Startups

Ile zarobimy na milionie odsłon z siecią reklamową?

Grzegorz Marczak
Ile zarobimy na milionie odsłon z siecią reklamową?
70

Pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu ludzi, właścicieli kwitnących serwisów czy też tych planujących dopiero swój podbój internetu. Sposobów na sprzedaż reklamy w internecie jest bardzo dużo - jednym z bardziej popularnych poza własną sprzedażą jest umowa z siecią reklamową. I tutaj pojawiają...

Pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu ludzi, właścicieli kwitnących serwisów czy też tych planujących dopiero swój podbój internetu. Sposobów na sprzedaż reklamy w internecie jest bardzo dużo - jednym z bardziej popularnych poza własną sprzedażą jest umowa z siecią reklamową.
I tutaj pojawiają się pierwsze pytania i wątpliwości. Na początku są zawsze duże nadzieje ponieważ cenniki za tysiąc odsłon emisji reklamy są naprawdę imponujące. Naiwny młody przedsiębiorca (których zapewne jest już nie wielu), może szybko zacząć mnożyć kwotę 60 PLN/ 1000 odsłon i już oczami wyobraźni zaczyna liczyć pieniądze.

Prawda niestety jest brutalna, cennik i ich wartości to fikcja. Najpierw musimy odjąć prowizję sieci (ok 40%) potem wszystkie upusty, promocje, akcje specjalne i wtedy pojawia się liczba, która w żadne sposób nie przypomina tej cennikowej.

Pytanie jednak czy jesteśmy w stanie mimo wszystko oszacować nasze zarobki będąc w sieci? Form reklam, form sprzedaży, pakietów, reklam zasięgowych, ROS, i reklam za które nam się nie płaci (charytatywne, promocja własna, baretery) jest tak dużo, że moim zdaniem nie ma możliwości (nie mając dogłębnej wiedzy na temat rynku i zasad jego funkcjonowania) aby to racjonalnie ocenić. Bardzo ważną zmienną jest też w jakim stopniu sieć reklamowa jest w stanie sprzedać reklamy bezpośrednio w naszym serwisie i czy nie dostaniem przypadkiem samych pakietów i ROS (które mogą być wyceniana po 1 PLN/1000 i to przed upustem), ważna jest też kategoria tematyczna naszego serwisu itp.

Rozczarowania jak możemy przeczytać są często bolesne. Niektórzy odchodzą wytwarzając atmosferę "skandalu" inni po ciuch zarabiają dzięki sieciom reklamowym mniejsze lub większe pieniądze.

Nie chcę w tym wpisie rozbierać na czynniki pierwsze całej branży i zastawiać się dlaczego ceny są prezentowane w taki nie inny sposób, dlaczego prowizje są tak wysokie itp. Nie mam ani na tyle wiedzy ani też kompetencji aby oceniać i wskazywać, że można coś robić lepiej.

Chciałbym natomiast zebrać od was informacje na temat waszych doświadczeń z sieciami reklamowymi, waszego miliona odsłon (lub miliona użytkowników) i tego jak go odczuwacie w waszym portfelu, opinii na temat współpracy z sieciami i zasadności podejmowania takiej współpracy. Myślę, że tego typu informacje będą bardzo cenne dla wszystkich którzy właśnie stają przed dylematem co robić dalej mają rozpędzający się biznes, serwis, portal itp.

Tak więc jeśli możecie podzielić się swoimi doświadczeniami, stawkami za tysiąc odsłon, zarobkami jakie osiągnęliście, waszymi szacunkami co do zarobków na przykładowym milionie odsłon to zapraszam do kontaktu (grzegorz.marczak(na)gmail.com) lub do komentarza na ten temat. Gwarantuję anonimowość!

Mam nadzieję, że uda się zebrać trochę informacji i pokazać jak naprawdę wyglądają zarobki przy współpracy z sieciami i czego możemy się spodziewać. Od razu zaznaczę, że nie interesuje mnie krytyka czy nagonka na sieci reklamowe lecz pokazanie prawdziwych pieniędzy jakie można zarobić.

obrazek pochodzi z bcbonline.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Reklamabranża