Świat

Innowacje od LG to także sprzęt AGD

Jakub Szczęsny
Innowacje od LG to także sprzęt AGD
0

Na Antywebie raczej rzadko pojawiają się sprzęty z rodziny AGD. Z jednej strony to rozumiem, z drugiej zaś uważam, że jak chodzi o lodówki, czy pralki, to w obecnych realiach zyskują one także na znaczeniu jako rozwiązania inteligentne, komfortowe i energooszczędne. Nie są to już ogromne, toporne pu...

Na Antywebie raczej rzadko pojawiają się sprzęty z rodziny AGD. Z jednej strony to rozumiem, z drugiej zaś uważam, że jak chodzi o lodówki, czy pralki, to w obecnych realiach zyskują one także na znaczeniu jako rozwiązania inteligentne, komfortowe i energooszczędne. Nie są to już ogromne, toporne pudła, których zapotrzebowanie na energię rujnuje domowy budżet. Coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami, które istotnie ułatwiają życie.

I o ile pralki, lodówki kojarzą się często (mylnie!) z czymś absolutnie niemęskim (a środowisko nowych technologii mamy mocno zmaskulinizowane) - warto dodać, że tak nie jest. Rozwiązania od LG zaprezentowane na tegorocznej edycji InnoFest w Lizbonie pokazują, jak powinna wyglądać przyszłość domu, w którym żyje się naprawdę komfortowo, a kontrolę nad zgromadzoną elektroniką użytkową można zmieścić w telefonie.

Linia pralek zaprezentowana w Portugalii okraszona jest technologią TurboWash oraz 6 Motion Direct Drive. Intencją LG było to, aby urządzenia oszczędzały czas, wodę oraz energię. Efekt tego jest taki, że owe sprzęty owszem, spełniają wymogi energetyczne klasy A+++. Dodatkowo, są one od niej mniej prądożerne o 55%.LG utrzymuje, iż czas pracy pralki z technologią TurboWash skraca się o 36 minut w programie prania bawełny, przy zapełnieniu bębna do połowy. Natomiast pełen cykl w najpopularniejszych programach trwa około 59 minut. Moja pralka pierze około 1,5 godziny - to akurat bardzo mnie ucieszyło.

TurboWash pozwala na zmniejszenie zużycia energii oraz wody aż o odpowiednio 15 i 40%. Uzupełnieniem tego osiągnięcia jest dysza Jet Spray, która podczas płukania rozpyla do bębna wodę pod bardzo dużym ciśnieniem, aby usunąć reszty detergentu z tkanin.

6 Motion Direct Drive łączy w sobie 6 różnych programów ruchów bębna, każdy zarezerwowany do innego typu tkanin. Owa technologia znajduje zastosowanie w praniu, gdzie chcemy zminimalizować uciążliwe zagniecenia oraz uszkodzenia delikatnych tkanin, a przy okazji wpływa ona pozytywnie na efektywność prania. Ruchy bębna nie będą powodować jednak, że w naszym domu będzie odtąd słychać uciążliwy warkot pralki - silnik Inverter Direct Drive skutecznie tłumi wibracje i dzięki temu, najnowsza linia pralek pracuje naprawdę cicho.

Technologia TrueStream natomiast przede wszystkim dba o tkaniny, zmniejsza zagniecenia, usuwa niepożądane zapachy oraz eliminuje potrzebę używania płynów do zmiękczania tkanin. Oferuje przy tym 3 programy - zmiękczanie parowe, odświeżanie parowe oraz program antyalergiczny. Sam jestem alergikiem i często cierpiałem z powodu detergentów wywołujących u mnie raczej nieprzyjemne reakcje organizmu. Przy astmie natomiast w dalszym ciągu mam ogromne problemy z roztoczami, a TrueStream pozwala na ich wyeliminowanie już w 20 minut. Jak dla mnie bajka.

LG przykłada także dużą uwagę do możliwości sterowania swoimi urządzeniami AGD z poziomu smartfonów. Dzięki modułowi NFC, pralki szybko można połączyć z telefonem komórkowym i dzięki niemu nastawiać żądane programy, lub nawet pobierać nowe nastawy do pralek. Ponadto, w wypadku awarii pralka będzie mogła zaraportować do smartfona swój stan techniczny i szybko określić, z czym jest problem. To natomiast pozwoli na zmniejszenie czasu i kosztów serwisu - specjalista przyjedzie do zepsutego urządzenia już wyposażony w potrzebne części oraz narzędzia.

Ale AGD to nie tylko pralki...

LG pokazało też naprawdę ciekawe lodówki z funkcją Total No Frost i przekraczające klasę energetyczną A+++ o 20%. Duża w tym zasługa sprężarki Inverter Linear Compressor, gdzie napęd obrotowy zastąpiono napędem liniowym. Dzięki temu znacząco zmniejsza się tarcie, co z kolei znacznie zwiększa niezawodność sprężarki oraz jej trwałość. Nie jest to także bez znaczenia dla hałasu. Testy stowarzyszenia VDE ponadto wskazały, iż lodówki z tymi sprężarkami zużywają o ok. 32% mniej energii, a generowany hałas jest o 25% mniejszy.

Drzwi Door in Door ograniczają wypływanie zimnego powietrza z lodówki niemal o połowę, co z kolei mocno przekłada się na energooszczędność. Ponadto, ułatwia to dostęp do najczęściej wyjmowanych z niej produktów.

Mimo mniejszych ścianek, nie ma wielkich strat spowodowanych działaniem temperatury poza lodówką dzięki izolacji termicznej. Uzyskano tym samym bardzo dużą pojemność, także i dzięki usunięciu centralnej przegrody. Ponadto, zastosowano system Smart Storage, dzięki któremu rozdzielenie produktów wymagających różnych warunków przechowywania jest bardzo proste.

System Pure N Fresh oczyszcza powietrze w wielodrzwiowych lodówkach LG i pomaga zapewnić odpowiednie warunki przechowywania produktów spożywczych. System opiera się na filtrze węglowym, który neutralizuje kwaśne oraz zasadowe zapachy, które wydzielają się z nieświeżych warzyw oraz ryb.

Lodówki te są wyposażone także w system Smart Diagnosis, który podobnie jak w przypadku pralek pozwala na proste i szybkie wykonanie raportu ze stanu technicznego urządzenia tak, aby osoba serwisująca urządzenie była od razu wyposażona w odpowiednie części oraz narzędzia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

LGlodówkipralki