Jeśli cofnęlibyśmy się 5 lat wstecz, do to w planach Intela zauważylibyśmy pierwsze procesory produkowane w wymiarze technologicznym 10 nm już w 2015 roku. Niestety zegarki działają wam dobrze, jest 2018 rok i na pierwsze procesory w litografii 10 nm musimy jeszcze poczekać, przynajmniej kilka miesięcy.
Intel w ostatnich miesiącach jest bardzo ostrożny w kwestii publikacji jakichkolwiek planów względem nowej architektury. Podczas konferencji, na której poinformowano o wynikach za ostatni kwartał 2017 roku, Brian Krzanich powiedział tylko, że w pierwszej połowie roku rozpocznie się nisko nakładowa produkcja. Wszystko wskazuje na to, że będą to najprostsze układy z rodziny Cannon Lake wyposażone w 2 rdzenie i przeznaczone dla ultrabooków. Na bardziej masowe i topowe procesory poczekamy przynajmniej do drugiej połowy obecnego roku.
Intel Core i3-8121U
Jednym z pierwszych procesorów 10 nm będzie najprawdopodobniej Core i3-8121U, którego wyniki wydajności pojawiły się ostatnio w bazie Geekbench. To bardzo prosty układ wyposażony w 2 rdzenie (z SMT) taktowane zegarem 2.2 GHz oraz wyposażone w 4 MB pamięci cache L3. Jak sama nazwa wskazuje, układ ten będzie należał do architektury Core 8. generacji, w której obecnie mamy zdawałoby się całkiem różne układy o kodowych nazwach Kaby Lake, Coffee Lake oraz Cannon Lake. Tym samym, klientom będzie bardzo ciężko rozróżnić, czy posiadany procesor jest produkowany w 14 nm czy 10 nm (o ile zwykłego Kowalskiego to w ogóle interesuje ;-)).
Intel Core i5-8269U
Okazuje się jednak, że z nowym procesem produkcyjnym może wcale nie jest tak źle. Tym razem w bazie SiSoft Sandra pojawił model z rodziny Core i5. Ten również przypisany jest do architektury Cannon Lake i trafi do komputerów mobilnych. Mamy tutaj jednak zdecydowanie lepszą specyfikację bo 4 rdzenie (z SMT) i bazowe taktowanie na poziomie 2.6 GHz. Do tego dochodzi 6 MB pamięci cache L3 i wbudowane GPU z tzw. generacji 10. Warto przy tym odnotować, że układ ten ma mieścić się w TDP 15W, więc będzie mógł być montowany nawet w najcieńszych ultrabookach. Postęp wydaje się wyraźny, obecne układy Kaby Lake-U w wersji Core i5 nie przekraczają bazowego zegara na poziomie 1.7 GHz (3.6 GHz w trybie turbo boost).
Jest też pierwszy Ice Lake
Architektura o kodowej nazwie Ice Lake będzie docelowym produktem Intela w wymiarze 10 nm, który powinien przynieść powiew świeżości względem obecnej generacji. Poza przejściem na mniejszy wymiar, w tych procesorach spodziewamy się już znacznych zmian w samej architekturze. To powinno pociągnąć za sobą wzrost wydajności w porównaniu zegar w zegar do obecnych procesorów 8. generacji. Wydaje się, że Intel nie ma innego wyjścia, bo w 2019 roku zadebiutuje też nowa architektura AMD - Zen2, która też całkiem sporo po sobie obiecuje.
Warto też odnotować, że pierwszy Ice Lake już trafił do bazy SiSoft Sandra, chociaż nie dowiadujemy się na jego temat zbyt wiele. Jest to jeden z pierwszych testowych układów zbudowanych na platformie NUC. O procesorze nie podano tutaj żadnych informacji, mamy za to całkiem rozbudowaną specyfikację układu graficznego. Ice Lake będzie posiadał grafikę generacji 11, która ma mieć 48 jednostek wykonawczych, dwukrotnie więcej niż stosowany najczęściej obecnie układ GT2 obecny między innymi w desktopowych procesorach Coffee Lake. Wygląda na to, że Intel zamierza powalczyć APU Ryzen G od AMD.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu