Podobno u rodziny ptaków jakimi są krukowate zaobserwowano już zachowania takie jak składowanie zapasów na przyszłość, jednak pracownicy naukowi z Lund University (Szwecja), Can Kabadayi oraz Mathias Osvath podczas swojego badania przygotowali dla kruków takie scenariusze, które mogły dać ptakom zysk w związku z wykazaniem się cierpliwością, umiejętnością wykorzystywania narzędzi, czy umiejętnością planowania naprzód.
Ludzie potrafią planować naprzód, szympansy również, a kruki? Wychodzi na to, że nie są gorsze, bo pokazały iż potrafią odnosić ciągłe sukcesy w testach przygotowanych przez naukowców. Ptaki wykazały się choćby zachowaniem polegającym na poświęcaniu niewielkiej, natychmiastowej nagrody w zamian za znacznie większą, ale za to później.
Bystre kruki z narzędziami
Kruki zostały nauczone otwierania pudełeczka za pomocą narzędzia, po to żeby po wykonaniu tej czynności mogły uzyskać dostęp do swojej nagrody. Później zaczęły się zagrywki ze strony ludzi (nie można im ufać, zawsze wymyślają coś dziwnego…), które kruki musiały znosić.
Ptaki otrzymały pudełeczko, ale bez narzędzia służącego do jego otwierania. Później pudełeczko zostało usunięte, a godzinę później kruki otrzymały narzędzie do otwierania pudełeczka wraz z innymi przedmiotami, które nie miały żadnego sensownego zastosowania (a narzędziem o którym jest ciągle mowa był po prostu kamień o odpowiednich rozmiarach). Mając wybór co do tego, który przedmiot kruk chciałby sobie zabrać i zatrzymać, prawie każdy z nich decydował się na kamyk służący do otwierania pudełeczka, nawet mimo faktu, iż pudełko zostało zabrane godzinę wcześniej i ptaki nie miały możliwości natychmiastowego wykorzystania swojego narzędzia.
Później, po upływie ok. 15 minut, naukowcy zwracali im pudełeczko, a 86% ptaków z powodzeniem wykorzystywało swoje narzędzie do tego, aby je otworzyć i dostać nagrodę.
Kruk handlowiec
Inna zabawa polegała na wymianie z naukowcem. Kruki zostały wcześniej nauczone, że w zamian za żeton mogą otrzymać nagrodę. W związku z tym potrafiły dokonywać świadomej wymiany z badaczem i pamiętały o tym który żeton jest do tego potrzeby, ponieważ wybierały go ze sterty innych przedmiotów, żeby później móc trochę pohandlować, a dokładniej mówiąc 15 minut później. Podczas 144 podejść do tego zadania, ptaki wykonały je prawidłowo 143 razy.
Żeby było ciekawiej, naukowcy wydłużyli przerwę między wyborem żetonu przez kruka a możliwością wykorzystania go podczas wymiany. Tym sposobem z 15 minut zrobiło się 17 godzin, a ptaki w 90% przypadków dostawały swoją nagrodę w zamian za zaoferowanie żetonu po takim czasie.
Kruki planujące przyszłość
Pokazuje to jak kruki potrafią podejmować natychmiastowe decyzje, które mają znaczenie dopiero później. W swoim naturalnym środowisku te ptaki nie dokonują żadnej wymiany dóbr, więc wykazały się umiejętnością przystosowania do nowych sytuacji i radziły sobie z testami tak dobrze jak małpy, które doświadczały podobnych sytuacji.
Planeta kruków
Czekam aż ktoś zrobi film o nazwie planeta kruków. Mój pomysł jest dość oryginalny: kilku astronautów ląduje na planecie zdominowanej przez niezwykle inteligentne, daleko rozwinięte kruki, które rządzą światem. Co o tym myślicie?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu