Procesory

Intel Core 11. generacji dla mocnych notebooków, pokona AMD?

Kamil Pieczonka
0

Intel tydzień temu zaprezentował nam specyfikację swoich najnowszych procesorów - Intel Core 11. generacji z rodziny H, które przeznaczone są dla notebooków. Nowe modele produkowane w litografii 10 nm mają ponownie wynieść Intela na piedestał najwyższej wydajności.

Intel Core 11. gen z serii H - specyfikacja platformy

Premiera procesorów AMD Ryzen z serii 5000 dla urządzeń przenośnych sprawiła, że to AMD przejęło palmę pierwszeństwa pod względem wydajności. Notebooki z procesorami AMD dostały też wreszcie najwydajniejsze karty graficzne od NVIDIA i mogły pokazać pełnie swych możliwości. Dlatego Intel nie mógł zbyt długo zwlekać i musiał zaprezentować konkurencyjne rozwiązanie, którym jest 11. generacja architektury Core produkowana w poprawionym procesie litografii 10 nm SuperFin. Nowa platforma wnosi sporo zmian, przede wszystkim mamy tutaj nową architekturę rdzenia - Willow Cove, układ graficzny z serii Intel Xe, obsługę PCIe 4.0, a także wsparcie dla Thunderbolt 4.0.

Architektura Willow Cove obiecuje wzrost wydajności nawet o 19% względem swojego poprzednika w zastosowaniach wielordzeniowych oraz wyższą wydajność jednego rdzenia. Co ciekawe udało się to osiągnąć pomimo niższego taktowania, Core i9-11980HK może pracować z zegarem 5.0 GHz, podczas gdy jego poprzednik mógł teoretycznie osiągnąć nawet 5,3 GHz. Intel odblokował też w niektórych modelach możliwość podkręcania i ułatwia to dzięki aplikacji Intel Extreme Tuning Utility. Producenci notebooków przygotowują kilkadziesiąt różnych konfiguracji, które będą dostępne z panelami o odświeżaniu nawet 360 Hz, obsługą bootowalnych macierzy RAID 0 oraz PCIe 4.0 dla dedykowanych kart graficznych.

Intel Core 11. gen z serii H - wydajność

Na testy nowych procesorów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pierwsze notebooki z tymi układami powinny trafić do sklepów pod koniec maja, a Intel do tej pory dostarczył do producentów już ponad milion swoich procesorów. Póki co możemy bazować tylko na wykresach jakie dostarczono w prezentacji, a z nich wynika, że nowy topowy układ Intela jest średnio o 20% wydajniejszy niż AMD Ryzen 9 5900HX. Oba procesory testowane były z GeForce RTX 3080 Laptop z TDP na zbliżonym poziomie (155-165W).

W poniższej tabelce znajdziecie dokładną specyfikację procesorów, które trafią do sprzedaży w najbliższym czasie. Będzie to w sumie 5 modeli, począwszy od rodziny Core i5-11260H/11400H wyposażonej w 6 rdzeni i taktowanie rzędu 4,4-4,5 GHz, poprzez ośmiordzeniowy układ Core i7-11800H z zegarem maksymalnym na poziomie 4,6 GHz, a na dwóch układach Core i9 skończywszy. Topowy model Core i9-11980HK przy konfiguracji 65W może pracować z zegarem 5.0 GHz, a przy obciążeniu wszystkich rdzeni, nawet 4,5 GHz, skąd ma się brać jego największa przewaga nad poprzednikiem.

Wygląda na to, że nowe układy Intela zapowiadają się całkiem obiecująco, ale jak zwykle wszystko trzeba będzie zweryfikować w testach, które mam nadzieję, że wkrótce przeprowadzimy na łamach Antyweb.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu