Procesory

Procesory Intel Comet Lake nawet z 10 rdzeniami, nadal w 14 nm

Kamil Pieczonka
Procesory Intel Comet Lake nawet z 10 rdzeniami, nadal w 14 nm
12

W najnowszej wersji Linux CoreBoot zauważono wpisy dotyczące procesorów z rodziny Comet Lake, które mają w tym roku zastąpić obecnie oferowane procesory Coffee Lake. Nowa generacje będzie tylko kolejną ewolucją dobrze znanej architektury, ale ponownie zwiększy liczbę dostępnych rdzeni na najpopularniejszej platformie Intela.

Intel Comet Lake-S z 10 rdzeniami

Pierwsze przecieki na temat układów znanych pod kodową nazwą Comet Lake pojawiły się już kilka miesięcy temu. Intel, który nadal nie może poradzić sobie z problemami przy produkcji w litografii 10 nm, musi nieco na siłę tworzyć nową generację, która będzie miała za zadanie konkurować z procesorami Ryzen 3. generacji. AMD swoje układy powinno zaprezentować w połowie roku, na Comet Lake poczekamy prawdopodobnie nieco dłużej. Intel w ostatnich latach prezentował nową generację architektury Core w okolicach września/października.

Jeśli najnowsze przecieki się potwierdzą, to można niestety oczekiwać, że Comet Lake w kwestii wydajności jednowątkowej nie przyniesie żadnej poprawy w stosunku do obecnej, 9. generacji architektury Core. Nie jest nawet jasne, czy nowe układy zadebiutują jako oficjalna 10. generacja, bo o ile w przypadku procesorów dla desktopów to rozgraniczenie jest dosyć wyraźne, o tyle w przypadku układów mobilnych Intel mocno miesza. Procesory o różnych kodowych nazwach jak Coffee Lake albo Whiskey Lake potrafią być dostępne jako modele tej samej generacji architektury Core. Niestety biorąc pod uwagę, że trudno jest już osiągnąć jakikolwiek postęp związany z poprawą architektury i tak nie ma to większego znaczenia. Od kilku lat Intel bazuje tylko na coraz wyższych zegarach i ostatnio większej liczbie rdzeni.

I tak właśnie dochodzimy do najnowszych informacji, z których wynika, że topowy układ nowej generacji będzie posiadał 10 rdzeni, czyli jeszcze o 2 więcej niż Core i9-9900K. Na temat taktowania jeszcze nic nie wiadomo, ale można podejrzewać, że będzie ono na podobnym poziomie. Dwa dodatkowe rdzenie zapewnią zauważalny wzrost wydajności w operacjach wielowątkowych, ale i tak konkurowanie z AMD może nie być łatwe, bo nowe Ryzeny w topowych wersjach mają mieć 12 i 16 rdzeni. Osobna kwestia to TDP takiego procesora, utrzymanie produkcji w litografii 14 nm nie wróży nic dobrego. Warto też odnotować, że wersji 8 rdzeniowej nie ma, a pozostałe modele mają mieć 6 rdzeni, ciekawe czy również te należące do rodziny Core i3.

Nawet 8 rdzeni w notebookach z Comet Lake-H

Postęp czeka nie tylko komputery stacjonarne, ale również notebooki. Obecnie najlepsze układy Intela jak np. Core i7-8750H obecny w testowanym u nas notebooku ASUS ROG Strix Scar II GL504G, oferują 6 rdzeni i taktowanie na poziomie 4.1 GHz w trybie Turbo. Seria Comet Lake-H, która również trafi do komputerów przenośnych będzie posiadała nawet 8 rdzeni i prawdopodobnie podobne taktowanie.

Poza tym w ofercie dostępne będą też procesory Comet Lake-U w konfiguracji 6, 4 i 2 rdzeniowej oraz bardzo oszczędne układy Comet Lake-ULX w konfiguracji 4 rdzeniowej. We wszystkich przypadkach procesorom tym ma towarzyszyć układ graficzny Intel GT2, czyli odpowiednik dzisiejszych GPU z serii UHD Graphics 620/630. Na dokładniejsze informacje dotyczące terminu premiery nowych modeli będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu