Gry

Intel i Nvidia dominują komputerowe sprzęty dla graczy

6

Tak wynika z publikowanych comiesięcznych rankingów Steama, które bazują na dobrowolnych, anonimowo podawanych danych. Steam jest największą platformą z grami na świecie. Ponad 2000 dostępnych tytułów i 35 milionów aktywnych kont plasuje twór Valve na samym szczycie. Użytkownicy tejże platformy...

Tak wynika z publikowanych comiesięcznych rankingów Steama, które bazują na dobrowolnych, anonimowo podawanych danych.

Steam jest największą platformą z grami na świecie. Ponad 2000 dostępnych tytułów i 35 milionów aktywnych kont plasuje twór Valve na samym szczycie. Użytkownicy tejże platformy mogą wyrazić zgodę na to, aby dane dotyczące ich sprzętu były wykorzystywane do tworzenia zestawień pokazujących m.in. rodzaj i producenta procesorów, kart graficznych, czy ilość pamięci RAM, albo najpopularniejszą rozdzielczość ekranu na monitorach.

Patrząc na kwietniowy ranking wyraźnie widać dominację Intela i Nvidii nad rozwiązaniami oferowanymi przez AMD. Procesory Intela ma blisko 74 procent ankietowanych, reszta korzysta z AMD. GeForce’y górują nad Radeonami, za to najpopularniejszą kartą graficzną jest Intel HD Graphics 4000.

Z innych ciekawostek. Połowa ankietowanych użytkowników Steama korzysta z 64 bitowego Windowsa 7, Windowsa XP nadal używa ponad pięć procent badanych. W komputerach graczy dominuje 8GB pamięci RAM (27 procent), o połowę mniej ma ponad 21 procent osób poddanych badaniu. Nikogo nie zaskoczę informacją, że najczęściej ustawionym językiem w aplikacji jest Angielski. Język polski za to znajduje się na ósmym miejscu w rankingu zaraz za Chińskim.

Oczywiście trudno tutaj mówić o stuprocentowej obiektywności tego badania. Jak wspomniałem na początku, podawanie danych jest całkowicie dobrowolne. Nie znalazłem także żadnej informacji o tym, ile realnie osób (czy też komputerów) zostało wziętych pod uwagę w przygotowaniu analizy. Mimo to jestem w stanie zaryzykować tezę, że wyniki ankiet wskazują ogólne trendy sprzętowe wśród graczy komputerowych. Więcej danych od Valve możecie zobaczyć tutaj.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IntelbadaniesteamAMD