W poprzednich poradnikach opublikowanych w ramach naszej akcji powrotu do szkoły skupiliśmy się głównie na notebookach. To całkiem naturalne, bo obecnie za sprawą smartfonów wszyscy rozkochaliśmy się w mobilności. Nie oznacza to jednak, że gracz czy uczeń nie powinien nawet rozważać zakupu komputera stacjonarnego. Jest wręcz przeciwnie, czasami to znacznie lepsze rozwiązanie, gwarantujące najlepszy stosunek ceny do wydajności.
Desktopy brylują pod względem wydajności
Od tego tematu chyba trzeba zacząć. Niezależnie, czy zajmujecie się na komputerze pracą biurową, graniem czy tworzeniem wideo lub muzyki, odpowiednia wydajność całego zestawu to sprawa kluczowa. W przypadku notebooków musicie zazwyczaj zdać się na jakąś określoną specyfikację, którą można zmienić w niewielkim zakresie. Dotyczy to głównie takich elementów jak pamięć czy dysk twardy, bo wymiana procesora raczej nie wchodzi w grę.
W komputerach stacjonarnych pole manewru mamy znacznie większe. Na rynku znajdziemy wiele modeli procesorów wyposażonych w 2, 4, 6 czy nawet 8 rdzeni, które mogą być taktowane zegarem w okolicach 5 GHz. Rozpiętość cenowa i wydajnościowa jest bardzo duża i warto przed zakupem komputera zrobić rozeznanie, który komponent ma dla nas największe znaczenie. Dla graczy bez wątpienia będzie to karta graficzna, choć nawet najlepszy GeForce RTX 2080 Ti nie rozwinie skrzydeł z procesorem Intel Core i3. Dla twórców kluczowy będzie procesor, bo to właśnie główna jednostka obliczeniowa odpowiada np. za renderowanie wideo. Warto zwrócić uwagę też na obsługiwane instrukcje, najnowsze układy Intela z AVX-512 radzą sobie w takich zadaniach jeszcze lepiej. Jeszcze inny skorzysta z dużej ilości pamięci RAM, bo jego praca wymaga operacji na dużych zbiorach danych. W zasadzie jedynym wspólnym wymogiem jest jak najszybszy dysk systemowy, obowiązkowo SSD.
Komputer PC musi też jakoś wyglądać
W ostatnich latach coraz większą uwagę zwracamy również na wygląd komputera. To już od dawna nie są nudne skrzynki, które trzeba schować głęboko pod biurkiem. Teraz możemy niemal dowolnie wybierać kolor obudowy i jej kształt. Projektanci prześcigają się w coraz to ciekawszych pomysłach, a co jeszcze ważniejsze nie cierpi na tym wcale funkcjonalność. Za tym trendem podążają również producenci podzespołów komputerowych, karty graficzne poza wydajnym chłodzeniem wyposażone są w diody podświetlające np. nazwę producenta. Oświetlenie znajdziemy też na płycie głównej czy na systemie chłodzenia procesora. Całość uzupełniają też wentylatory z diodami LED. Dobrze skomponowana całość może prezentować się zjawiskowo.
To wszystko sprawia też, że samodzielne złożenie ładnego PeCeta wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie wystarczy kupić samych podzespołów, warto też wcześniej sprawdzić czy mają podświetlenie, a jeśli tak, to jakiego koloru? Czy świadomie chcemy zrobić sobie z komputera choinkę, czy jednak przyświeca nam jakiś motyw przewodni? Z tego też względu czasami warto zdać się na wybór specjalistów. Sklepy komputerowe coraz częściej oferują nie tylko tanie zestawy, ale również te bardziej zaawansowane, stworzone głównie z myślą o graczach. Znajdziemy w nich nie tylko wydajne podzespoły, ale też świetnej jakości pozostałe elementy, które w sumie składają się na wydajny i ładny zestaw. Profesjonaliści postarają się również, aby zestaw został złożony zgodnie ze sztuką, przy wykorzystaniu wszystkich możliwości ukrycia zbędnych kabli, tak aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza oraz wygląd. Dzisiaj niemal każda obudowa posiada wersję z przezroczystą szklaną lub plastikową szybą, więc bałagan w okablowaniu jest niedopuszczalny.
Przeglądając oferty polskich sklepów natrafiłem na kilka konstrukcji, które można polecić osobom poszukującym nietuzinkowego komputera, a które nie mają czasu złożyć go same. Jednym z nich jest turniejowy HIRO W370G-HI01A widoczny na zdjęciu poniżej. Zestaw bazujący na szybkim procesorze wyposażonym w 6 rdzeni - Intel Core i5-8400, w połączeniu z 16 GB pamięci DDR4 oraz kartą graficzną GeForce GTX 1060 6 GB w cenie około 3500 PLN jest bardzo ciekawą propozycją. Do tego całkiem ładną, bo zamknięty został w obudowie z beQuiet PureBase 600, która na całej lewej ściance ma szybę. W połączeniu z pomarańczowymi akcentami i żółtymi wentylatorami, wygląda to bardzo ciekawie.
Dla minimalistów świetną propozycję ma Komputronik, który sprzedaje komputer Sensilo CX-620. Minimalistyczna obudowa Corsair Carbide Series 270R skrywa w sobie bardzo dobre podzespoły. Sześciordzeniowy procesor Intel Core i5-9400F, który nie ma co prawda wbudowanego GPU, ale dzięki pracuje przy niższych temperaturach, 16 GB pamięci RAM DDR4, kartę graficzną ASUS GeForce GTX 1660Ti 6 GB oraz aż dwa dyski twarde. SSD zgodny ze standardem NVMe o pojemności 480 GB oraz dodatkowy dysk HDD oferujący aż 2 TB, na którym z pewnością zmieścicie sporo gier :-). W cenie 3899 PLN to całkiem ciekawa propozycja.
Jeśli jednak nie uznajecie kompromisów i potrzebujecie najwydajniejszej maszyny w okolicy to warto spojrzeć w stronę serii G4M3R 500 oferowanej przez sklep X-Kom. To co najbardziej podoba mi się w tych maszynach to duża dbałość o warstwę estetyczną. Całość utrzymana jest w jednolitej kolorystyce, która może się podobać. Przykładowa konfiguracja dostępna w promocyjnej cenie 6799 PLN obejmuje procesor Intel Core i7-9700K wyposażony w 8 rdzeni i co najważniejsze z odblokowanym mnożnikiem, dzięki czemu zegar bazowy można podnieść, zwiększając tym samym wydajność. Do tego mamy 16 GB pamięci DDR4 oraz kartę graficzną GeForce GTX 2070 8 GB, która poradzi sobie z każdą nową grą i to nie tylko wydaną w tym roku, ale też i w kolejnych latach. To sprzęt, który tak szybko się nie zestarzeje, a w tej cenie dostaniecie jeszcze dwa dyski - SSD o pojemności 240 GB oraz HDD oferujący 1 TB, a także licencję na system operacyjny Windows 10 Home. X-Kom zapewnia też odpowiednia jakość zestawu przeprowadzając dla każdego zestawu trzygodzinne testy stabilności działania oraz sprawdzając jakie temperatury osiągają poszczególne podzespoły. Bardzo chwalebna praktyka i chyba jednak rzadko spotykana na rynku.
Co warto podkreślić, każdy z trzech wymienionych komputerów nada się nie tylko dla graczy, ale też do codziennej pracy, nawet jeśli wiązałaby się ona np. z obróbką wideo czy zdjęć. Tutaj co prawda układ graficzny nie ma aż takiego znaczenia, kluczową rolę odgrywa procesor Intela, a w każdym z tych zestawów znajdziecie przynajmniej 6 rdzeni i taktowanie powyżej 4 GHz, co jest dla większości z nas wystarczające.
A co dla mobilnych?
Komputer stacjonarny nie zawsze będzie jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem. Wtedy warto spojrzeć w stronę komputerów przenośnych. Sporo ich już opisaliśmy w kontekście graczy, znajdziecie je w innych poradnikach zamieszczonych na łamach Antyweba w ostatnich dniach. W tym tekście chciałbym natomiast zwrócić uwagę na dosyć uniwersalny model notebooka jakim jest Dell Inspiron 14 5482. Urządzenie wyposażone w matrycę IPS o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli posiada procesor Intel Core i5-8265U, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD oferujący 256 GB. Warto zwrócić uwagę szczególnie na procesor, który posiada 4 rdzenie i obsługuje technologię HyperThreading, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć nawet 8 wątków jednocześnie. Całość uzupełnia pełny zestaw portów, podświetlana klawiatura, system Windows 10 w wersji Home i więcej niż wystarczający akumulator. Jego dużą zaletą jest też waga, to zaledwie 1.75 kg, przy takich wymiarach to świetny wynik, który zawdzięczamy solidnej, aluminiowej obudowie. Dla osób poszukujących uniwersalnego komputera to bardzo dobra propozycja.
Zdaję sobie sprawę, że każdy użytkownik jest inny, każdy ma inne wymagania i trudno jest znaleźć uniwersalny komputer, który by te wszystkie potrzeby zaspokoił. Podjęliśmy jednak próbę i mam nadzieję, że wskazaliśmy wam przynajmniej kierunek, w którym warto szukać urządzeń zapewniających odpowiednią jakość i wydajność.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Intel
Wpis jest częścią cyklu "Powrót do szkoły 2019", w ramach którego doradzamy, polecamy i rekomendujemy produkty, rozwiązania, usługi i aplikacje, które sprawią, że wrzesień będzie o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Partnerem cyklu jest firma Intel, producent wydajnych procesorów do laptopów i nie tylko.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu