Smart home

Czy abonament na inteligentne ogrzewanie w domu ma sens? Sprawdźmy to

Grzegorz Ułan
Czy abonament na inteligentne ogrzewanie w domu ma sens? Sprawdźmy to
32

Przyzwyczaiłem Was, że zwykle robię na AW różnego rodzaju zestawienia ofert polskich telekomów, porównania, wyliczenia, czy abonament się opłaca, czy wziąć telefon na raty w sklepie czy u operatora. Sam bym nie przypuszczał, że przyjdzie mi wyliczać opłacalność abonamentu na inteligentny termostaty do grzejników, ale innogy Polska nawiązała własnie współpracę z Danfoss Poland i podesłali nową ofertę pt. Inteligentne Ogrzewanie, która dostępna będzie od 1 grudnia. No to sprawdzamy.

Rozwiązania z zakresu smart home, coraz częściej trafiają pod dachy naszych domów, więc można się spodziewać, że takich ofert będzie przybywać.

Tak więc co mamy? Od 1 grudnia na innogy będziemy mogli zamówić dwie usługi: Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco, to zestaw elektronicznych termostatów grzejnikowych Danfoss Eco i Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link, czyli cały system inteligentnego sterownia ogrzewaniem, składający się z centrali sterującej i termostatów grzejnikowych Danfoss Connect.

Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco

Pierwsza oferta pozwala na wynajęcie termostatów Danfoss Eco w dowolnej liczbie. Wraz z aplikacją mobilną dostępną na iOS i Androida pozwalają one na zarządzanie ogrzewaniem w domu i zdalne regulowanie temperaturą będąc w domu. Termostaty są tu parowane poprzez Bluetooth. Można w nich ustawiać harmonogramy dzienne i tygodniowe oraz przedefiniowane tryby „w domu”, „poza domem”, „sen” i „wakacje”. Możemy też włączyć funkcję otwartego okna, która wyłącza termostat podczas wietrzenia. Oczywiście wszystko z poziomu aplikacji, ale można też ręcznie regulować temperaturę bezpośrednio w termostacie. Całość pozwala na oszczędność energii do 30%.

Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link

Druga oferta wzbogacona jest o panel sterujący z kolorowym wyświetlaczem, który można zamontować na ścianie wraz z trzema termostatami grzejnikowymi Connect. Dodatkowo mamy tu moduł WiFi, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem nie tylko w domu, ale również jak jesteśmy poza nim. Podobnie jak w poprzedniej opcji mamy te same harmonogramy i przedefiniowane tryby i funkcje.

Cennik

Koszt wynajmu głowic termostatycznych uzależniony jest od wybranego rozwiązania, liczby wynajmowanych głowic oraz od długości umowy.

W przypadku oferty Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Eco najtańsza opcja jest w przypadku wyboru 36-miesięcznego zobowiązania i z przynajmniej trzema głowicami, wtedy koszt jednej głowicy wynosi 4,90 zł. Czyli za całość zapłacimy 14,70 zł miesięcznie, a przez cały okres umowy 529,20 zł, co daj na jedną głowicę koszt 176,40 zł.

Ile kosztuje taka głowica w sklepie? Wybrałem pierwszy lepszy lepszy sklep z proponowanych na stronach Danfossa, w Obi kupimy go za 149 zł.

W przypadku Inteligentne Ogrzewanie Danfoss Link wiele opcji nie ma, jest tylko do wyboru 36 miesięcy trwania umowy, w której za 46,90 zł dostajemy panel sterujący i 3 głowice Danfoss Connect, które kosztują w Obi 219 zł.

Ale cały zestaw można kupić za 1 599,00 zł. Za taki sam zestaw łącznie po 36 miesiącach zapłacimy w innogy 1 688,40 zł.

Po publikacji wpisu, skontaktowali się z nami przedstawiciele innogy i przekazali informację, że po zakończeniu umowy termostaty można będzie przejąć na własność za symboliczną złotówkę. Tak więc już ciekawiej to wygląda, myślę, że w sumie opłaty te byłyby zbliżone do sumy rat za te same termostaty zakupione w sklepie, a do tego możemy liczyć na obsługę i pomoc w przypadku awarii w czasie trwania wynajmu urządzeń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu