Wczoraj mieliśmy dzień AMD, dzisiaj mamy dzień Intela na targach Computex na Tajwanie. Podczas długiej prezentacji zapowiedziano kilka ciekawych rozwiązań, ale całą uwagę skradła pierwsza oficjalna zapowiedź architektury Ice Lake. Pokazano nowe modele komputerów i szczegóły architektury, która zapewnia spory wzrost IPC dla CPU i znacznie lepszą wydajność GPU.
Intel traktuje desktopy po macoszemu
Podczas nieco ponad godzinnej konferencji Intel nie poświęcił zbyt dużo czasu komputerom stacjonarnym. Nawet jak mówiono o graczach, to bardziej skupiano się komputerach przenośnych. Wygląda to trochę tak jakby Intel podświadomie oddawał ten rynek AMD... Pod koniec roku pojawią się nowe procesory z serii X na platformę HEDT, które będą miały prawdopodobnie więcej rdzeni i możliwość pracy z wyższym zegarem niż dotychczasowe modele. Będą bazować na architekturze Cannon Lake, podobnie jak obecne już na rynku procesory Xeon.
Oficjalnie zapowiedziano też nowy procesor Intel Core i9-9900KS, który będzie w stanie pracować z zegarem 5 GHz na wszystkich rdzeniach jednocześnie. Intel pokazał też narzędzie Performance Maximizer, które automatycznie sprawdzi jaka jest maksymalna stabilna częstotliwość taktowania dla każdego rdzenia i dobierze optymalne napięcia. Jednym słowem każdy przy pomocy kilku kliknięć myszką będzie mógł podkręcić swój procesor z literką K w nazwie. Intel stwierdził, że niewiele osób to robi i dlatego chce cały proces ułatwić. Na prezentacji pokazano działanie tej aplikacji na przykładzie Core i7-9700K, który osiągnął 5.2 GHz. Co więcej program będzie monitorował prace procesora i wraz z degradacją krzemu związaną z działaniem w bardziej ekstremalnych warunkach może obniżyć taktowanie w przyszłości.
Intel Core 10. generacji - Ice Lake wkracza na rynek
Blisko połowę prezentacji poświęcono natomiast nowym układom z rodziny Ice Lake. Układy Core 10. generacji korzystają z nowej architektury CPU - Sunny Cove oraz nowego układu graficznego Gen11. To wszystko sprawia, że zapewniają znaczny wzrost wydajności, a dzięki zastosowaniu litografii 10 nm, są przy tym oszczędne i mogą zapewnić znacznie dłuższą pracę na baterii. To istotne, bo w tej chwili litografia 10 nm będzie stosowana tylko w procesorach dla notebooków z TDP nie większym niż 28W. Co więcej będą to maksymalnie procesory wyposażone w 4 rdzenie i taktowanie w trybie turbo 4.1 GHz. Nie zmienia to jednak faktu, że średni wzrost IPC w stosunku do Skylake'a to 18%, o tyle wzrośnie wydajność przy takim samym taktowaniu.
Spore wrażenie robi też wydajność układu graficznego Iris Plus z 64 jednostkami wykonawczymi. Intel wreszcie dorówna ofercie AMD, zapewniając o około 5% lepszą wydajnością niż Vega 10 w Ryzenie 7 3700U przy tym samym TDP na poziomie 25W. Warto jednak zaznaczyć, że Intel Ice Lake korzysta z znacznie szybszych pamięci LPDDR4X o taktowaniu 3733 MHz, podczas gdy dla układów AMD zegar pamięci ustawiony został na 2400 MHz. Wyższa przepustowość nie pozostaje bez wpływu na wydajność zintegrowanego układu graficznego.
Pierwsze komputery z Ice Lake na pokładzie pojawią się w sprzedaży po wakacjach w czerwcu. Już teraz zapowiedziano sporo konstrukcji, które wedle oczekiwań mają zapewnić nawet 16 godzin pracy przy zastosowaniu baterii o pojemności 51 Wh. Tym samym Intel powinien być w stanie konkurować z ofertą PC z procesorami ARM, zapewniając przy tym wyraźnie większą wydajność.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu