Startups

Inteligentna odzież – od tego nie uciekniemy

Tomasz Krela
Inteligentna odzież – od tego nie uciekniemy
6

Nowe technologie przenikają do naszego życia znacznie szybciej, niż nam się czasami wydaje. Zespoły rozwojowe wielkich koncernów, takich jak Google, Samsung, Sony, Apple, czy Microsoft pracują nad projektami, które kilka lat temu większość z nas by wyśmiała, a obecnie wszyscy obserwujemy, jak się ro...

Nowe technologie przenikają do naszego życia znacznie szybciej, niż nam się czasami wydaje. Zespoły rozwojowe wielkich koncernów, takich jak Google, Samsung, Sony, Apple, czy Microsoft pracują nad projektami, które kilka lat temu większość z nas by wyśmiała, a obecnie wszyscy obserwujemy, jak się rozwijają, oczekując na ich sklepowe premiery. Ostatnia z wyżej wymienionych firm postanowiła wkroczyć do kolejnej sfery naszego życia. Dość intymnej, gdyż Microsoft pracuje nad inteligentną bielizną… Tak jakby zegarki, czy okulary już nam nie wystarczały.

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy najnowszego wynalazku naukowców z Redmond, trzeba im oddać, że mają sporą fantazję, bo jak nazwać inaczej kogoś, kto tworzy inteligentny stanik? Piszę ten tekst ze śmiertelną powagą, Microsoft chce unowocześnić bieliznę. W jakim celu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Robi to, by ułatwić jego posiadaczkom dbanie o odpowiednie odżywianie, a co za tym idzie o nienaganną figurę.

Na czym ów wynalazek ma polegać? Zespół Microsoft Research postanowił zaszyć w staniku szereg czujników, które mają mierzyć różne parametry funkcjonowania organizmu. Pracownicy z Redmond, jak się wydaje słusznie, dopatrują się związku pomiędzy stanem emocjonalnym, a naszym apetytem. Nie jest przecież tajemnicą, że wiele osób zajada stres lub wręcz odwrotnie nie może niczego przełknąć w takich sytuacjach. Aby poznać nastrój użytkowniczek stanika, będzie on zbierał szereg danych na temat pracy serca, dzięki wbudowanemu elektrokardiografowi. Całość mają dopełniać żyroskop, akceletrometr i czujnik monitorujący reakcje skórne.

Dzięki aplikacji EmoTree przeznaczonej na smartfony z mobilnym systemem operacyjnym Microsoftu możliwe będzie zapobieganie objadania się ze względu na stan emocjonalny, a nie głód. Wszelkie dane z czujników zostaną przesłane poprzez Bluetooth do smartona, a ten przekaże je do chmury obliczeniowej, w której zostaną one poddane analizie. Gdy wystąpi, np. ryzyko łakomego zajadania nerwowych sytuacji, aplikacja z wyprzedzeniem powiadomi użytkowniczkę i zaproponuje zestaw ćwiczeń relaksacyjnych.

To jednak jeszcze pieśń przyszłości, choć nieodległej, bo aplikacja wciąż jest na etapie uczenia się i budowania algorytmów, na podstawie których będzie działała. Pierwsze kobiety, które testowały to urządzenie były proszone o uzupełnianie danych o nastroju co godzinę, dzięki czemu system ma nauczyć się interpretować zebrane dane. Projekt wymaga jeszcze dopracowania w kilku kwestiach, jak czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora, czy też w kwestii komfortu noszenia takiego stanika. Niestety nic nie wiadomo o odpowiedniku przeznaczonym dla mężczyzn, gdyż w naszej garderobie brak bielizny, która znajduje się blisko serca, a to właśnie było powodem wyboru takiej, a nie innej części garderoby w odniesieniu do tego projektu.

Nie ulega wątpliwości, że producenci nie tylko branży odzieżowej będą co chwilę atakować nas swoimi inteligentnymi ubraniami. Mamy już inteligentne staniki, buty dla biegaczy z wbudowanym GPS-em, akcelerometrem oraz sensorami mającymi zbierać dane, a następnie podpowiadać biegaczom, jak lepiej biegać technicznie, by np. uniknąć kontuzji wynikających ze złych nawyków. Biznes odzieżowy to ogromny rynek, pieniądze, ale wciąż ta działka handlu jest raczej słabo zagospodarowana przez koncerny skupione raczej w obszarze nowych technologii. Dlatego też, co rusz będziemy zaskakiwani kolejnymi projektami pokazującymi, gdzie i jakie czujniki, czy inne elektroniczne gadżety można wmontować w nasze ubrania. Wydaje się więc, że przed inteligentną odzieżą nie ma ucieczki.
photo credit: Mangiu via photopin cc

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu