Instalacja Chrome OS na komputerze wcale nie jest taka trudna. Podpowiadamy krok po kroku, jak zrobić ją samodzielnie i w jaki sposób poradzić sobie z ewentualnymi błędami.
Instalacja Chrome OS na komputerze, na przykładzie starego netbooka Samsung N210
Mam ten komputer od 2010 roku. Przez jakiś czas służył do pracy, ale po roku przesiadłem się na szybszą maszynę i Samsung poszedł w odstawkę. Kilkakrotnie wracałem, by skorzystać z niego w podróży (małe wymiary i lekki), ale komfort pracy pozostawiał wiele do życzenia, zwłaszcza w porównaniu z nowszym sprzętem.
Domyślnie zainstalowany był na nim Windows 7, próbowałem jeszcze położyć na nim Windows 8 i 10 Preview, Ubuntu czy nawet podmienić dysk na SSD. Bez zmian - długie uruchamianie systemu i następnie aplikacji skutecznie odstraszały od używania go, nawet podczas wyjazdów.
Pozostawał jeszcze Chrome OS, ale uruchamiany z USB Chromium OS również nie grzeszył prędkością. Postanowiłem poszukać przystępnej instrukcji w sieci, by móc zainstalować go na dysku. Znalazłem w końcu na stronie Seth Tech, przystępnie przedstawiony instruktaż krok po kroku. Postaram się go Wam opisać i zilustrować na żywym organizmie, czyli moim leciwym już Samsungu N210.
Na początek musimy zainstalować Chromium OS na dysku USB. Polecam na Windowsie i narzędziem Win32 Disk Imager oraz tę wersję Chromium OS. Próbowałem wcześniej przez narzędzia dostępne na Ubuntu, ale po restarcie i podłączeniu USB komputer wywalał błędy.
Jak już mamy nagrany Chromium OS uruchamiamy komputer bootowalny z naszego klucza USB i konfigurujemy użytkownika Google, po czym uruchamia nam się Chromium OS z naszego USB. Teraz przechodzimy do instalacji systemu na naszym fizycznym dysku. W tym celu uruchamiamy konsole deweloperską CTRL + ALT + t i wpisujemy następujące komendy install oraz hasło password.
Jeśli wyskakuje Wam komunikat o nierozpoznanym urządzeniu initctl: Unknown instance: Error: can not determine destination device. Specify --dst yourself, skorzystajcie z polecenia: shell i później po enterze /usr/sbin/chromeos-install --dst /dev/sda. U mnie to zadziałało i rozpoczęła się instalacja.
Wyciągamy klucz USB, restartujemy komputer i uruchamia się nam już Chromium OS z dysku, po czym ponownie konfigurujemy użytkownika Google, dostęp do internetu, klawiaturę itp.
Teraz przechodzimy do instalacji Chrome OS i uruchamiamy konsole skrótem CTL + ALT + F2. Zaczynamy od logowania chronos, hasło password i wpisujemy komendę sudo su, ponownie hasło password i dalej bash < (curl -s -L http://goo.gl/8v1ZkV), po której pobierze się nam lista kompilacji dla konkretnych urządzeń.
Próbowałem różnych kompilacji dla Chromebooków Samsunga, żaden nie zaskoczył, dopiero jak wybrałem najbardziej zbliżony specyfikacją do mojego - Acer AC700-1099 WiFi, czyli pozycja 43, enter i Chrome OS zaczął się instalować.
Po zainstalowaniu i restarcie wyskoczy nam powyższy komunikat o błędzie. Niestety będzie się on pojawiał za każdym razem z wiadomych względów, które wyjaśnione są na zdjęciu. Uaktualnienia naszego systemu będziemy mogli później dokonywać ręcznie.
Gdy już się zalogujemy na nasze konto Google, będzie wyskakiwał nam też błąd logowania. By go wyeliminować, trzeba w ustawieniach Chrome OS skorzystać z przywrócenia do ustawień fabrycznych: Powerwash.
W zasadzie to już wszystko. Po restarcie uruchamia się nam już Chrome OS z domyślnie zainstalowanymi aplikacjami. Działa WiFi, Bluetooth, dźwięk, kamera czy inne peryferia. Komputer znacznie przyspieszył, nic się nie wiesza, przeglądarka uruchamia się błyskawicznie.
Udało mi się nawet uzyskać wyższą rozdzielczość niż natywna 1152x675, ale to tylko do sporadycznego użytku, bo po wygaszeniu ekranu komputer się restartował. Przy natywnej 1024x600 nie ma tego problemu, ekran błyskawicznie wraca ze stanu uśpienia, również po zamknięciu klapy netbooka.
Dla kogo ten poradnik? Jeśli macie jakiś stary, zakurzony już komputer, a chcielibyście go ożywić i przywrócić do korzystania z internetu, jak najbardziej polecam ten tutorial. Jeśli Wasze urządzenie nie jest przystosowane do instalacji Chrome OS i po tych opisanych krokach nadal uruchamia się Wam Chromium OS, będziecie mogli dograć po wszystkim kodeki do odtwarzania MP3, flash czy otwierania plików PDF według tego poradnika lub tego, ale ten poradnik z drugiego linku musicie zrobić jeszcze przed instalacją Chromium OS na dysku. Samo Chromium OS z tymi kodekami działa równie sprawnie, więc niewiele ryzykujecie.
Oczywiście robicie to wszystko na własną odpowiedzialność, ja zaryzykowałem, by Wam to zobrazować z moim Samsungiem N210 i się udało. Pozostałym śmiałkom życzę powodzenia i służę pomocą w ewentualnych problemach w komentarzach pod tym wpisem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu