Moje przemyślenia

Intel inwestuje 100 milionów dolarów w przemysł samochodowy. Co nas czeka?

Marcin Kamiński
Intel inwestuje 100 milionów dolarów w przemysł samochodowy. Co nas czeka?
2

Mimo szybkiego rozwoju internetu mobilnego, naszego samochody nadal rzadko korzystają z możliwości sieci i jej zasobów. Kolejne firmy prezentują co prawda systemy ułatwiające nawiązanie łączności ze smartfonem, do prawdziwej integracji mimo wszystko nadal daleko. Nie wszystko jednak stracone. Znana...

Mimo szybkiego rozwoju internetu mobilnego, naszego samochody nadal rzadko korzystają z możliwości sieci i jej zasobów. Kolejne firmy prezentują co prawda systemy ułatwiające nawiązanie łączności ze smartfonem, do prawdziwej integracji mimo wszystko nadal daleko. Nie wszystko jednak stracone. Znana wszystkim doskonale z produkcji procesorów firma Intel oznajmiła właśnie, że zainwestuje 100 milionów dolarów w przemysł samochodowy, chcąc stworzyć zaawansowany system asystujący kierowcy.

Specjalny odłam Intela, nazwany Intel Capital Connected Car Fund, będzie miał za zadanie pracę nad nową technologią do zastosowania w samochodach. Badania prowadzone będą w ciągu kolejnych pięciu lat nad nowym sprzętem, oprogramowaniem oraz usługami. Opracowany system ma łączyć się z telefonem, internetem oraz dawać dostęp do użytecznych aplikacji.

Inżynierowie zapowiedzieli już, że skoncentrują się nie tylko na rozrywce, lecz w głównej mierze na bezpieczeństwie kierowców. Spodziewać możemy się zatem nie tylko automatycznego odtwarzania muzyki z naszego iPhone’a w momencie uruchamiania auta, lecz także systemu obserwującego ruch oczu i alarmującego nas w momencie utraty koncentracji na drodze. W planach jest umożliwienie łączności samochodów z chmurą, a także z innymi pojazdami obecnymi na drodze w celu wymiany informacji.

Dlaczego Intel zdecydował się zainwestować 100 milionów dolarów w motoryzację? Wedle prognoz ekspertów, to właśnie samochody do roku 2014 staną się trzecim co do szybkości wzrostu rynkiem urządzeń z podłączeniem do mobilnego internetu. Poza tym, Intel od lat działa na tym rynku. Pisaliśmy Wam o związkach producenta procesorów z takimi producentami samochodów jak Fiat, Ford, Toyota, Hyundai, Kia oraz BMW. Już w tym roku pojawić ma się pierwszy samochód połączony z chmurą – Toyota Prius nowej generacji. Zapowiedź inwestycji kolejnych milionów z pewnością pomoże rozwinąć się tej technologii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Intel