitywnych metod odmierzania miarką i zaznaczania ołówkiem. Teraz może się to zmienić.

Zespół badawczy z EPFL, pod kierownictwem doktoranta Andrei Settimiego, opracował system, który umożliwia wykonywanie niezwykle precyzyjnych cięć bez konieczności wcześniejszego odmierzania i znakowania drewna. Co najważniejsze – technologia została udostępniona jako open source, co otwiera drzwi do jej wykorzystania także przez małe warsztaty stolarskie i firmy budowlane w rozwijających się krajach.

System składa się głównie z tabletu montowanego na narzędziu, np. pile tarczowej. Urządzenie wykorzystuje kamerę do skanowania drewnianych elementów, a specjalne markery umieszczone na powierzchni belek umożliwiają dokładne określenie ich położenia i orientacji w przestrzeni.

2024 EPFL/Andrea Settimi CC-BY-SA 4.0

Po załadowaniu projektu stolarskiego do systemu, użytkownik na ekranie tabletu widzi rzeczywisty kawałek drewna z nałożoną wirtualną siatką kolorowych linii, wskazujących miejsce cięcia, kąt, głębokość i długość. Linie pozostają precyzyjnie osadzone na obrazie drewna – niezależnie od tego, pod jakim kątem operator patrzy na ekran. Dzięki temu nawet osoby z ograniczonym doświadczeniem stolarskim mogą wykonać skomplikowane cięcia z submilimetrową dokładnością.

Dodatkową funkcją systemu jest mechanizm sprzężenia zwrotnego – jeśli piła się przesunie lub belka ulegnie przemieszczeniu, nakładka wirtualna nie zmienia położenia, informując cieślę o konieczności korekty ruchu. To znacząco zmniejsza ryzyko błędów i poprawia jakość pracy.

Grafika: 2024 EPFL/Andrea Settimi CC-BY-SA 4.0

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama