Smart home

Czy abonament na inteligentne ogrzewanie w domu ma sens? Sprawdźmy to

GU
Grzegorz Ułan
32

Przyzwyczaiłem Was, że zwykle robię na AW różnego rodzaju zestawienia ofert polskich telekomów, porównania, wyliczenia, czy abonament się opłaca, czy wziąć telefon na raty w sklepie czy u operatora. Sam bym nie przypuszczał, że przyjdzie mi wyliczać opłacalność abonamentu na inteligentny termostaty do grzejników, ale innogy Polska nawiązała własnie współpracę z Danfoss Poland i podesłali nową ofertę pt. Inteligentne Ogrzewanie, która dostępna będzie od 1 grudnia. No to sprawdzamy.

Rozwiązania z zakresu smart home, coraz częściej trafiają pod dachy naszych domów, więc można się spodziewać, że takich ofert będzie przybywać.

Tak więc co mamy? Od 1 grudnia na innogy będziemy mogli zamówić dwie usługi: Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco, to zestaw elektronicznych termostatów grzejnikowych Danfoss Eco i Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link, czyli cały system inteligentnego sterownia ogrzewaniem, składający się z centrali sterującej i termostatów grzejnikowych Danfoss Connect.

Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco

Pierwsza oferta pozwala na wynajęcie termostatów Danfoss Eco w dowolnej liczbie. Wraz z aplikacją mobilną dostępną na iOS i Androida pozwalają one na zarządzanie ogrzewaniem w domu i zdalne regulowanie temperaturą będąc w domu. Termostaty są tu parowane poprzez Bluetooth. Można w nich ustawiać harmonogramy dzienne i tygodniowe oraz przedefiniowane tryby „w domu”, „poza domem”, „sen” i „wakacje”. Możemy też włączyć funkcję otwartego okna, która wyłącza termostat podczas wietrzenia. Oczywiście wszystko z poziomu aplikacji, ale można też ręcznie regulować temperaturę bezpośrednio w termostacie. Całość pozwala na oszczędność energii do 30%.

Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link

Druga oferta wzbogacona jest o panel sterujący z kolorowym wyświetlaczem, który można zamontować na ścianie wraz z trzema termostatami grzejnikowymi Connect. Dodatkowo mamy tu moduł WiFi, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem nie tylko w domu, ale również jak jesteśmy poza nim. Podobnie jak w poprzedniej opcji mamy te same harmonogramy i przedefiniowane tryby i funkcje.

Cennik

Koszt wynajmu głowic termostatycznych uzależniony jest od wybranego rozwiązania, liczby wynajmowanych głowic oraz od długości umowy.

W przypadku oferty Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco najtańsza opcja jest w przypadku wyboru 36-miesięcznego zobowiązania i z przynajmniej trzema głowicami, wtedy koszt jednej głowicy wynosi 4,90 zł. Czyli za całość zapłacimy 14,70 zł miesięcznie, a przez cały okres umowy 529,20 zł, co daj na jedną głowicę koszt 176,40 zł.

Ile kosztuje taka głowica w sklepie? Wybrałem pierwszy lepszy lepszy sklep z proponowanych na stronach Danfossa, w Obi kupimy go za 149 zł.

W przypadku Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link wiele opcji nie ma, jest tylko do wyboru 36 miesięcy trwania umowy, w której za 46,90 zł dostajemy panel sterujący i 3 głowice Danfoss Connect, które kosztują w Obi 219 zł.

Ale cały zestaw można kupić za 1 599,00 zł. Za taki sam zestaw łącznie po 36 miesiącach zapłacimy w innogy 1 688,40 zł.

Po publikacji wpisu, skontaktowali się z nami przedstawiciele innogy i przekazali informację, że po zakończeniu umowy termostaty można będzie przejąć na własność za symboliczną złotówkę. Tak więc już ciekawiej to wygląda, myślę, że w sumie opłaty te byłyby zbliżone do sumy rat za te same termostaty zakupione w sklepie, a do tego możemy liczyć na obsługę i pomoc w przypadku awarii w czasie trwania wynajmu urządzeń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: