Procesory

Gorące nowości! Oto nowe procesory Intela dla mobilnych pecetów

Jakub Szczęsny
Gorące nowości! Oto nowe procesory Intela dla mobilnych pecetów
3

Intel nie próżnuje na rynku procesorów dla urządzeń mobilnych. Producent poinformował o wydaniu na rynek 11 nowych procesorów Intel Core 10 generacji przeznaczonych dla laptopów oraz rozwiązań 2 w 1. Układy mają doskonale radzić sobie w obliczeniach odnoszących się do sztucznej inteligencji, a także charakteryzować się wysokiej jakości modułami graficznymi Intel Iris. Co więcej, znajdziemy w nich wsparcie dla WiFi 6 (Gig+), a także Thunderbolt 3.

Jak podaje Intel, celem firmy było stworzenie mocno zintegrowanych SoC-ów o wysokiej wydajności oraz dużej uniwersalności dzięki wydajnym modułom łączności oraz odnoszącym się do obliczeń graficznych. Stworzone przez partnerów OEM-owych maszyny mają być świetnymi urządzeniami służącymi do grania, konsumowanie treści, tworzenia oraz przeglądania sieci.

Co nowego w mobilnych procesorach Intel Core 10 generacji?

10 generacja procesorów Intel Core dla urządzeń mobilnych to premiera rozwiązań wycelowanych w sztuczną inteligencję. Układy producenta maja charakteryzować się świetnymi rozwiązaniami odnoszącymi się do skalowania wydajności, a także funkcjonalnościami skierowanymi do obliczeń wokół tematyki AI. Zbiór instrukcji Intel Deep Learning Boost ma za zadanie wspomagać takie procesy jak automatyczne ulepszanie zdjęć, indeksowanie grafik czy wdrażanie fotorealistycznych efektów. Wydajność w takich operacjach ma być znacząco wyższa niż w przypadku podobnie wydajnych modeli bez IDLB. Rozwiązania po stronie karty graficznej pozwolą na uzyskanie lepszych wyników w aplikacjach pracujących na materiałach wideo, np. w trakcie upscalingu rozdzielczości w czasie rzeczywistym.

Intel Gaussian & Neural Accelerator to już bardzo zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie w tle takich operacji jak przetwarzanie mowy lub redukcja szumów przy okazji niskiego poboru mocy i w konsekwencji - dłuższego czasu pracy sprzętu na jednym cyklu ładowania.

Zobacz również: Intel pokazuje pazur konkurencji

Nie zapomniano o możliwościach graficznych procesorów Intel Core 10 generacji

Jak podaje producent, Iris Plus w procesorach Intel Core 10 generacji charakteryzuje się dwa razy wyższą wydajnością i pozwala na swobodne granie w jakości 1080p przy okazji wysokich detali. Równie istotne są zastosowania odnoszące się do szeroko pojętego tworzenia: np. edycji wideo w 4K, szybkiego nakładania filtrów na filmy czy przetwarzania zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Warto wiedzieć, że to pierwsze układy graficzne Intela, które wspierają VESA’s Adaptive Sync, co pozwala cieszyć się przyjemniejszym odbiorem obrazu szczególnie w tak dynamicznych grach jak Dirt Rally 2.0 czy Fortnite. Dodatkowo, grafiki wspierają cieniowanie pikseli ze zmiennym współczynnikiem wypełnienia, a także zawierają specyfikację BT.2020 odnoszącą się do możliwości konsumowania treści 4K HDR w miliardzie kolorów.

Ta premiera w wykonaniu Intela to oczywiście nie wszystko. Pierwsze komputery z wyżej wymienionymi procesorami powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku w okresie świątecznym. Szykowane są również inne produkty z 10 serii procesorów Intel Core, wiele mówi się również o programie Project Athena.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu