Procesory

Czekacie na 10 nm od Intela? To sobie poczekacie, szczególnie na desktopach

KP
Kamil Pieczonka
56

Holenderski portal Tweakers.net opublikował dwie bardzo ciekawe grafiki, które mają rzekomo pochodzić z wewnętrznej prezentacji Intela dla firmy Dell. Widać na nich plany "niebieskich" dotyczące prezentacji procesorów, głównie mobilnych, przez najbliższe 3 lata. Niestety jeśli rzeczona mapa jest prawdziwa, to Intel ma przed sobą bardzo trudny okres.

Plany 10 nm dla desktopów bardzo mgliste

Dowodów na prawdziwość poniższych grafik nie ma, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że zazwyczaj tak szczegółowe informacje się sprawdzają. Wskazują też na to poprzednie przecieki, gdzie była mowa między innymi o procesorach Comet Lake. Nie jest to jeszcze potwierdzone, ale prawdopodobnie będą one korzystać z architektury rdzenia Sunny Cove, która obiecuje spory wzrost wydajności. Potwierdza się za to informacja, że będą to układy wyposażone nawet w 10 rdzeni i to zarówno w przypadku platformy dla komputerów stacjonarnych, jak i dla notebooków. Te układy pojawią się jednak dopiero w drugim kwartale 2020 roku i nadal będą produkowane w 14 nm.

Jakby tego było mało, również kolejna generacja, która występuje pod wcześniej nieznaną nazwą Rocket Lake będzie nadal powstawać w procesie 14 nm. Według poniższych planów, do końca 2021 roku Intel nie wprowadzi do oferty żadnego procesora produkowanego w litografii 10 nm dla komputerów stacjonarnych. Co więcej w procesorach z serii Xeon przeznaczonych dla serwerów wsparcie dla PCIe 4.0 pojawi się dopiero w 2021 roku wraz z architekturą Rocket Lake. AMD ma pokazać swoje pierwsze procesory produkowane w 7 nm z obsługą PCIe 4.0 praktycznie za miesiąc...

Fajerwerków nie będzie też na platformie mobilnej, odświeżone układy CoffeeLake H Refresh, które zostały w zasadzie zaprezentowane 2 dni temu nie wnoszą żadnych większych zmian, a kolejna architektura - Comet Lake H pojawi się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Podobnie jest w przypadku nieco bardziej oszczędnych procesorów z serii U i Y. Warto za to odnotować, że w drugim kwartale 2021 roku pojawią się procesory Rocket Lake U i Tiger lake U/Y. Ten pierwszy zostanie wyposażony w dodatkowy układ graficzny, co zapowiada mocniejszą konkurencję z APU od AMD. Ten drugi natomiast ma być produkowany w 10 nm.

W mobile nieco lepiej, ale produkcja jest limitowana

Nieco lepiej wygląda plan dotyczący stricte procesorów mobilnych. Według niego już niedługo powinny pojawić się urządzenia z pierwszymi procesorami produkowanymi w 10 nm (Ice Lake U/Y), które jednak dostępne będą tylko w bardzo limitowanych ilościach. Większość pozostałych układów czyli Coffee Lake H Refresh, Comet Lake H i Amber Lake Y nadal będzie powstawać w 14 nm i nie zmieni się to przynajmniej do końca 2020 roku. Dopiero w połowie przyszłego roku możemy spodziewać się architektury Tiger Lake U/Y z 4 rdzeniami w 10 nm oraz Rocket Lake U, gdzie w 14 nm zostanie wykonany 4/6 rdzeniowy procesor, a w 10 nm dodatkowy układ graficzny. Wygląda na to, że Intel też może iść w stronę chipletów, podobnie jak robi to AMD.

Czy Intel się skończył?

Pokazane powyżej grafiki nie napawają optymizmem. O tym, że Intel ma ogromny problem z litografią 10 nm wiemy już nie od dzisiaj. Wszystko jednak wskazywało na to, że w tym roku uda się osiągnąć zadowalający uzysk w tym procesie produkcji. Obawiam się jednak, że Intel może nigdy nie wyjść na swoje i zwyczajnie będzie musiał spisać ten proces technologiczny na straty. Nie bez powodu pojawiły się ostatnio plotki, że firma mocno inwestuje w prace nad litografią EUV w 7 nm. Jednak na wszystko potrzeba czasu. AMD stawiając na TSMC, może być wielkim wygranym w tym i w przyszłym roku.

Jednocześnie na wczorajszej konferencji, podczas której przedstawiono wyniki finansowe (przychody 16,1 mld USD, zysk netto 4 mld USD) zapowiedziano, że Ice Lake U w architekturze Sunny Cove i w 10 nm trafi notebooków zgodnie z planem. Będą to 4 rdzeniowe układy z GPU Gen11 (64 jednostki wykonawcze) i z TDP 15W. Pierwsze modele powinny pojawić się na rynku pod koniec roku. Intel zaznaczył też, że notuje lepsze wyniki w produkcji od oczekiwań, ale nikt nigdy nie powiedział jakie są te oczekiwania ;-). 10 nm do procesorów Xeon ma trafić najwcześniej w 2020 roku.

źródło: Tweakers, Anandtech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot