Laptop

Intel Core 11. generacji eliminuje z notebooków GPU pokroju GeForce MX350

Kamil Pieczonka
Intel Core 11. generacji eliminuje z notebooków GPU pokroju GeForce MX350
17

Intel zaprezentował dzisiaj architekturę Core 11. generacji, czyli procesory z rodziny Tiger Lake. Układy wykonane w litografii 10 nm SuperFin pojawią się w najbliższych tygodniach w w ponad 50 modelach ultrabooków, czyli komputerów przenośnych.

Intel Core 11. generacji z nowym GPU Xe-LP

Nowa generacja procesorów Intel Core to spore zmiany nie tylko w samej architekturze, ale też w procesie produkcji. Nowa litografia 10 nm SuperFin pozwala przede wszystkim na znaczne podniesie zegarów przy podobnym zużyciu energii. Dzięki temu nowe procesory mają być znacznie wydajniejsze niż Core 10. generacji (Ice Lake). Poza wyższym taktowaniem (nawet 4,8 GHz), mamy też nowy kontroler pamięci, obsługę PCIe 4.0, Thunderbolt 4 oraz całkiem nową architekturę GPU - Iris Xe Graphics, która zapowiada się na najważniejszą nowość.

Intel jak nigdy podczas prezentacji pochwalił się wydajnością wbudowanego GPU i porównał ją nie tylko do Ryzena 7 4800U z układem Vega 9, ale również notebooka z dedykowanym GPU - GeForce MX350. W obu przypadkach to zintegrowane rozwiązanie Intela okazuje się najwydajniejsze i to bardzo wyraźnie. Zobaczymy jeszcze jak to będzie w praktyce w testach, ale wygląda to bardzo obiecująco, również jak popatrzymy na specyfikację samych GPU i zastosowanie szybkich pamięci LPDDR4. Oczywiście GPU wspiera też nowe technologie, między innymi enkodowanie wideo w 4K i 8K, obsługę nawet 4 monitorów jednocześnie i zapewnia sprzętowe wsparcie dla standardu Dolby Vision. Nie bez znaczenia jest też obecność PCIe 4.0, co pozwoli na montaż najszybszych dysków SSD oraz zintegrowane WiFi 6 (802.11ax).

Intel zapowiada, że jeszcze w tym roku pojawi się przynajmniej 50 modeli notebooków z nowymi procesorami, a w sumie może być ich nawet ponad 150. Większość z nich będzie zgodna z założeniami projektu Athena, który przybrał rynkową nazwę Intel Evo. Komputery oznaczone takim emblematem będą bardzo lekkie, pozwolą na przynajmniej 9 godzin pracy na baterii i będzie można je wybudzić w ciągu 1 sekundy. Co więcej Intel wreszcie wymusił na producentach szybkie ładowanie baterii, 4h pracy będzie można odzyskać już po 30 minutach ładowania.

Specyfikacja procesorów Intel Core 11. generacji

W ofercie Intela pojawi się 11 procesorów, 7 z maksymalnym TPD na poziomie 28W oraz 4 modele z TDP ograniczonym do 15W. W obu przypadkach będą to procesory maksymalnie czterordzeniowe z obsługą 8 wątków jednocześnie, którym towarzyszyć będzie układ Xe wyposażony nawet w 96 jednostek wykonawczych (EU) i 12 MB pamięci cache. Maksymalne taktowanie nowych układów to 4.8 GHz dla modelu Intel Core i7-1185G7. Szczegóły znajdziecie w poniższej tabeli.

Intel prezentuje nowe logo

Przy okazji tej premiery Intel zaprezentował też swoją nową identyfikację wizualną. Przede wszystkim dopiero po raz 3. w historii firmy zmieniono logo. Teraz jest to prosty napis "intel" z małej litery, który widzicie między innymi na znaczkach poniżej i na powyższych slajdach. Poza tym zmianie ulegną wszystkie "badge", począwszy od układów mobilnych, przez procesory dla komputerów stacjonarnych, a na Xeonach skończywszy. Jak wam się podoba?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu