Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń biurowa ma wiele zalet. Ułatwia pozyskanie najlepszych kandydatów, motywuje kadrę, przyspiesza rozwój kariery, a ostatecznie wspomaga osiąganie przez firmę lepszych wyników.
Współczesne miejsca pracy wciąż się zmieniają – trendy w aranżacji wynikają z doświadczeń pracodawców oraz pracowników. Dostrzegają oni obopólne korzyści wynikające z wykonywania obowiązków w przestrzeniach dopasowanych do potrzeb kadry. Zautomatyzowane systemy zarządzania oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem zarządzają budynkiem, generując oszczędności. Pracownicy jednego biura dysponują strefami o różnorodnym przeznaczeniu i charakterze oraz mają wpływ na ich powstawanie.
Przechadzka po biurze
Komfortowe i ergonomiczne stanowiska pracy pomagają rekrutować najlepszych kandydatów. Takie wnioski przyniosło badanie przygotowane przez Skanska oraz JLL („BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników”), opublikowane na VI Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Na potrzeby opracowania raportu autorzy przeanalizowali opinie ponad pół tysiąca pracowników biurowych zatrudnionych w największych polskich miastach.
Jak podkreślają jego autorzy, trend ten jest szczególnie widoczny w firmach sektora usług B2B, w których przeważającą część zatrudnionych osób stanowią przedstawiciele pokolenia Y. To właśnie ankietowani z tej grupy najczęściej wskazywali, że przed zawarciem porozumienia z pracodawcą chcieliby zobaczyć swoje przyszłe miejsce pracy. Pracownicy zostali również zapytani o czynniki w największym stopniu wpływające na ich produktywność. Najwięcej, bo aż 90 proc. badanych, wymieniło wygodę miejsca pracy. Aż 81 proc. wskazało na wydajną klimatyzację, 78 proc. na możliwość pracy w skupieniu w osobnym pomieszczeniu, a 66 proc. na obecność w biurze stref relaksu, miejsc spotkań oraz pracy kreatywnej.
Komfort czyni cuda
Elastyczność w biurze dotyczy nie tylko możliwości pracy w pomieszczeniach o różnorodnym charakterze. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na wyniki panelu badawczego Loundhouse 2016, gdzie 93 proc. ankietowanych pracowników zadeklarowało, że wygodna pozycja za biurkiem sprawia, że pracuje im się efektywniej, a 95 proc. potwierdziło, że komfort w pracy poprawia ogólną jakość ich życia. W przypadku pracowników biurowych największym zagrożeniem wskazywanym przez samych pracowników oraz branżowych ekspertów są negatywne skutki pracy siedzącej.
Jak wynika z panelu badawczego przeprowadzonego przez TNS Polska, aż 91 proc. osób pracujących przy komputerze cierpi z powodu bólu szyi, pleców i oczu, a 80 proc. ma problemy ze wzrokiem. W Stanach Zjednoczonych, krajach Europy Zachodniej czy Australii zdecydowana większość firm organizuje stanowiska pracy biurowej umożliwiające również pracę stojącą. Dlaczego jest to tak istotne w nowoczesnym biurze? Jak wyjaśnia Paweł Bielawski z firmy AJ Produkty, która specjalizuje się w innowacyjnym wyposażeniu biur, komfort pracy jest tutaj najważniejszy:„Stanowisko, przy którym możemy w ciągu dnia pracy dowolnie zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą, to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia, odciążenie mięśni oraz uniknięcie urazów. Rozległy zakres regulacji wysokości umożliwia dostosowanie blatu do przyzwyczajeń każdego użytkownika. Komfort załogi to prosta droga do osiągania lepszych rezultatów”.
Badania udowadniają, że nowoczesne biuro przestało być wyłącznie miejscem pracy, a jest również ważnym narzędziem o charakterze employer brandingowym. Nowoczesna aranżacja przestała być kojarzona z designem – częściej jest postrzegana w kategoriach elastyczności i dostosowania do strategii biznesowej przedsiębiorstwa. Niezależnie od zmieniających się stylów architektonicznych oraz mody istotą tych dążeń są inwestycje w technologie, które w realny sposób mogą przyczynić się do osiągania przez pracowników lepszych efektów pracy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu