Smartfony

Największa fabryka smartfonów na świecie powstaje w... nie, nie w Chinach

Kamil Pieczonka
Największa fabryka smartfonów na świecie powstaje w... nie, nie w Chinach
5

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do faktu, że niemal każda kupiona przez nas elektronika ma znaczek "Made in China". Wkrótce może się to jednak zmienić, za sprawą ogromnych inwestycji jakie napływają do Indii, trzeciej gospodarki Azji. Jedną z nich jest otwarta wczoraj największa fabryka smartfonów na świecie, zbudowana przez Samsunga.

Samsung pochwalił się, że rozbudowywana fabryka w Noida, na przedmieściach New Delhi, zwiększy swoje moce przerobowe z 68 milionów, do 120 milionów smartfonów rocznie w 2020 roku. To ma uczynić ją największym tego typu obiektem na świecie, który prześcignie możliwościami nawet największe obiekty Foxconna. W Noida będą powstawać wszystkie modele smartfonów, począwszy od najtańszych modeli w cenie poniżej 100 USD, po flagowe modele z serii Galaxy.

Indie to najszybciej rosnący obecnie rynek

Tania siła robocza to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na umieszczenie fabryki w Indiach. Proces produkcji jest w dużej mierze zautomatyzowany nawet pomimo planów produkcji 10 milionów smartfonów miesięcznie, zatrudnienie nie przekroczy 1000 osób. Bardziej istotna jest tutaj polityka. Indie w zeszłym roku nałożyły zwiększone cła na import kluczowych elementów smartfonów, po to aby firmom bardziej opłacało się składać gotowe urządzenia na miejscu. Plan ten chyba się powiódł, bo Samsung zamierza 70% produkcji ze swojej fabryki sprzedać na lokalnym rynku.

A rynek ten rośnie najszybciej wśród 20 największych gospodarek świata. W Indiach mieszka blisko 1,3 miliarda ludzi, ale tylko 1/3 z nich posiada smartfona (425 milionów). To jednak oznacza, że już teraz są drugim po Chinach, największym rynkiem na świecie. W samym tylko 2017 roku sprzedaż wzrosła o 14% i sięgnęła 124 milionów smartfonów. Szacuje się, że do 2021 roku, liczba smartfonów w Indiach wzrośnie do ponad 780 milionów, czyli o blisko 100%, a to oznacza ogromny rynek zbytu.

Nie dziwi zatem też fakt, że również Xiaomi planuje już trzecią fabrykę w Indiach. W zeszłym roku to właśnie ten chiński producent osiągnął największą sprzedaż na tym rynku, pokonując wieloletniego lidera jakim był... Samsung. W sumie Indie przyciągnęły w 2017 roku inwestycje warte ponad 62 miliardy USD.

źródło: Bloomberg

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu