Okazuje się, że w sprzyjających okolicznościach, procesory Intela z rodziny Skylake oraz Kaby Lake mogą odmawiać współpracy - do tego potrzebny jest m. in. włączony hyperthreading. Wystąpieniem błędu zagrożone są właściwie wszystkie procesory tego producenta, włącznie z układami Skylake-X. Co ciekawe, Kaby Lake X zostały już oznaczone przez Intela jako wolne od wady.
Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem błędu, który może spowodować zawieszenie się komputera i ostatecznie, utratę dotychczasowych postępów w pracy, należy zaopatrzyć się w aktualizację tzw. mikrokodu. Do obowiązków tego programu należy implementowanie rozkazów procesora. Dzięki modyfikacji zawartej w tym ciągu instrukcji, możliwe jest absolutne wyeliminowanie wady w procesorach Skylake oraz Kaby Lake.
Bardzo możliwe, że Wasz system już został zaktualizowany - niektóre komputery z systemem Windows dzięki specjalnym sterownikom są w stanie pobierać aktualizacje mikrokodów dla procesorów Intela. Intel oświadczył już, że rozsyłanie poprawek już zostało rozpoczęte. Jeżeli jesteście pewni, że Wasze urządzenie jest zagrożone wystąpieniem tego błędu i nie otrzymaliście dotąd najnowszej poprawki w postaci mikrokodu, powinniście rozejrzeć się za aktualizacją BIOS/UEFI.
We have already identified this issue and addressed it with a fix that started rolling out in April 2017. As always, we recommend checking to make sure your BIOS is up to date, but the chance of encountering this issue is low, as it requires a complex number of concurrent micro-architectural conditions to reproduce.
Oto komentarz, jaki uzyskaliśmy od firmy Intel.
Kiedy będzie dostępna moja aktualizacja mikrokodu?
Wszystko zależy nie tylko od Intela, ale również producentów komputerów oraz płyt głównych. To właśnie do nich należy się zwracać w sytuacjach, gdy nie otrzymaliście poprawki mikrokodu standardowym kanałem (Windows Update w Windows 10). Jeżeli nie ma dla Was jeszcze żadnej aktualizacji, ostatecznie możecie wyłączyć hyperthreading, jednak jest to rozwiązanie wylewające dziecko z kąpielą, a ponadto... ryzyko wystąpienia błędu jest bardzo, bardzo małe i raczej nie wymaga on aż tak drastycznych środków.
Ci, którzy czekają na aktualizację mikrokodu w systemach Windows 7 oraz Windows 8.1, mogą się jej nie doczekać. Intel od dłuższego czasu realizuje politykę wspierania jedynie najnowszej wersji systemu Microsoftu - najprostszym rozwiązaniem byłoby szybkie przeniesienie się na najnowsze oprogramowanie i tam oczekiwanie na poprawki. Ewentualnie, jeżeli nie zamierzacie tego robić, sprawdźcie, czy w zbiorach producentów płyty głównej / laptopa nie znajduje się aktualizacja dla Waszego laptopa. Warto wspomnieć o tym, że wyżej wspomniany błąd nie ułatwia działania cyberzagrożeniom - jedynie wywołuje zakłócenia w pracy całej maszyny.
Spotkałem się z opiniami, że to dobry czas na zainteresowanie się AMD - wiedzcie jednak, że każdy procesor ma jakieś błędy, które w sprzyjających okolicznościach mogą doprowadzić do nieprzewidzianych skutków. Pytanie tylko, kiedy się o nich dowiemy i czy w ogóle będzie się dało odtworzyć ten błąd w realnych warunkach.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu