Mobile

Ikony na telefon - skąd pobrać, jak zmienić?

Krzysztof Rojek
Ikony na telefon - skąd pobrać, jak zmienić?
0

Jeżeli znudził nam się domyślny wygląd Androida czy iOS, zapewne chcielibyśmy zmienić w nim ikony, żeby dopasować UI do swoich preferencji. Oto, jak możemy to zrobić.

Odkąd tak naprawdę istnieją telefony komórkowe i pierwsze instancje mobilnych systemów operacyjnych, użytkownicy chcą w jakiś sposób personalizować swoje urządzenia. Kiedyś wymieniało się całe obudowy (ach, czasy Nokii 3510), a także można było pobierać alternatywne dzwonki. Idąc w rozwoju technologii nieco dalej, kiedy kolorowe ekrany na dobre zawitały już do komórek, ustawiało się własne dzwonki mp3, a z sieci można było pobrać motywy, dzięki którym system operacyjny telefonu kompletnie zmieniał swój wygląd. Oczywiście, wraz z nadejściem smartfonów możliwość personalizacji swojego urządzenia jeszcze bardziej wrosła. No, przynajmniej dla niektórych.

Ikony na telefon, czyli wszyscy kochamy indywidualność

Odkąd powstały smartfony, wykorzystywały one ikony do tego, by komunikować użytkownikom, gdzie w systemie zaszyte są konkretne funkcje. Oczywistym więc jest, że, tak jak w przypadku klasycznych telefonów, użytkownicy bardzo szybko zapragnęli, by ich smartfony były bardziej „osobiste”. O ile wymiana obudowy nie wchodziła dłużej w grę, jej miejsce zajęły różnorakie case’y. Personalizacja interfejsu jest dziś możliwa bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki temu, że dziś można je zmienić na wiele różnych sposobów – od zmiany samych tylko ikon, przez zmiany kolorystyczne, aż po zmiany wszystkich animacji w smartfonie. Jednak to właśnie ikony przyciągają zawsze największą uwagę, i słusznie – dziś bowiem możemy wybierać nie tylko ich kształt, rozmiar i rozłożenie na ekranie, ale też – możemy zamienić je na niemal dowolnie wyglądające kształty. Jak to zrobić?

Ikony na telefon z Androidem - skąd pobrać?

Pierwszym sposobem na nowe ikony w Androidzie jest oczywiście ściągnięcie paczki z ikonami. Jest to możliwe obecnie dla większości telefonów, których producenci posiadają rozbudowane nakładki, a więc dla marek takich jak Samsung czy Huawei. Każdy z tych producentów posiada swoją wersję sklepu z motywami (np. dla Samsunga będzie to Galaxy Themes) w którym można pobrać darmowe zestawy ikon, ale też znajdą się tam takie, za które trzeba zapłacić. Kwota w tym wypadku jest raczej niewielka – zazwyczaj od 2 do 10 zł. Warto tu też pamiętać (szczególnie przy wyborze bardziej nietypowego wyglądu ikon), że o ile zastąpią nam one skróty do domyślnie instalowanych programów (telefon, SMS, kalkulator, przeglądarka) oraz najpewniej kilku najpopularniejszych aplikacji (Facebook, Twitter, Spotify, choć to mocno zależy od zestawu aplikacji), to nie zastąpią one wszystkich ikon. W związku z tym niektóre z nich mogą się wybijać, „psując” całą kompozycję.

Warto być tego świadomym, zanim w takim sklepie wyda się pieniądze. Jeżeli natomiast istniejące w sklepie propozycje nam nie pasują, możemy spróbować poszukać zestawu w Google Play. Twórcy ikon zazwyczaj zapisują pod swoimi produktami, z jakimi markami telefonów (a właściwie – z jakimi UI) dane ikony współpracują. Trzeba tu też przypomnieć, że niektóre marki, jak np. Pixel czy Motorola nie posiadają własnego sklepu i nie umożliwiają zmiany ikon. Co więc jeżeli jesteśmy właścicielem takiego smartfona bądź, jeżeli ani w Google Play ani w sklepie z motywami nie znaleźliśmy tego, co by nam odpowiadało?

Launchery zmieniające ikony na Androida

Bez względu na to, czy chcemy kompletnie przeprojektować to, jak nasz telefon się zachowuje i jak wygląda, czy też zależy nam tylko i wyłącznie na zestawie ikon, sprawdzenie kilku launcherów jest na pewno dobrym pomysłem. W sklepie Google Play znajdziemy zatrzęsienie launcherów, które pozwolą nam na znaczną modyfikację wyglądu. Najpopularniejsze z nich to np. Nova Launcher czy Microsoft Launcher. Większość z tych produktów jest darmowa, a niektóre, szczególnie te z większą liczbą funkcji, są płatne kilka-kilkanaście złotych. Jeżeli chcemy możemy więc np. za ich pomocą zmienić całkowicie wygląd UI tak, by przypominał on np. iOS. Do popularnych launcherów, tak jak i do stockowych UI możemy dobrać dostępne w Google Play zestawy ikon.

Ikony na Apple iOS - czy można je zmienić?

Dotychczas mówiliśmy tylko i wyłącznie o tym, jak zmienić ikony w systemie Android. A jak jest z iOS? Pod tym względem jest tu dużo gorzej. Apple nie tylko nie umożliwia zmian takich jak wielkość ikon czy gęstość siatki, ale też – nie ma wsparcia dla żadnych programów zmieniających wygląd UI. Nie oznacza to, że nie ma sposobu na „ominięcie” tego problemu. Możliwe jest bowiem stworzenie na ekranie głównym skrótu do dowolnej aplikacji. Jeżeli to zrobimy, będziemy mogli edytować wygląd ikony skrótu, podmieniając ją na dowolnie wybraną przez nas grafikę. Obejście to jest jednak ma swoje minusy. Po pierwsze, pomiędzy kliknięciem a uruchomieniem się aplikacji musi się jeszcze włączyć aplikacja skrótów, przez co cały proces jest dłuższy i mniej estetyczny. Po drugie – w tym przypadku musimy zrezygnować z jakichkolwiek notyfikacji w postaci kropek przy ikonie, a po trzecie – musimy gdzieś schować „oryginalne” ikony.

Czy nowe ikony na telefon mogą spowodować problemy techniczne z urządzeniem?

W ogólnym rozrachunku podmiana ikon na inne nie powinna przysporzyć nam żadnego kłopotu czy problemów z urządzeniem, szczególnie jeżeli korzystamy z aplikacji dostarczonych do tego celu przez producenta smartfonu. Jeżeli instalujemy zewnętrzne launchery, system oczywiście powiadomi nas, że robimy to na własne ryzyko, jednak dopóki korzystamy z popularnych programów z Google Play – nic nie powinno się stać. Jeżeli natomiast chcemy zainstalować jakiś mniej popularny launcher, bądź też zestaw ikon spoza Google Play, trzeba mieć świadomość, że nie zawsze wiemy, jaki kod dokładnie pobieramy na nasz smartfon i że konsekwencje takich działań mogą być różne. Złotą zasadą w takim przypadku jest więc trzymanie się pewnych i sprawdzonych źródeł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu