Startups

inFORM – dotykowy interfejs przyszłości

Tomasz Krela
inFORM – dotykowy interfejs przyszłości
11

Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się ekranów dotykowych spowodowało rewolucję w świecie interfejsów urządzeń. Zmiany, jakie się dokonały, najlepiej obrazuje to, co stało się z systemem operacyjnym Windows począwszy od wersji 8. Jeszcze dobrze nie przywykliśmy do zmian, a za rogiem czeka prawdziw...

Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się ekranów dotykowych spowodowało rewolucję w świecie interfejsów urządzeń. Zmiany, jakie się dokonały, najlepiej obrazuje to, co stało się z systemem operacyjnym Windows począwszy od wersji 8. Jeszcze dobrze nie przywykliśmy do zmian, a za rogiem czeka prawdziwa rewolucja w świecie interfejsów. Pracują nad nim badacze z MIT Media Lab.

Odnoszę wrażenie, że takiego pomysłu, jaki realizują naukowcy z MIT, nie pokazał jeszcze nikt. InFORM składa się z komputera, czujnika Kinect, projektora i 900 prętów. To wszystko zostało połączone w taki sposób, by pozwolić przenosić komputerowo wygenerowane obiekty 3D do rzeczywistości. InFORM to swego rodzaju wyświetlacz, umiejscowiony na powierzchni stołu oferujący namacalne obiekty. Co więcej, wyświetlane w taki sposób obiekty, mogą poruszać się po powierzchni stołu. To wszystko brzmi może niezbyt jasno, ale możliwości tego rozwiązania najlepiej prezentuje poniższy materiał wideo.

Oczywiście prezentowane rozwiązanie nie jest jeszcze doskonałe i można się przyczepić do, co najmniej kilku elementów, jednak trzeba przyznać, że robi ono pozytywne wrażenie, tym bardziej, że inFORM jest wciąż urządzeniem badawczym.

Jak zawsze w przypadku takich projektów powstaje pytanie – do czego może służyć takie rozwiązanie? Nie będzie to obecnie technologia do zastosowania w naszych domach po to, by pochwalić się przed znajomymi czy rodzinie, jakie to cudo kupiliśmy. Jego twórcy w głównej mierze wskazują na prezentację danych geoprzestrzennych, takich jak mapy, czy modele terenu. Oczywiście zastosowanie tego urządzenia będzie możliwe również w branży architektonicznej.

Dzięki temu interfejsowi 3D możliwa będzie łatwiejsza prezentacja projektów, a także, co za tym idzie, omawianie ich i praca nad nimi w grupie kilku osób. Już teraz twórcy tego urządzenia pracują nad wersją umożliwiającą współdziałanie dwóch osób za pomocą inFORM. Tym samym możliwa stałaby się praca dwóch osób na odległość, w zasadzie nabrałaby ona nowej formy i dała nowe możliwości.

InFORM to zupełnie nowe podejście do interfejsu użytkownika. Gdy obecnie wszyscy skupili się na ekranach dotykowych, warto przyjrzeć się z bliska temu projektowi, gdyż, jak żaden inny, stawia na interakcje. Rozwiązanie, nad którym pracują w MIT, to pieśń przyszłości, która zapowiada się nad wyraz interesująco.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

kinectinterfejs