3

Innowacje i rozwiązania jutra. Sprawdź, co będzie na Innovation@Amazon

innovation@amazon
Amazon to bez wątpienia jedna z największych firm świata. Nie powinno dziwić zatem, że ma w swoim portfolio szereg bardzo zaawansowanych technicznie rozwiązań, w tym również tych z dziedziny Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji czy chmury publicznej. I to one między innymi będą motywem przewodnim kolejnej już edycji konferencji Innovation@Amazon. Tylko tam uczestnicy będą mogli to wszystko zobaczyć na własne oczy.

Amazon stawia na nowatorskie rozwiązania

Obecnie usługa chmury publicznej od Amazona – Amazon Web Service – pozostaje liderem na globalnym rynku, zachowując dużą przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Niewątpliwie silna pozycja nie bierze się znikąd. Na pewno spory wpływ na to mają nieprzerwane badania w zakresie nowych technologii i baczne obserwowanie trendów. Do tego wszystkiego dochodzi najdłuższy staż Amazon na rynku cloudowym wśród największych graczy w tym segmencie. Imponujący jest fakt, że firma nie zwalnia i wciąż stawia na nowoczesne, praktyczne rozwiązania. O wiele więcej na ich temat będzie można dowiedzieć się na konferencji Innovation@Amazon w Gdańsku. Czego jeszcze możemy się tam spodziewać?

W tym roku odbędzie się już czwarta edycja wydarzenia Innovation@Amazon. Konferencja ponownie zgromadzi w jednym miejscu samych pasjonatów z sektora IT: inżynierów, naukowców i fanów nowych technologii. Całość będzie poświęcona najbardziej innowacyjnym i najciekawszym rozwiązaniom, nad którymi aktualnie pracuje Amazon. Nic zatem dziwnego, że wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem.

Warto zacząć od prelegentów, którzy omówią warte uwagi technologie. Wśród nich zobaczymy, m.in. Stefano La Rovere, menadżera Europejskiego Departamentu Zaawansowanych Technologii, który odpowiada za opracowanie następnej generacji centrów logistyki e-commerce; Maxa Amordeluso z Alexa Skills Kit, odpowiedzialnego za rozwój możliwości Amazon Alexa i współpracę z zewnętrznymi deweloperami. Wśród polskich prelegentów zobaczymy z kolei, m.in. Barbarę Pogorzelską, kierującą zespołem Amazon Search na terenie Unii Europejskiej, czy Tomasza Stachlewskiego, głównego architekta systemów IT w Amazon Web Services. Jak widać, będziemy mieć tu do czynienia z ekspertami doskonale rozumiejącymi realia i potrzeby rynku, a przy tym zapewne też doskonale kreującymi wizje przyszłości.

Wspólne miejsce dla wszystkich zafascynowanych przyszłością

Wszyscy goście konferencji Innovation@Amazon będą mieli okazję poznać najnowsze rozwiązania, na które obecnie stawia Amazon. Zdecydowanie może to poszerzyć horyzonty w obrębie najlepszych nowych pomysłów na to, jak zoptymalizować procesy czy, np. łatwo wdrożyć elementy sztucznej inteligencji do swojej aplikacji bez konieczności stawiania własnej infrastruktury. Szczególnie ciekawie zapowiadają się tu dwie prelekcje.

Amir Saffari opowie o rozwijaniu Alexy oraz o wyzwaniach związanych z funkcjonowaniem w wielu językach oraz krajach, co zapowiada się szczególnie ciekawie. Bez wątpienia to spore wyzwanie i mam nadzieję, że zdradzi nieco więcej szczegółów na temat dodawania wsparcia dla kolejnych języków. Liczę także na omówienie tego, jak Amazon poradził sobie ze skutecznym zaimplementowaniem technologii NLU (rozumienie języka naturalnego), które to w szczególności przysparza problemów innym przy podobnych technologiach.

Dla fanów rozwiązań w chmurze publicznej bez konieczności używania ani jednego serwera swoje wystąpienie przygotuje Tomasz Stachlewski. Poprowadzi on specjalny panel, na którym opowie jak zbudować od zera aplikację internetową VoD dla klientów z Europy i Ameryki. Myślę, że to dla osób zafascynowanych architekturą serverless lub poszukujących opcji niewymagającej jakichkolwiek prac administracyjnych szczególnie łakomy kąsek. Widać zresztą obecnie, że w wielu przypadkach podejście serverless sprawdza się i pozwala zapewnić skalowalną oraz łatwą w utrzymaniu infrastrukturę informatyczną. Ciekawe będzie już w samo w sobie zobaczenie tego, jak może wyglądać serwis VoD od środka, tym bardziej, że teraz większość z nas korzysta z takich usług.

Nauka to podstawa

W tym wszystkim należy pamiętać o tym, że branża IT wymaga nieustannego treningu oraz poprawiania swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy. Z tego względu Amazon zadbał również o odpowiednie warsztaty dla programistów. Uczestnicy będą mieli do wyboru jedne z dwóch zajęć. Pierwsze z nich dotyczyć będzie możliwości Alexy i wykorzystania ich w praktyce, a całość poprowadzi Max Amordeluso. Na pewno sporo osób będzie chciało dowiedzieć się więcej o tej popularnej asystentce głosowej.

Drugie natomiast zostaną poświęcone tworzeniu własnej aplikacji z użyciem algorytmów uczenia maszynowego, a to wszystko przy użyciu usług z chmury Amazon Web Services: Amazon SageMaker, AWS Glue oraz Amazon API Gateway. Sądzę, że sporo osób zainteresuje się tym, jak łatwo można zbudować coś tak zaawansowanego z użyciem technologii dostępnych na wyciągnięcie ręki. Zważywszy na rosnącą popularność takich rzeczy można spodziewać się, że coraz więcej więcej aplikacji będzie podążać w stronę takiej chmurowej architektury.

Warto dodać, że organizatorem konferencji jest Centrum Rozwoju Technologii Amazon. W Gdańsku działa od 2014 roku i to tam właśnie wykwalifikowana kadra programistów i inżynierów pracuje nad rozwiązaniami, które potem możemy ujrzeć w, np. Alexie. Dzięki ich staraniom jesteśmy w stanie poprosić asystentkę głosową o trasę dojazdu, prognozę pogody czy nawet zamówienie jedzenia z dowozem.

Działają oni również w obszarze rozbudowy serwisów AWS oraz dbają o coraz lepszą integrację asystenta głosowego z rozwiązaniami dla branży motoryzacyjnej. Dla Amazona jest to zatem naprawdę ważne miejsce ze strategicznego punktu widzenia.

Innowacyjny Gdańsk

Innovation@Amazon to ważne wydarzenie zarówno dla profesjonalistów, jak i obserwatorów rynku nowych technologii. Prelekcje oraz warsztaty pozwolą nie tylko nabyć nowe umiejętności i dowiedzieć się więcej o nadchodzących technologiach, ale też zobaczyć, jak to wszystko działa w Amazon. Konferencja to również świetna okazja do tego, aby poznać ekspertów z Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i dowiedzieć się więcej, co w technologicznej trawie piszczy. Warto zresztą podkreślić, że z uwagi na ciągły rozwój Amazona poszukiwani są specjaliści z różnych obszarów IT oraz lingwiści, którzy pomogą w, m.in. dalszym udoskonalaniu Alexy.

Kiedy dokładniej to wszystko się odbędzie? Już 28 września tego roku Gdańsk stanie się stolicą innowacyjności. Właśnie wtedy odbędzie się konferencja Innovation@Amazon, która będzie miała miejsce w budynku Teatru Szekspirowskiego.

Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Co więcej, dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Fundacji MożeszITy, aby pomóc w nauce programowania dzieciom z potrzebujących rodzin.

Wydarzenie będzie można śledzić na polskim koncie Amazon na Twitterze: @AmazonNewsPL oraz dedykowanej stronie konferencji na Facebooku.

Zapraszamy też gorąco do przeczytania naszych relacji z poprzednich edycji Innovation@Amazon:

Artykuł powstał we współpracy z firmą Amazon.